Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή κεντρικής θέρμανσης ή εξωτερική μόνωση;


ahelmis

Recommended Posts

επίσης φίλε jimevi 13 τη γνώμη έχεις για τους λέβητες συμπύκνωσης; διάβασα ότι κοστίζουν πολύ αλλά αξίζουν τα λεφτά τους γιατί κάνεις απόσβεση σε 4 χρόνια περίπου ; σε σύγκριση με τοποθέτηση άλλου συστήματος θέρμανσης όπως Α/Θ ;

Link to comment
Share on other sites

Τα δάκρυσμα των υφιστάμενων υαλοπινάκων είναι ένα θέμα που πρέπει να προβληματίζει και ταυτόχρονα να λυθεί πρωταρχικά. Σε στάδια. 1) μελέτη απωλειών βάση σχεδίων κατασκευής, 2) επιβεβαιωση και καλλιμπράρισμα της μελέτησ μέσω θερμοκάμερας, 3) τεχνο-οικονομική επιλογή λύσης. Σε γενικές γραμμές εκτιμήσεις κόστους χωρίς μελέτη ή βάση της υφιστάμενης θέρμανσης είναι οριακά παρακινδυνευμένη.

 

Τα χρήματα για τις Α/Θ μου φαίνονται οριακά για να μην πω "λίγα".

Link to comment
Share on other sites

Τα δάκρυσμα των υφιστάμενων υαλοπινάκων είναι ένα θέμα που πρέπει να προβληματίζει και ταυτόχρονα να λυθεί πρωταρχικά.

μα αυτό είναι συνέπεια της εσωτερικής υγρασίας πάνω σε κρύα επιφάνεια (αλουμίνιο και τζάμι χωρίς θερμοδιακοπή)...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ahelmis για τους λέβητες συμπύκνωσης διάβασε εδώ .... εδώ ...και εδώ

Έχω την αίσθηση ότι μάλλον έχεις πολύ καλές σχέσεις και συνενόηση με τους υπόλοιπους

συνιδιοκτήτες.Σαν πρώτη άμεση λύση λοιπόν αν όντως ισχύει αυτό και ήμουν στη θέση σου,θα έκανα τα εξής:

1) Θα πλήρωνα τον καλύτερο καυστηριατζή να ρυθμίσει τον υπάρχοντα λέβητα κατόπιν αυτοψίας και λήψη οδηγιών από μηχανολόγο.

2)Θα πρότεινα στους συνιδιοκτήτες τη χρήση του λέβητα ως κεντρική θέρμανση,καταργώντας την αυτονομία.Αυτό όμως προϋποθέτει τους

θερμοστάτες των διαμερισμάτων ανοικτούς στην ίδια θερμοκρασία,κοινή αποδοχή ως προς τις ώρες λειτουργίας του λέβητα και έναν διαχειριστή

διατεθειμένο να επιμελείται την λειτουργία του καυστήρα επί καθημερινής βάσης.Η οικονομία καυσίμου που θα προκύψει πιστεύω ότι θα είναι

εξαιρετική,μπορεί να σου το επιβεβαιώσει νομίζω και ο μηχανολόγος σου.

Για την θερμομόνωση μόνο επειδή έχω ιδία άποψη,σου λέω ότι έχει εκπληκτικά αποτελέσματα χειμώνα-καλοκαίρι,κυρίως όταν συνδυάζεται και με

κουφώματα αλουμινίου με θερμοδιακοπή.Το κόστος όμως ειδικά στην περίπτωσή σου(αποπερατωμένη οικία) είναι υψηλό για τις εποχές αυτές και δεν ξέρω κατά πόσον μπορέσεις ν' αντισταθμίσεις τα έξοδα με μία επιδότηση μέσω κάποιου προγράμματος...

Edited by postman
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε postman, έχω αρκετό διάβασμα ακόμα... ευτυχώς έρχεται Σαβ/Κο...

 

έχω ήδη επικοινωνήσει με τεχνική εταιρεία να επιθεωρήσει τον λέβητα και να μου δώσει έγγραφη πρόταση για καλύτερη ρύθμιση και βελτιστοποίηση του υπάρχοντος συστήματος μια και κατάλαβα ότι μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσουμε από εκεί λόγω συνολικού κόστους (εκτός αν καταφέρουμε να μπούμε στο εξοικονομώ κατ' οίκον με το "κέλυφος").

 

μέσα από τις πολύτιμες συμβουλές σας θα διερευνήσω περισσότερο:

  1. την τοποθέτηση συστήματος αντιστάθμισης με τρίοδη βάνα
  2. αλλαγή καμινάδας (λόγω υγροποιήσεων)
  3. την πιθανότητα τοποθέτησης λέβητα συμπύκνωσης

... και ο Θεός βοηθός...!!!

