Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή κεντρικής θέρμανσης ή εξωτερική μόνωση;


ahelmis

Recommended Posts

αυτά για την ώρα και θα ενημερώσω για τα περαιτέρω να προχωρήσουμε κι αλλο την τόσο ενδιαφέρουσα κουβέντα μας που μπορεί να βοηθήσει κι άλλο κόσμο !!

 

Μπράβο φίλε μου,καλά αποτελέσματα να έχεις και ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις,keep going....

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια με πολύ ενδιαφέρον, ανθρώπους οι οποίοι προσπαθούν...........

 

Σε τσάκωσα όμως δεν μπορείς να πεις.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν φίλοι μου... τελευταία ενημέρωση :

  • εξωτερικό "κέλυφος" κοστίζει κοντά στα 25,000 ευρώ... δεν τολμώ καν να το προτείνω στους αλλους 4 ιδιοκτήτες... ο μηχανικός μου είπε ότι σίγουρα θα έχετε εξοικονόμηση 40-50% στα έξοδα πετρελαίου αλλά είναι βέβαιο υψηλό το κόστος τοποθέτησης...
  • Θερμιδομετρητής SIEMENS WFM407 (265 ευρώ/τεμάχιο, υλικά και τοποθέτηση) + ελεγκτής αντιστάθμισης SIEMENS με εξωτερικό αισθητήριο (550 ευρώ, υλικά και εγκατάσταση) + τοποθέτηση μικρότερου μπεκ στον καυστήρα (είναι τελικά 100,000 θερμίδων, του '98, υπερδιαστασιολογημένος με πιθανότερο ρεαλιστικό επίπεδο αυτό των 70,000 θερμίδων)

Λοιπόν αναγκαστικά θα πάμε στην δεύτερη περίπτωση, λόγω κόστους αλλά θα ήθελα την γνώμη σας για τις τιμές που έλαβα ή τις συγκεκριμένες μάρκες;; θα έπρεπε να κοιτάξω και κάτι άλλο λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Εδω μου τα χαλάς....

Τι παει να πει ότι θέλεις να ακούσεις την γνώμη μας για τις τιμές....

Αυτο που θα έπρεπέ να σε απασχολεί είναι ποιος θα το φτιάξει πως θα το φτιάξει και πόσο καλά θα το φτιάξει.

Αν τους θερμιδομετριτές στους τοποθετήσουν ταλιμπαν θα είναι φτηνά ....

Αν στους τοποθετήσουν επαγγελματίες που σέβονται το μεροκάματο τους χωρίς το άγχος άντε να τελειώνουμε για να βγούμε θα είναι ακριβά....

Και για να μην παρεξηγηθώ....

Δεν το λέω για διαφημιστικούς σκοπούς και δηλώνω εξαρχής ότι δεν προκειμένω να αναλάβω ακόμα και αν μου χτηπήσουν την πόρτα αλλά γνωρίζοντας την πιάτσα και πως τοποθετούνται οι θερμιδομετρητές εκνευρίζομαι.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

φίλε aithilenio, δεν ήθελα να εκνευρίσω κανένα και εξηγούμαι καλύτερα :

  • φυσικά και θα απευθυνθώ σε επαγγελματίες και όχι σε... ταλιμπάν :grin: ... γιατί θέλω σωστή δουλειά και συμφωνώ ότι η σωστή (επαγγελματική) δουλειά πρέπει να πληρώνεται σωστά αλλά...
  • πόσες και πόσες φορές "επαγγελματίες" δεν έχουν φουσκώσει τιμές ειδικών προϊόντων πατώντας ακριβώς στο γεγονός ότι είμαστε αδαείς και μπορούν εύκολα να μας ξεγελάσουν ; φυσικά αυτό δεν είναι γενικευμένο φαινόμενο αλλά υπάρχει σε κάθε είδος και "επάγγελμα"
  • πως λοιπόν θα ξέρω αν αυτές είναι τιμές "της πιάτσας" ή τιμές "φουσκωμένες" αν δεν ρωτήσω και κάποιους που ασχολούνται περισσότερο με αυτά;

είναι μόνο καλοπροαίρετα τα ερωτήματα και με καμιά διάθεση να υποβιβάσω ή να εκνευρίσω... τουλάχιστον όχι από πρόθεση! :smile:

Link to comment
Share on other sites

... και σε τελική ανάλυση όντως αξίζει τα λεφτά της αυτή η εναλλακτική ; (θερμιδομέτρηση + ανστιστάθμιση + αλλαγή μπεκ);; φυσικά και δεν θα περιμένω καμιά τεράστια εξοικονόμηση της τάξης του 50%... αλλά το 20-25% (+ / -) που μου είπε ο μηχανικός της προσφοράς, είναι ρεαλιστικό ;

