Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατοχυρωση καταβληθεντων εισφορων


eng11

Recommended Posts

Μερες που ειναι και ληγει η προθεσμια για την καταβολη των εισφορων 2012Α', μου δημιουργειται η εξης απορια:

Τις εισφορες αυτες που εχουμε πληρωσει και συνεχιζουμε να πληρωνουμε, με ποιο τροπο τις κατοχυρωνουμε? Δηλαδη, αν εγω για παραδειγμα θελησω (ή αναγκαστω) να φυγω στο εξωτερικο και διαγραφω απο το ΤΣΜΕΔΕ, τοτε τι γινονται οι καταβληθεισες εισφορες μου μεχρι εκεινη τη στιγμη? Μπορω να τις διεκδικησω πισω? Αναγνωριζονται απο κρατος της ΕΕ? Συμψηφιζονται με άλλα χρεη που πιθανως εχω προς το δημοσιο? Θα παρω μια μικρη-μικρη συνταξη (εστω στα 65 χρονια) αναλογη των εισφορων αυτων? Κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το νέο ασφαλιστικό νόμο, αν κατάλαβα καλά διαβάζοντάς τον, δεν πάει χαμένο κανένα ένσημο κανενός ταμείου οπότε προφανώς ούτε και του ΤΣΜΕΔΕ. Όλοι, ακόμα και οι ανασφάλιστοι, θα πάρουν τη βασική σύνταξη και από εκεί και πέρα ο καθένας θα παίρνει σύνταξη ανάλογη των χρόνων που είναι ασφαλισμένος.Δεν υπάρχει καμμια εξαίρεση για το ΤΣΜΕΔΕ στο νόμο Λοβέρδου του 2010.Από την άλλη, το ΕΤΑΑ λέει πως πρέπει να έχεις τουλάχιστον 15 χρόνια ασφάλισης για να πάρεις σύνταξη από ΕΤΑΑ όταν φτάσεις στο γενικό όριο συνταξιοδότησης.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Στην ΕΕ αναγνωριζονται?

Επισης για συνταξη για αρρενες, αναγνωριζονται 5 χρονια της σχολης + 1 στρατος πλασματικα, σωστα?

 

Καταληγουμε στο συμπερασμα οτι συμφερει το ελαχιστο δυνατο στο ΤΣΜΕΔΕ (15 συνολικα μαζι με τα πλασματικα) και μετα διαγραφη, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στον λογαριασμό ότι μπορεί, μετά την ας πούμε διαγραφή σου, μπορεί να μαζέψεις χρόνια από άλλο ασφαλιστικό φορέα ή ακόμα και από το εξωτερικό (όχι από όλα τα ταμεία, καθως άλλα δεχονται συμψηφισμό ενώ άλλα δέχονται να πληρώνουν ανεξάρτητα ή ακόμα και να δώσουν ένα εφάπαξ ποσό). Κάθε χρόνος μετράει όταν θα γίνει η σούμα...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αφου ξεκινησαμε το χορό της ασφαλισης, θα πρεπει να τον τελειωσουμε για να δουμε αντικρυσμα.

Ωραια, ας μιλησουμε για τη σουμα!

ok, στη Ελλαδα δεχονται την σουμα μεταξυ τους τα ταμεια. Ταμειο του εξωτερικου δεχονται εδω στη σουμα?

Επισης, τα ταμεια χωρων ΕΕ αναγνωριζουν χρονια ασφαλισης απο ταμεια της Ελλαδας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.