Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προγραμματισμός εργαλειομηχανών CNC


agoratos56

Recommended Posts

  • 1 month later...

Παιδες προσπαθω να σχεδιασω ενα συνθετο, οπου μετα θα το κατασκευασει ο πατερας μου με σιδερα...

 

Προσπαθησα με το freecad να το σχεδιασω.

 

Το εκανα σε δισδιαστατη μορφη και μετα 3d, αλλα μολις το αποθηκευω μετα δεν μπορω να το ανοιξω με το ιδιο προγραμμα.. Το αποθηκευω στην μορφη που πρεπει..

 

Μονο με το print screen μπορω να το αποθηκευσω καπου..

 

Δειτε πως το εχω σχεδιασει..

 

post-27993-0-12348900-1338925722_thumb.jpg

 

Μετα δεν μπορω να το τελειωποιησω οπως θελω..Και δεν εχω βρει πως να σχεδιασω π.χ μια ευθεια 100 χιλιοστα αλλα τα κανω κουτουρου..

 

 

Μετα προσπαθησα με το Heekscnc εκει το εκανα οπως ηθελα ...

 

Αλλα μολις το εκανα 3d εγινε ενα ογκωδες πραγμα ενω εγω θελω τα ραφια να ειναι διατρηττα...

 

Ανεβαζω και ενα στιγμυοτιπο....

 

post-27993-0-19978600-1338926883_thumb.jpg

 

Θα ηθελα να το κανω 3d αλλα να ειναι τα ραφια διατρητα...

Link to comment
Share on other sites

Δωσε πληροφοριες για την κατασκευη σου... διαστασεις,απο τι υλικο θες να γινει κλπ. να σε βοηθησω,γιατι αλλο βλεπω οτι ειναι το πρωτο και αλλο το δευτερο σχεδιο σου.

Με την δουλεια cnc τι εκανες?

Edited by aMalikoutis
Link to comment
Share on other sites

Με την δουλεια cnc τιποτα...Δεν με ξανα ειπε...

 

Αλλα θα το κυνηγησω θα μου φανει χρησιμο...Τρεχει και ενα προγραμμα στον ΟΑΕΔ για νεους πτυχιουχους ΑΕΙ/ΤΕΙ για προληψη απο εταιριες...αλλα η καντεμια ειναι οτι τον Αυγουστο φευγω φανταρος...

 

 

Ολα θα τα κανει ο πατερας μου...

 

Με σιδερα και κολληση ...

 

Μηχανη cnc δεν θα χρησιμοποιησω..

 

Το εγραψα εδω γιατι θεωρησα ασκοπο να ανοιξω νεο θεμα ..

 

Βλεπεις διαφορετικο σχεδιο γιατι ακομα δεν καταληξαμε στο τελικο...

 

Ο σκελετος θα ειναι ιδιος σε ολες τις περιπτωσεις...το μεσα αλλαζει...

 

Το υψος του θα ειναι 2 μετρα, το παχος 40 εκατοστα και το μηκος 1,50 μετρο..

 

Και το διπλα το μικρο θα ειναι 1,5 μετρο * 40 εκατοστα παχος * 30 εκατοστα υψος...

 

Υ.Γ: γιατι τα αρχεια που αποθηκευω με το freecad μετα το ιδιο προγραμμα δεν μου τα ανοιγει ...

post-27993-0-54538900-1339005778_thumb.jpg

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Αυτο που αναρτησες δεν ειναι μηχανολογικο σχεδιο.Ορισε τις διαστασεις της κατασκευη σου με σαφηνεια,ολες στην οψη που δινεις.

Το πλαισιο θα γινει απο στρατζαριστο και θα ακουμπισουν λαμαρινες;Περιεγραψε το λιγο γιατι δεν σε καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Αυτο που αναρτησες δεν ειναι μηχανολογικο σχεδιο.Ορισε τις διαστασεις της κατασκευη σου με σαφηνεια,ολες στην οψη που δινεις.

