Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμανση 110τμ με καυστηρα πυρινοξυλου .


roussaks

Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα σας διαβαζω αρκετα καθως προσπαθω να καταλαβω πως δουλευουν τα διαφορα συστηματα θερμασνης και πιο ειναι το καλυτερο απο ολα σε σχεση αποδοση/ κοστος .

 

Λοιπον σας δινω τα στοιχεια που γνωριζω ελπιζω να μου δωσετε τα φωτα σας :

Κατοικια ισογεια 110 τμ με βορεινο προσαντολισμο σε διοροφο κτησμα , μονωση ελλειπη ,ξυλινα παραθυρα , μαρμαρο δαπεδο σε μεγαλο εννιαιο χωρο , σωματα απο 1 στα υπνοδωματια (2) 1 στο μπανιο και 5 στον εννιαιο χωρο .

Θεση οικιας Κρητη σε υψομετρο 500μ , 2-3 μηνες ΚΡΥΟ .

 

Σαν σκεψεις περασαν πολλες απο το μυαλο και εψαξα για πολλες απο ενεργειακα τζακια μεχρι σομπες και πελλετ . Αλλα κατεληξα προσφατα στο προφανες στο οτι το ξυλο και ολα τα υπολοιπα καυσιμα ειναι πιο "καστροφικα" για το περιβαλλον απο οτι το ΠΥΡΙΝΟΞΥΛΟ, που καθε χρονο ειναι ανανεωσιμο χωρις να κοβεις δεντρα .

 

Σκεφτηκα λοιπον εναν λεβητα πυρινοξυλου , ποσα KW πρεπει να ειναι ; αν μου χρειαζεται και ενα δοχειο αδρανειας για ζεστο νερο χρησης , αν και επισκεβασα το ηλιακο προσφατα αλλα και για "μπαταρια" για το συστημα θερμανσης και Θερμοστατες σε καθε σωμα ξεχωριστα για ακομα περισσοτερη οικονομια ,

 

Επισης ολο το συστημα θα εγκατασταθει σε ενα σπιτακι που θα χτιστει εξωτερικα του σπιτιου , οσο ειναι ο καυστηρας τι θα χρειαστω ; εκτος απο υλικα !

 

Ευχαριστω εκ των προτερων !

Link to comment
Share on other sites

roussaks

 

Τα ερωτήματα σου δεν μπορούν να απαντηθούν μέσα απο φόρουμ...

Θα πρέπει να βρεις έναν έμπειρο και έμπιστο μηχανολόγο και αφού δει το σπίτι από κοντά και κάνει μία μελέτη απωλειών να σου απαντήσει...

Αλλά φίλε μου κάνεις το γνωστό λάθος που κάνουν όλοι ....

Θέλουν να επενδύσουν λεφτά σε γυμνό κορμί για να το ζεστάνουν φτηνά...

Μα όσο φτηνό και να είναι το καύσιμο που θα επιλεγεί πάλι θα καταναλώνεις πολύ γιατί όπως είπα το κορμί είναι γυμνό...

Για σκέψου μήπως μια καλή μόνωση σου λύση το πρόβλημα....

Έτσι και αλλιώς ποτέ δεν ξέρεις πως θα έρθουν τα πράγματα....

Φαντάσου να επαληθευτούν τα σενάρια που θέλουν το νότιο μέρος του νησιού σου να έχει τεράστια αποθέματα υδρογονανθράκων και εσύ να καις ξύλο.... :smile:

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε roussaks έχει δίκιο ο προλαλίσαντας..

 

Και μην ξεχνάς ότι φέτος Κρήτη είχαμε παραπάνω από 1-2 μήνες θέρμανση (ήταν βαρύς ο χειμώνας..)

 

Η οικονομικότερη λύση είναι να περιορίσεις τις απώλειές σου, σε συνδιασμό με εναλλακτικές μορφές θέρμανσης που σωστά ψάχνεσαι..

 

Επίσης έχουμε και πολύ υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι (και εκεί πονάμε), η όποια μόνωση και αλλαγή κουφωμάτων θα βοηθούσε πολύ και τη καλοκαιρινή περίοδο..

 

Γιατί δεν κοιτάς να μπείς στο εξοικονομώ κατ οίκον, δικαιολογούν μέχρι 15000€ για μόνωση, κουφώματα + λέβητα, σου χρηματοδοτούν από 35 % εώς 70% (ανάλογα το εισόδημά σου), και το υπόλοιπο άτοκο δάνειο για 4-6 χρόνια

 

Μπές εδώ και δες: http://exoikonomisi.ypeka.gr/

 

Αρκετοί έχουν μπει και έχουν κάνει δουλειά..

