Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για υπολογισμό στήριξης των φ/β βάσεων


t0my

Recommended Posts

Γειά χαρά,

 

Χρειάζομαι την βοήθειά σας για τον τρόπο υπολογισμόυ της στερέωσης των βάσεων σε μία ταράτσα.

Ουσιαστικά χρειάζομαι βοήθεια στον τρόπο επιλογής των υλικών στερέωσης (ντίζες, στριφώνια κλπ...)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι να βρω τις δυνάμεις που ασκούνται στις φλάντζες των ποδαρικών για να επιλέξω το μέγεθως των στριφωνιών ή των ντιζών.

Με κάποιους κατασκευαστές που έχω μιλήσει μου είπαν ότι απλά προτείνουν το Μ12 που είναι και το μεγαλύτερο νούμερο και είναι ήσυχοι.

Ε, αυτό δεν μου φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Την λύση του στατικού την έχω σκεφτεί και προφανώς είναι η πιο σωστή.

Όμως εγώ χρειάζομαι ένα εργαλείο, κάτι σαν ένα φύλλο excel με το οποίο να βάζω τις βασικές διαστάσεις του τραπεζιού, το πλήθος των πλαισίων και την φόρτιση (βλ. ταχύτητα ανέμου και βάρος πλαισίων) και να παίρνω άμεσα τα φορτία στα πόδια και απο εκεί να κάνω επιλογή των στριφωνιών.

Η λύση της συνεργασίας με κάποιον στατικό απαιτεί κάθε φορά μοντέλα από την αρχή και λεπτομέρεια στους υπολογισμούς που δεν μου είναι απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Μην το αντιμετωπιζεις επιδερμικα. Τι θα πει δεν μου ειναι απαραιτητα....

Καθε περιπτωση ειναι .......μια αλλη περιπτωση. Ποτε οσα χρονια εργαζομουν σε κατασκευαστικη εταιρια δεν μου ετυχε κατι που να

εχει επαναληφθει. Καθε προβλημα εχει τις συνιστωσες του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να υπολογίσω - μετατρέψω τα 27m/s σε kN/m^2 για να βρω την δύναμη στα πλαίσια;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για μια μελέτη μου είχα χρησιμοποιήσει τον τύπο της παρακάτω σελίδας

 

http://www.knmi.nl/samenw/hydra/faq/press.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.