Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα ΥΔΕ σε εστιατόριο. Με τους ΔΔΕ τι κάνουμε;


Recommended Posts

Καλημερα.

Δεν μου εχει τυχει ακομα αλλα το ψαχνω πριν το βρω μπροστα μου: Η συντριπτικη πλειοψηφια των εστιατοριων( στην περιοχη μου τουλαχιστον) δεν εχουν ΔΔΕ.Ολα τα μηχανηματα τους(ψυγεια, φριτεζες, φουρνοι κλπ ) ειναι ανοξειδωτα και φυσικα γειωνονται.Επισης μεσω των διαφορων ψυγειων γειωνονται και οι παγκοι που εχουν στη λαντζα η στην προετοιμασια κλπ.

Tο ερωτημα μου ειναι απο την στιγμη που δεν υπαρχουν ΔΔΕ τι κανουμε;Tους υποχρεωνουμε να βαλουν;Ποσους; Εναν για καθε μηχανημα; Χωριστα για φωτισμο και μηχανηματα; Tι κανετε εσεις;

Ευχαριστω

Edited by JOUN
Link to comment
Share on other sites

 

Tους υποχρεωνουμε να βαλουν;

Ναι , βαση ΦΕΚ 1222

 

Ποσους;

Όσους νομίζεις εσύ

 

Tι κανετε εσεις;

 

Συνήθως τοποθετώ πάνω από 1 (1 κουζίνα , 1 σάλα)

Link to comment
Share on other sites

Και στην περιπτωση που εχει φριτεζες π.χ με πριζα 4χ16 η 4χ32(δηλαδη που κλεινει κυκλωμα μεσω της γειωσης αντι του ουδετερου) τι κανουμε;Tραβαμε καινουρια καλωδια;

Edited by JOUN
Link to comment
Share on other sites

Και στην περιπτωση που εχει φριτεζες π.χ με πριζα 4χ16 η 4χ32(δηλαδη που κλεινει κυκλωμα μεσω της γειωσης αντι του ουδετερου)

Τι ??????????????????????????????????

Ποιος μαλ@κ@ς εγκληματίας κάνει τέτοιες συνδέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Παρα μα παρα πολλες φριτεζες ερχονται απο το εργοστασιο με φις 4χ16 η 4χ32 και τοποθετουνται κανονικα ως εχουν..Οταν μετα παω εγω(μετα απο χρονια εννοω) να συμπληρωσω την ΥΔΕ τι κανω;

Καθαρα υποθετικο το ερωτημα ρωταω πριν το βρω μπροστα μου..

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα τα καταστήματα είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, είδικά αν δεις μηχανήματα να τα αγοράζουνε μεταχειρισμένα και όχι καινούρια άντε να σταθεί όρθιος ο αντιηλεκτροπληξιακός!!! Πρόσφατα σε μαγαζί μέχρι και ουδετερογείωση είδα σε γυψοσανίδα με 10 σποτάκια... Το καλύτερο είναι να κάνεις ότι περνάει απο το χέρι σου για να είναι ασφαλής η εγκατάσταση αλλά και ο κόσμος που θα δουλεύει, αν δεν θέλει ο ιδιοκτήτης λες ευχαρηστώ και βγαίνεις απο τη πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Και στην περιπτωση που εχει φριτεζες π.χ με πριζα 4χ16 η 4χ32(δηλαδη που κλεινει κυκλωμα μεσω της γειωσης αντι του ουδετερου) τι κανουμε;Tραβαμε καινουρια καλωδια;

 

Το γεγονός ότι δεν υπάρχει ουδέτερος δε σημαίνει πως κλείνει κύκλωμα μέσω της γείωσης. Απλά δουλεύουν σε σύνδεση αστέρα ή τριγώνου (ίσως και διφασικά, δηλαδή 400V σε μια αντίσταση - δεν το ξέρω).

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρα μα παρα πολλες φριτεζες ερχονται απο το εργοστασιο με φις 4χ16 η 4χ32

 

Όλες οι επαγγελματικές φριτέζες που έχω δει έως 6kw έχουν αγωγό Ν

Απλά δουλεύουν σε σύνδεση αστέρα ή τριγώνου

 

Δεν υπάρχουν αντιστάσεις 400v, και δεν γίνεται μια αντίσταση να δουλέψει αστέρα, χρειάζεται πάντα Ν, φαντάσου να σου κοπεί από την πρίζα 4*16 ο υποτιθέμενος αγωγός Ν που κλίνει κύκλωμα. Μόνο στα βαπόρια δουλεύουν τρίγωνο για ευνόητους λόγους ( κινδυνεύουν να πάθουν ηλεκτροχημική διάβρωση όλα τα κολάρα)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέει πουθενά βέβαια, αλλά νομίζω ότι πρέπει να εξετάζεται (στα μεγάλα μαγαζιά τουλάχιστον) το ενδεχόμενο ο φωτισμός της αίθουσας να έχει δύο κυκλώματα και δύο ΔΔΕ...

Αντίστοιχα και στις μεγάλες κουζίνες, ίσως η τοποθέτηση ξεχωριστού ΔΔΕ για τον φωτισμό να είναι θέμα ασφαλείας.

 

 

Edit:

Συγνώμη ρε παίδες, για να το καταλάβω:

Υπάρχουν φριτέζες τριφασικές σε σύνδεση τριγώνου, που ο κοινός κόμβος (ο υποτιθέμενος ουδέτερος) συνδέεται με το σασί και τον αγωγό γειώσεως;

Αυτό εννοείτε;

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι επαγγελματικές φριτέζες που έχω δει έως 6kw έχουν αγωγό Ν

 

 

 

 

 

Αντιθετως οι 3 στις τεσσερεις που εχω δει εγω ηλικιας μεγαλυτερης των 10 χρονων κλεινουν κυκλωμα μεσω γειωσης.Αυτο συμβαινει στην περιοχη μου τουλαχιστον(νομος Θεσσαλονικης)

Μιλτο για να λεω οτι κλεινουν κυκλωμα μεσω γειωσης το εχω ψαξει,δεν το λεω απλως επειδη δεν εχει ουδετερο..Αντιστασεις που να δουλευουν με 400V σιγουρα δεν εχω δει..

Edited by JOUN
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.