 

Όσο αφορά το θέμα του λέβητα καθεαυτό, ίσως σου απαντήσει κάποιος μηχανολόγος, αλλά μην περιμένεις από εδώ μέσα απάντηση, αν δεν δεί κάποιος μηχανικός από κοντά το πρόβλημά σου..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις σας!

 

aithilenio Εχεις δικιο για την μονωση , και ειδικα τα κουφωματα θελουν αλλαγη αλλα προσπαθω να τα βολεψω οσο πιο οικονομικα γινεται , αν και δεν το εχω ψαξει περι μονωσεως .

Οσο για τον εμπειρο μηχανολογο ,δεν θα το κανει τσαμπα ο ανθρωπος θα θελει και αυτος λεφτα και προσπαθω οπως ειπα να την βγαλω οικονομικα .

 

babis.lou Εριξα μια ματια στο λινκ , και απο οτι ειδα αφορα σπιτι ,λογικα με κλεισμενο φακελο ετσι , μεχρι το '89 απο οτι θυμαμαι το σπιτι τελειωσε το '95 αρα μαλλον δεν μπορω να ενταχθω . βεβαια το σπιτι χτιζονταν καμια 15ετια ......ασχετο !

 

 

Αν εχετε καποιον να μου προτεινεται πολυ ευχαριστως !!!

@ Αιθιλαινιο : Ας επαληφθουν μπας και δουμε μια ασπρη μερα σαν χωρα και εγω ας μην εχω θερμανση , ουτε φετος ειχα !!!!

Link to comment
Share on other sites

.Σκεφτηκα λοιπον εναν λεβητα πυρινοξυλου....

 

και καλά έκανες

 

Είμαι από τους ανθρώπους που χρησιμοποιώ εδώ και μια 35ετια αυτού του τύπου θέρμανσης, κ όπως αποδεικνύεται είναι η φθηνότερη, απλά έχει χαμαλίκι. Ξέρω ότι υπάρχουν 2-3 κατασκευαστές στο νησί . Ο μηχανολόγος πάντως κρίνεται απαραίτητος, όσο για τι μόνωση κ τα σχετικά έχουν δίκιο οι προλαλήσαντες

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ που τα λέμε Νίκο η περίπτωση το να βρεί κανεις μηχανολόγο είναι πολύ δύσκολη για πάρα μα πάρα πολλούς λόγους....

Έχοντας στην οικοδομή 20 χρόνια και παραπάνω και συμμετέχοντας σε φόρουμ τεχνικό-μηχανολογικό πολλά χρόνια έχω ξεκάθαρη άποψη για τους μηχανολόγους και θα την καταθέσω μόνο για την κουβέντα....

Οι μηχανολόγοι... κακώς για μένα.... όπως και να το κάνουμε για πολλά χρόνια ήταν απών από ενεργειακά έργα σε επίπεδο κατοικιών....

Θα έλεγα πως η παρουσία τους ήταν από τυπική έως συμβολική γραφειοκρατική...

Οι λόγοι πολλοί....και να μην τους αναλύσουμε όλους....

Βασικότερος λόγος είναι ότι τα ενεργειακά και έτσι όπως είχε παγιωθεί ο τρόπος κατασκευής των οικοδομών για ΄΄πολλούς΄΄ ο μηχανολόγος δεν θεωρούταν απαραίτητος. Ακόμα και αυτοί οι μηχανολόγοι που τους ενδιέφερε το αντικείμενο δύσκολα θα μπορούσαν να ζήσουν μόνο μέσα από αυτό...

Αποτέλεσμα αυτού εακόμα και οι ίδιοι μηχανολόγοι να απαξιώσουν τα ενεργειακά σε επίπεδο κατοικιών...

Έλα όμως που ο τροχός γυρίζει....

Ο μηχανολόγος και όσο περνά ο καιρός κρίνετε όλο και πιο πολύ απαραίτητος. Αλλά που; Σε μία αγορά που δεν πληρώνει λόγο της παγιωμένης άποψης του παρελθόντος και της κρίσης.

Αποτέλεσμα ακόμα και σήμερα δεν είναι λίγοι οι μηχανολόγοι που βλέπουν τα ενεργειακά με μισό μάτι και δεν εμβαθύνουν σε επίπεδο μελέτης εφαρμογής..... εγώ θα έλεγα ακόμα και σε επιστημονικό επίπεδο.

