Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός κόστους kWh


statik

Recommended Posts

Γεια σας. Μετα απο ψαξιμο για φθηνοτερη ενεργεια (Αθήνα) κατέληξα σε ηλεκτρολεβητα 15KW μονοφασικο ενισχυμένο 63Α. To ερωτημα μου ειναι το κόστος της KWh που σε παρομοια θεματα την ειδα να την αναφερουν στα 0,14ευρω και δεν μπορω να καταλαβω γιατι. Στην σελίδα της

ΔΕΗ η τιμολόγηση ειναι ξεκάθαρη εκτός αν δεν την καταλαβαίνω σωστα

http://www.dei.gr/Do...E%B7%202012.pdf

 

Eκει θα δειτε για πάνω απο 2000KW =0,09155, +13% ΦΠΑ = 0,10 ευρω

Δηλαδη αν αναβει για 4 ώρες την ημέρα (σε ιδανικές συνθήκες σε μια πραγματική ώρα ανάβει 20λεπτά δηλαδη 4 ώρες πλήρως λειτουργειας στο μέγιστο θφάνει για 12 ώρες θέρμανης, αλλα και τις μισες να πιασει παλι ευχαριστημένος θα ειμαι),

άρα 15KW Χ 0,10ευρώ Χ 4 = 6ευρώ/ημέρα , για 1 μήμα Χ30ημερες = 180 ευρώ. Aν λαβω υπόψην και 2 ώρες την ημέρα που υπαρχει και νυχτερινό τιμολόγιο κατεβαίνει ακομα η τιμη. (αυτην την στιγμή πληρώνω 2.3ευρώ/ωρα για πετρελαιο).

 

Θελω να μου απαντήσετε αν ο υπολογισμός μου ειναι σωστός και όχι αν πρεπει να βαλω άλλο συστημα θερμανσης. Αν ολα ειναι

όπως τα υπολογισα παω και σημερα να τον παραγγειλω.

 

Υ.Γ. Ο πίνακας της ΔΕΗ απο το παραπάνω link έχει και εναν δευτερο πινακα" Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις". Παιζει αθτος κανεναν ρόλο για την οικιακή καταναλωση?

Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις προστίθενται στις ανταγωνιστικές οπότε προφανώς και η τιμη της kWh δεν είναι 0,1ευρώ.

Τα 63Α που ζητά ο λέβητας τα έχεις διαθέσιμα στο σπίτι σου να του τα δώσεις;

Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις προστίθενται στις ανταγωνιστικές οπότε προφανώς και η τιμη της kWh δεν είναι 0,1ευρώ.

Δηλαδη? θα ειναι πανω απο 0,10? και αν ναι ποσο . Μια αιτηση στην ΔΕΗ για επαυξηση μονοφασικου αρκει να σου βαλει 63Α

Link to comment
Share on other sites

http://www.dei.gr/De...57&nt=18&lang=1

 

Δες το παράδειγμα υπολογισμού, πρόσθεσε ΦΠΑ και προκύπτει το κόστος ανά kWh (για την κατανάλωση 1100 kWh) 0,142 Ευρώ/kWh. Πειραματίσου και με άλλες καταναλώσεις και σε τριφασικό και δες σε τι ποσό φτάνει το κόστος.

 

Για τον λέβητα που ενδιαφέρεσαι η Νο 5 παροχή που αναφέρεσαι (63Α), σε μεγάλα κρύα, δεν επαρκεί. Ενδεχομένως, ούτε και σε λιγότερο κρύες ημέρες, αφού υπάρχουν και άλλες καταναλώσεις σε ένα σπίτι.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε

 

Το ενισχυμένο μονοφασικό δεν είμαι σίγουρος ότι θα σου κάνει δουλειά, στα μεγάλα κρύα όπου θα χρησιμοποιήσεις όλες τις αντιστάσεις (εκτός εάν αυτό το κάνεις μόνο τη νύχτα και έχεις ένα καλά μονωμένο σπίτι), θα σου περισσεύουν 12 A για όλες τις υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού, οπότε αν είσαι σε μεγάλο σπίτι με γυναίκα, παιδιά κλπ, μάλλον πρέπει να το ψάξεις καλύτερα! Εμείς σε 12 kW και πάνω, προτείνουμε ο πελάτης να έχει τριφασικό ρεύμα, έτσι θα έχεις συνεχώς το κεφάλι σου ήσυχο με τις ασφάλειες!

 

Μια μέση τιμή του τιμολογίου που θα σου έρθει, να την υπολογίζεις καλύτερα στα 13-14 λεπτά του ευρώ, στο τέλος εκεί καταλήγει!

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης ολόκληρου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.