Μετάβαση στο περιεχόμενο

ερώτηση για υποχρέωση αναδόχου σε κτιριακό έργο


Scrooge

Recommended Posts

Σε ένα δημόσιο έργο κατασκευής κτιρίου περιλαμβάνεται και η εγκατάσταση ανελκυστήρα.

Για την έκδοση άδειας λειτουργίας του ανελκυστήρα απαιτείται η κατάθεση κάποιων δικαιολογητικών (σχέδια, υπ. δηλώσεις κλπ) στη Δ/νση Ανάπτυξης, βάσει της σχετικής ΚΥΑ του 2008.

Ποιος έχει την υποχρέωση να κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες για την έκδοση της άδειας;

Ο ανάδοχος ή ο κύριος του έργου;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν υπάρχει γραμμένο στην Ε.Σ.Υ. ;

Όχι.

Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει ;

Ή θεωρείται δεδομένο ότι εφόσον το κτίριο παραδίδεται προς χρήση πρέπει και ο ανελκυστήρας να έχει άδεια λειτουργίας ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει ;

Ή θεωρείται δεδομένο ότι εφόσον το κτίριο παραδίδεται προς χρήση πρέπει και ο ανελκυστήρας να έχει άδεια λειτουργίας ;

Κοιτα αναλυτικα ολα τα τευχη δημοπρατησης.Το παρακατω κειμενο ειναι απο τη Γενικη Συγγραφη Υποχρεωσεων του ΥΠΕΧΩΔΕ

"Για τη θέση των ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων σε λειτουργική ετοιμότητα απαιτείται η έκδοση των αδειών λειτουργίας από το Υπουργείο Βιομηχανίας ή/και από τη ΔΕΗ. Ο Ανάδοχος υποχρεούται στη σύνταξη των σχεδίων και λοιπών στοιχείων που απαιτούνται και την έγκαιρη ενέργεια, ώστε να μην προκύπτει καμία καθυστέρηση για την έναρξη λειτουργίας των εγκαταστάσεων"

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

<p>

Κοιτα αναλυτικα ολα τα τευχη δημοπρατησης.Το παρακατω κειμενο ειναι απο τη Γενικη Συγγραφη Υποχρεωσεων του ΥΠΕΧΩΔΕ
Μήπως μπορείς να μου πεις την ακριβή διεύθυνση ιστοσελίδας στην οποία βρίσκεται αυτή η παράγραφος ?
Link to comment
Share on other sites

<p>Μήπως μπορείς να μου πεις την ακριβή διεύθυνση ιστοσελίδας στην οποία βρίσκεται αυτή η παράγραφος ?

http://www.hellaskps.gr/min_requirements/html/sitemap.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγώ στην θέση θα υποστήριζα ότι είναι υποχρέωση του κυρίου του έργου και ας μου αποδείξουν εκείνοι ότι δεν είναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.