Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμανση 110τμ με καυστηρα πυρινοξυλου .


roussaks

Recommended Posts

Ωραια , με τα γραφομενα σας μου εχετε δικαιολογισει την χρηση του μηχανολογου αλλα μου εχετε δημιουργησει και απορροιες που θα βρω καποιον με

γνωση του αντικειμενου και οχι Μονο για Λεφτα !

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο που επιλέγεις ένα γιατρό, ένα λογιστή, ενα δικηγόρο, τον κρεοπώλη, ένα αυτοκίνητο, το μέρος που θα κάνεις διακοπές.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω από που πηγάζει τόσο μεγάλη καχυποψία πια - "μόνο για τα λεφτά".

 

Εάν περιμένεις να ασχοληθεί συνάδελφος σοβαρά με το θέμα σου θα αμοιφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια , με τα γραφομενα σας μου εχετε δικαιολογισει την χρηση του μηχανολογου

Απλά είπα την γνώμη μου που πηγάζει μετά από μια 25χρονη εμπειρία στο χώρο

 

που θα βρω καποιον με

γνωση του αντικειμενου

 

Αν ψάξεις στην πόλη σου θα βρεις αρκετούς μηχανολόγους που ασχολούνται με θέρμανση / ψύξη

Γνώμη μου, μην αφήσεις τον υδραυλικό σου να σου βγάλει θερμίδες βάση απωλειών κ,λπων, σίγουρα δεν θα ξέρει κ αν θα ξέρει , θα ξέρει με τον γνωστό σε όλους μας ΄΄μπακαλότροπο΄΄, παρεμπίπτοντος έχω μπει σε σπίτια που όταν άθροιζα τις θερμίδες τον θερμαντικών σομάτων, ξεπέρναγαν της δυνατότητες του λέβητα

 

και οχι Μονο για Λεφτα !

 

 

 

Ο άνθρωπος θα πρέπει να πληρωθεί για την μελέτη κ επίβλεψη, κ βαλε τον υδραυλικό σου να σου κάνει την κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα για να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη έχω να σου πω....

Θα είμαι ειλικρινής....

Οτι έγραψα παραπάνω δεν τα έγραψα μόνο για τον φίλο μας απο την Κρήτη αλλά πιο πολύ για να τα διαβάσουν οι νέοι μηχανολόγοι.

Είμαι φανατικός υποστηριχτής των μηχανολόγων στα ενεργειακά....

Ποιων μηχανολόγων όμως ;

Των θερμομηχανολόγων.

Νίκο αν δεν έμπλεκα με τα φόρουμ για να γνωρίσω πραγματικούς θερμομηχανολόγους δεν θα είχα αυτή την άποψη σήμερα.

Πες μου εσύ πως μπορεί ένας ιδιώτης να βρει έναν θερμομηχανολόγο εύκολα;

Εγω σου λέω ότι δεν μπορεί όσο και να σε πονάει αυτό που λέω....

Οχι ότι δεν υπάρχουν αλλά άντε βρες τους....

Όταν ενας υδραυλικός έχει από πίσω του έναν καλό μηχανολόγο να τον υποστηρίζει μηχανολογικά σε δίκτυα, απώλειες, αυτοματισμό, νομοθεσία δεν έχει να φοβηθεί τίποτα...

Μάλλον όχι τίποτα.... Έχει να φοβηθεί την φτήνια και το κατεστημένο... αλλά σε επίπεδο ποιότητας είναι ένα σκαλί πάνω απο τους άλλους...

Αυτό το λέω σε όλους τους υδραυλικούς που συναντώ.....

Παραπάνω περιγράφω πως βίωσα την οικοδομή και τα ενεργειακά από το 1991 έως πρόσφατα....

Σημερα αρχίζουν λίγο και αλλάζουν τα πράγματα....

Τον μηχανολογο πάλι σπάνια τον συναντάς σαν μελετητή...

Αρχίζουμε και τους συναντάμε πλέον και σαν εργολάβους.

Η τεχνολογική εξέλιξη και η αδυναμία μεγάλης μερίδας μαστόρων να την ακολουθήσουν έχει στρέψει μηχανολόγους να βγουν στην κατασκευή μιάς και έχουν μεγαλύτερη ευχέρεια κατανόησης της εξέλιξης.

Συνήθως όμως χρησιμοποιούν άπειρα και φτηνά χέρια.... μιας και δύο εργολάβοι σε ένα έργο δεν είναι ανταγωνιστικοί στις τιμές....

Βλέπεις ότι εδώ πάλι μπλέκονται τα πράγμα, με όχι και τόσο ξεκάθαρους ρόλους για την κάθε ειδικότητα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.