Βλέπω εκεί έξω να υπάρχουν πολλοί που κάνουν μελέτες ΄΄κυρίως πολεοδομίας'' πολλοί που ασχολούνται σε εμπορικά ενεργειακά καταστήματα και εταιρίες αλλά με την μελέτη εφαρμογής, κατασκευής και επίβλεψις λίγοι.

Όσοι λοιπόν πετύχουν αυτόν τον τρελαμένο μηχανολόγο που από βίτσιο γουστάρει τα ενεργειακά και έχει πέσει στα βαθιά νερά θα είναι οι τυχεροί....και να τον πληρώσουν.

 

Στα φόρουμ συνήθως μπαίνουν οι βιτσιόζοι που αναφέρω παραπάνω αλλά αυτοί δεν είναι ο κανόνας (οσο αφορά τα ενεργειακά το ξαναλέω) αλλα δεν είναι σωστό να μπλέκουμε το φόρουμ με την δουλειά....

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γρηγόρη, μηχανολόγος σε οικοδομή…. Ακούγεται σαν γρήγορο ανέκδοτο. Τελικά, είναι η ποιο παρεξηγημένη ειδικότητα της οικοδομής, δεν πήραν ποτέ την αρμόζουσα εκτίμηση από τον κόσμο. Σταμάτα όσους ανθρώπους θέλεις στο δρόμο και ρώτα τους τη κάνει ένας πολίτικος μηχανικός , θα σου πουν σχεδίαση, κατασκευάζει ασφαλή κτίρια ( στατικά ), ρώτα, τη κάνει ένας αρχιτέκτονας , θα σου πουν σχεδιάζει, κατασκευάζει όμορφα κτίρια που χαίρεσαι να ζεις μέσα σε αυτά, ρώτα τη κάνει ένας μηχανολόγος , θα σου πουν δεν ξέρω , κ όμως σχεδιάζει κατασκευάσει οικονομικά ενεργειακά κτίρια . δημιουργείθεικε όταν οι ανάγκες για ενέργεια στην καθημερινότητα του ανθρώπου ξεπέρασαν την τεχνογνωσία ενός υδραυλικού/ηλεκτρολόγου , εάν το κράτος είχε επιβάλει τη χρίση μηχανολόγου ακόμα κ στα ‘’κοτέτσια’’ σήμερα, δεν θα ήμασταν από της πρώτες ενεργοβόρες χώρες της ΕΕ. Από την άλλη έχουμε ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης κ εμείς (υδραυλικοί-ηλεκτρολόγοι) που τους είδαμε περισσότερο σαν ανταγωνιστές κ λιγότερο σαν επιστημονικό συνεργάτη. Αλήθεια, εάν είχε επιβληθεί δια νόμου ο μηχανολόγος θα υπήρχαν οι αλεξιπτωτιστές (λαθρεγκαταστάτες) στο χώρο? μάλλον όχι

EDIT

Για όλους εσάς τους επισκέπτες (του φορουμ) που χρειάζεται έναν άνθρωπο για να σας πει πως θα φτιάξετε μια θέρμανση ή τα ηλεκτρολογικά του σπιτιού σας ρωτήστε πρώτα έναν μηχανολόγο

Link to comment
Share on other sites

Και συμφωνώ και διαφωνώ....Μπορεί σε κάθε οικοδομή να φαίνεται και να έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο ένας πολιτικός ή αρχιτέκτονας μηχανικός, αλλά πάντα συνεργάζεται με μηχανολόγο για τις αντίστοιχες εργασίες....Ο πελάτης θα εκφράσει τα θέλω του στον πολιτικό αλλά στη συνέχεια αυτός θα απευθυνθεί στο συνεργάτη του....τουλάχιστον στις δικές μου περιπτώσεις αυτό έχω δει.

Για μεγάλα έργα δεν το συζητάμε ο καθείς το κομμάτι του και όλοι απαραίτητοι.....

 

Στο θέμα, φίλε από την Κρήτη, οι προλαλήσαντες στα είπαν σωστά. Καλύτερα να πληρώσεις στην αρχή κάποιον ειδικό (στην περίπτωσή σου μηχανολόγο), να γίνει σωστή μελέτη και δουλειά, παρά να πληρώνεις μετά τα 2πλα και 3πλα γιατί δεν έγιναν όπως έπρεπε. Γνώμη μου πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.