Το πλαισιο θα γινει απο στρατζαριστο και θα ακουμπισουν λαμαρινες;Περιεγραψε το λιγο γιατι δεν σε καταλαβαινω.

 

Σορυ ..Ξεχασα να το αναφερω...

 

Αυτο δεν ειναι ενα μηχανολογικο εξαρτημα ...

 

'Συνθετο' μπορεις να το πεις...Απλα το σχεδιασα με το freecad..

 

Το υλικο κατασκευης ειναι σιδερο...Και ο τροπος συναρμογης : Ηλεκτροκολληση...

 

Αυτο καλα καταλαβες οτι ειναι το παλισιο/σκελετος...Στα ραφια θα τοποθετηθει τζαμι...

 

Υ.Γ: Νομιζω οτι επρεπε να ανοιξω ενα νεο θεμα στην χωρο της Χαλαρης κουβεντας οπου γραφονται διαφορα θεματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια Καλησπερα και παλι...

 

Σημερα με πηρε τηλεφωνο να παω να δω το μηχανημα και τον υπολογιστη οπου μεσαειναι περασμενο το πογραμμα...

 

 

Του ειπε οαν ειναι να καψεις ενα κομματι θαερθω να δω...

 

Αλλα τωρα μου γεννηθηκαν οι εκης αποριες..

 

Εγω θα παω εκει θα συναντησω ενα αγνωστο μηχανημα με ενα εντελως αγνωστο για μενα προγαμμα...

 

Κα αναρωτιεμαι τι θα του πω...

 

Δν θα επρεε να κατσω μονος μου να δω το προγραμμα και να το μαθω λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Αφού αυτό που θες να σχεδιάσεις δεν είναι για cnc, κάνε το με solidworks ή με inventor.

 

Φιλε μου αυτο που ηθελα να σχεδιασω, που ελεγα πιο πανω (βλεπε ποστ 34) το εκανα...

 

 

Τωρα στο τελευταιο μου ποστ αναφερομαι σε μηχανη cnc που κοβει λαμαρινα...

 

Και ακομα εχω αυτους τους προβλημστιδμους:

Εγω θα παω εκει θα συναντησω ενα αγνωστο μηχανημα με ενα εντελως αγνωστο για μενα προγαμμα...

 

Κα αναρωτιεμαι τι θα του πω...

 

 

Δν θα επρεε να κατσω μονος μου να δω το προγραμμα και να το μαθω λιγο...

 

Μην παω και νομιζουν οτι δεν αξιζω τιποτα...Εχω ολη την καλη διαθεση και να μαθω και να εργαστω, ωστε να προσφερω και γω με την σειρα μου στην επιχειρηση...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς για το άγνωστο μηχάνημα και το άγνωστο για σένα πρόγραμμα. Αν η διαδικασία με τις CNC μηχανές ήταν τόσο πολύπλοκη δεν θα τη χρησιμοποιούσε κανένας.

 

Η διαδικασία είναι απλή:

1) Κάνεις σχέδιο (αυτό μάλλον ξέρεις να το κάνεις)

2) βγάζεις κώδικα (συνήθως αυτόματα, θέλει λογισμικό). Για απλά σχέδια θέλει να ξέρεις απλώς κώδικα G και βασικές αρχές για κατεργασίες (Μηχανουργική Τεχνολογία)

3) κάνεις προσομοίωση (στο ίδιο λογισμικό που έβγαλες τον κώδικα)

4) Στέλνεις τον κώδικα στην εργαλειομηχανή (πληκτρολογείς ή στέλνεις μέσω ethernet, ανάλογα τις δυνατότητες της μηχανής)

5) Κάθεσαι δίπλα στην κονσόλα ασφαλείας (με το χέρι στο μεγάλο κόκκινο κουμπί που θα το πατήσεις αν δεις ότι κάτι πάει στραβά)

6) πατάς start και περιμένεις να τελειώσει.

 

Έχω εμπειρία σε ότι CNC αφαίρεσης υλικού υπάρχει, αν είναι κάτι τέτοιο και έχω χρόνο, χαρά μου να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.