Link to comment
Share on other sites

  • πόσες και πόσες φορές "επαγγελματίες" δεν έχουν φουσκώσει τιμές ειδικών προϊόντων πατώντας ακριβώς στο γεγονός ότι είμαστε αδαείς και μπορούν εύκολα να μας ξεγελάσουν ; φυσικά αυτό δεν είναι γενικευμένο φαινόμενο αλλά υπάρχει σε κάθε είδος και "επάγγελμα"
  • Εχεις δίκαιο
  • πως λοιπόν θα ξέρω αν αυτές είναι τιμές "της πιάτσας" ή τιμές "φουσκωμένες" αν δεν ρωτήσω και κάποιους που ασχολούνται περισσότερο με αυτά;
  • Δεν θέλω να επεκταθώ παραπάνω σε αυτο τό θέμα μιας και είναι άσχετο με το αρχικό ερώτημα. Το μονο που θέλω να σου πω είναι ότι...Οι τιμές πιατσας μπορει να είναι υπέυθηνες για την εικόνα που παρουσιάζουν τα οι ηλεκτρομηχανολογικές εγκατάστασης στην χώρα μας.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

αλλά το 20-25% (+ / -) που μου είπε ο μηχανικός της προσφοράς, είναι ρεαλιστικό ;

 

Τη χρονιά που ήμουν διαχειριστής στη πολυκατοικία μου(προ οικονομικής κρίσης)προχώρησα σε παραμετροποίηση συνθηκών λειτουργίας του λέβητα.

Τα υλικά και η μέθοδος που ακολουθήθηκε ήταν διαφορετική από τη δική σου περίπτωση για τον προφανή λόγο ότι ανήκουμε σε διαφορετικές περιπτώσεις.

Η οικονομία που εξασφαλίσαμε ανήλθε στο 20% περίπου.Θεωρώ λοιπόν ότι εάν η προτεινόμενη λύση από τον μηχανικό σου είναι όντως η ενδεδειγμένη,τότε ναι..το ποσοστό που σου είπε είναι ρεαλιστικό.

Όσον αφορά τις τιμές τώρα,γνώμη μου είναι να πάρεις και μία δεύτερη προσφορά όχι μόνο για να κάνεις σύγκριση τιμών αλλά και να διαπιστώσεις εάν οι δύο διαφορετικές γνώμες από τους ειδικούς συμπίπτουν ως προς τη μέθοδο που θα εφαρμοστεί.Έχε υπόψιν σου ότι η κατανάλωση καυσίμου επηρεάζεται και από δευτερογενείς παράγοντες.Το αυτοκίνητό σου το οποίο κινεί ένας κινητήρας τροφοδοτούμενος με καύσιμο,δευτερογενής παράγοντας κατανάλωσης είναι επίσης η πίεση των ελαστικών,το βάρος έλξης,η μεγαλύτερη αντίσταση στον αέρα(σχάρα οροφής).Έτσι π.χ. και η κατανάλωση πετρελαίου μπορεί να ελαττωθεί(κατά ένα πολύ-πολύ μικρό ποσοστό βέβαια) μονώνοντας απλά πολύ καλά την κεντρική στήλη παροχής νερού από τον λέβητα στα διαμερίσματα.Επίσης ότι βελτίωση και αν κάνεις στο σύστημά σου πρέπει απαραιτήτως οι ιδιοκτήτες να συνειδητοποιήσουν ότι πρέπει να κάνουν ορθολογική χρήση της εγκατάστασης θέρμανσης.

Δεύτερη προσφορά λοιπόν για να έχεις πιό εμπεριστατωμένη άποψη και προχωράς σε συνεργασία όχι με αυτόν που θα σου δώσει τη φτηνότερη λύση αλλά μ' εκείνον που θα καταλάβεις ότι είναι πιό αξιόπιστος και καλύτερα καταρτισμένος από τεχνικής πλευράς...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μας πει τιμές εξωτερικής μόνωσης, ανά τετραγωνικό με εξηλασμένη 5 ή 6 ή 7 ή 8 cm πάχους?

 

Τελειωμένη με το σοβά της.... βαμένο αν γίνεται

 

Και πως μετράνε...? σεντόνι από έξω (έχει δεν έχει κουφώματα) και τελειώσαμε...? ή τρεχόμετρα οι λαμπάδες/κορνίζες/σκωτίες?

 

(αν είναι εύκολο ..... να μας ξεκαθαρίσουν αν είναι με ή χωρίς ΦΠΑ).

Link to comment
Share on other sites

φίλε postman "ζωγράφισες" πάλι... πολύ εύστοχα και πρακτικά τα σχόλια σου!! Οπωσδήποτε και θα πάρω δεύτερη προσφορά όπως αναφέρεις και η τελική απόφαση δεν θα παρθεί μόνο ανάλογα την τιμή (γιατί πρέπει να γίνει και σωστή δουλειά!!)... θα επανέλθω σ' αυτό.

 

Πάντως από την συζήτηση μας μέχρι τώρα καταλήγω σ' αυτή τη λύση, βασικά λόγω (σχετικά) χαμηλού κόστους και κάποιας αξιόλογης εξοικονόμησης που μπορεί να προσφέρει...

 

fouksMechMech, φυσικά δεν είμαι μηχανικός αλλά μπορώ απλά να πω ότι ο μηχανικός που μου έδωσε την προσφορά (στο περίπου για 25.000 ευρώ ) δεν έκανε ακριβή μέτρηση γιατί το κόστος έβγαινε πολύ παραπάνω απ' ότι του είπα ότι είχαμε ως προϋπολογισμό (10-14.000 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.