Link to comment
Share on other sites

την τοποθέτηση συστήματος αντιστάθμισης με τρίοδη βάνα αλλαγή καμινάδας (λόγω υγροποιήσεων) την πιθανότητα τοποθέτησης λέβητα συμπύκνωσης

Αν και δεν είμαι μηχανολόγος βέβαια,θεωρώ ότι είναι απόλυτα σωστά τα βήματα που σκέφτεσαι να κάνεις.Έχεις όλη τη θερινή περίοδο στη διάθεσή σου,οπότε μην βιαστείς και μην προχωρήσεις οτιδήποτε χωρίς να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις θετικό αποτέλεσμα σε σχέση με τα χρήματα που θα δαπανήσεις.Σκέψου και λίγο την πιθανότητα της λειτουργίας καυστήρα ως κεντρική θέρμανση με τη σύμφωνη γνώμη βέβαια και των υπολοίπων.Προσωπική μου γνώμη είναι ότι πιό ασύμφορη οικονομικά και απαράδεκτη λειτουργία θέρμανσης με ωρομέτρηση δεν υπάρχει.Όσοι την έχουμε,βασιζόμαστε στα κέφια του κάθε συνιδιοκτήτη για το πως θα συμπεριφερθεί ενεργειακά στην πολυκατοικία.Βάζουν τον θερμοστάτη (από άγνοια) στους 25C και όταν τους έρχεται η κατραπακιά απορούν!Το θέμα είναι βέβαια ότι ένα μέρος αυτής τους της άγνοιας το πληρώνουμε και οι υπόλοιποι μέσω του παγίου.Έχει έξω χαρά θεού,και ο λέβητας δουλεύει ακατάπαυστα!Ξυπνάς στις 2-3 το βράδυ για.... :rolleyes: και ο λέβητας δουλεύει!Έλεος δηλαδή!!Γι' αυτό σου λέω,αν έχεις καλή σχέση πάλεψέ το αυτό...Ο λέβητάς σου (70000 θερμίδες) πρέπει λογικά να καταναλώνει γύρω στα 7lt ανά ώρα λειτουργίας.Αν καταφέρεις με τις τροποποιήσεις να κατεβάσεις αυτή την κατανάλωση 10-20% και τον δουλέψεις συγκεκριμένες ώρες και με συγκεκριμένους κανόνες για όλους,πιστεύω ότι και με 1,5€ ανά λίτρο η σαιζόν σου θα κυμανθεί σε κάπως λογικά επίπεδα.Δεν ξέρω βέβαια σε ποιά περιοχή της Ελλάδας διαβιώνεις,αλλά εάν είσαι από Λάρισα και κάτω και σε χαμηλό υψόμετρο ,θα έχεις πολύ καλό οικονομικό αποτέλεσμα.Καλή επιτυχία!!

Edited by postman
Link to comment
Share on other sites

μα αυτό είναι συνέπεια της εσωτερικής υγρασίας πάνω σε κρύα επιφάνεια (αλουμίνιο και τζάμι χωρίς θερμοδιακοπή)...

 

δηλαδη όσα δεν έχουν θερμοδιακοπή δακρύζουν?

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβάζοντας τον φίλο postman έχω εκπλαγεί θετικά....

Που ήσουν κριμένος εσύ;

Κάτι μου λέει ότι είμαστε της ίδιας σχολής και έχεις διαβάσει και άλλα λημέρια εκτός απο εδώ.... :smile:

Όμως θέλω να σταθώ σε κάτι....

Ωραία όλα αυτα που προτείνεις για αντιστάθμιση λέβητα συμπυκνωμάτων και κατάργηση της ωρομέτρησης αλλά φίλε μου δύσκολο να γίνει με επιτυχία...

Χρειαζεται μηχανολόγο που να γνωρίζει πολύ καλά το άθλημα θα πρέπει να έχει μεγάλες αντοχές για να ανατρέψει νοοτροπίες και παγιωμένες απόψεις πολλών ετών....

Πολλοί θα πείτε.... όπα ρε υδραυλικέ είναι τόσο δύσκολο....

Και όμως είναι παιδιά....

Γιατι για να κάνεις αντιστάθμιση και να πετύχεις ομοιόμορφες θερμοκρασίες σε όλα τα διαμερίσματα είναι πακέτο όσο καλός και να είναι ο μηχανολόγος....

Υπάρχουν αστάθμητη παράγοντες ιδίως για τον πάνω πάνω όροφο που έχει ταράτσα και επηρεάζεται ποικιλότροπος ανάλογα με τα κέφια του ηλιου και του αέρα που ανατρέπουν τα πάντα....

Θα μου πείτε ότι για αυτό υπάρχουν οι θερμοστατικοί διακόπτες.....

Απο εμπειρία θα σας πω ότι η θερμοκρασιακή εξισορόπιση με θερμοστατικούς διακόπτες δεν είναι ούτε αυτή εύκολη....

Οι θερμοστατικοί επηρεάζονται από πολλά πράγματα ίδιος από την θέση του σώματος.

 

Αν και υδραυλικός σε εποχή κρίσης εγώ θα πρότεινα στον φίλο να προχωρήσει στην μόνωση αλλά και στην συντήρηση του καυστήρα σαν πρώτη φάση από αδειούχο καυστηρατζή (οχι εταιριών) που να διαθέτει αναλυτη κασαυερίων για να δει την πραγματική απόδοση του λέβητα στην καύση.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν είναι εκπληκτικό αυτό που γίνεται στα φόρουμ γενικά αλλά ειδικότερα σε αυτό εδώ!!!... καλοπροαίρετοι άνθρωποι, γνώστες και μη, με αλτρουισμό προσπαθούν να βοηθησουν ο ένας τον άλλο να βάλουν ένα ακόμα λιθαράκι στο βουνό που λέγεται γνώση!

 

σας ευχαριστώ και πάλι όλους, βαδίζοντας στα χνάρια του φίλου ποστμαν σήμερα το απόγευμα ήρθε μηχανικός από τεχνική εταιρεία για να ελέγξει λέβητα-καυστήρα-εγκατάσταση και να μου δώσει προσφορά για τοποθέτηση αντιστάθμισης και συστήματος θερμιδομέτρησης σε συνδυασμό με θερμοστατικές κεφαλές σε κάθε σώμα ! εκεί έχω καταλήξει μέχρι στιγμής για μια αξιοπρεπή εξοικονόμηση που δεν θα χρειαστεί και ένα τσουβάλι λεφτά !!!

 

Το "κέλυφος" ίσως είναι η καλύτερη λύση αλλά δυστυχώς ανέφικτη λόγω υψηλού κόστους... λεφτά δεν υπάρχουν!!! γι' αυτό μετά από τις πολύτιμες συμβουλές σας κατέληξα στα παραπάνω και έχοντας διαβάσει πολλά για την αδικία και πανευρωπαϊκή "πατέντα" της ωρομέτρησης (μια και στην Ευρώπη αν δεν κάνω λάθος χρεισιμοποιούν τη θερμιδομέτρηση) ήμουν ήδη "οπαδός" της θερμιδομέτρησης.

 

Μου είπαν επίσης για τον "απόλυτο" καθαρισμό του λέβητα με αμμοβολή αλλά και αυτό θα κόστιζε 300-400 ευρώ οπότε ίσως το βάλουμε μαζί με τα άλλα... θα δούμε... αυτά για την ώρα και θα ενημερώσω για τα περαιτέρω να προχωρήσουμε κι αλλο την τόσο ενδιαφέρουσα κουβέντα μας που μπορεί να βοηθήσει κι άλλο κόσμο !!

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβάζοντας τον φίλο postman έχω εκπλαγεί θετικά....

Που ήσουν κριμένος εσύ;

Κάτι μου λέει ότι είμαστε της ίδιας σχολής και έχεις διαβάσει και άλλα λημέρια εκτός απο εδώ.... :smile:

 

Με όποιον δάσκαλο θα κάτσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις φίλε aithilenio.Παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια με πολύ ενδιαφέρον, ανθρώπους οι οποίοι προσπαθούν με πολύ κόπο και εις βάρος του ελεύθερου χρόνου τους(ένας εκ των οποίων είσαι κι εσύ) να βοηθήσουν -ανάλογα την τεχνική ή επιστημονική τους κατάρτιση- συνανθρώπους τους,λύνοντάς τους απορίες και προτείνοντας λύσεις στο πρόβλημα που τους απασχολεί.Από εμένα ένα μεγάλο ευχαριστώ γι' αυτή σας τη διάθεση προσφοράς και μετάδοσης γνώσεων.Προσωπικά έχω βοηθηθεί τα μέγιστα.

Τώρα..σχετικά με το θέμα που άνοιξε ο φίλος ahelmis,πιστεύω και ευελπιστώ στη προσφορά απόψεων και από άλλους φίλους εξειδικευμένους γιατί τα πράγματα είναι πολύ μα πολύ δύσκολα για χιλιάδες οικογένειες σχετικά με το κόστος θέρμανσης.Και..εντάξει εγώ που μένω στον Πειραιά,ο συνέλληνας όμως που μένει στη Φλώρινα τι να κάνει?Τι να πει στο παιδί του που το βλέπει να μελανιάζει από το κρύο και η τσέπη του δεν αντέχει πιά να το ζεστάνει?Οι λύσεις βέβαια διαφέρουν από περίπτωση σε περίπτωση.Άλλη λύση χρειάζεται ο ahelmis,άλλη κάποιος άλλος.Δεν πειράζει...ας προσπαθήσουμε να οδηγήσουμε στο καλύτερο δυνατό συμπέρασμα τον ahelmis και ας ελπίσουμε σιγά-σιγά να βοηθηθούν κι άλλοι φίλοι μέσα από τα γραφόμενά σας.....

Edited by postman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.