Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθμός απόδοσης δικτύου ΖΝΧ


panos-vicious

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι, όσους έχουν ολοκληρώσει τα σεμινάρια για ενεργειακούς επιθεωρητές, αλλά και όποιον άλλο έχει τη σχετική εμπειρία από εγκαταστάσεις.

Όσον αφορά τη διέλευση δικτύων διανομής θερμού / ψυχρού μέσου ή Ζ.Ν.Χ. από θερμαινόμενους χώρους, στη φάση της ενεργειακής επιθεώρησης, ελέγχουμε αν όντως έχει εφαρμοστεί θερμομόνωση αυτών κατά τα προβλεπόμενα και μάλιστα πλήρης μόνωση (διακόπτες, συνδέσεις κ.λ.π.) ή το "κάνουμε γαργάρα" και λέμε όλα μια χαρά εφαρμοσμένα;

Αν έχει κάποιο νόημα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πανο δεν ξέρω μπορεί και να είναι άσχετο.....

Δεν ξέρω τι λεει ακριβός ο KENAK και βαρίεμαι να τον διαβάσω :smile: .....αλλά πολύ ενεργοβόρα είναι δύο πράγματα και δεν ξέρω πως μπορεί επιθεωρητής να το εξακριβώσει

Η ανακυκλοφορία.....

Και η αποθέρμανση του λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν κανω γαργαρα ΤΙΠΟΤΑ...

Και επειδη δεν ειμαι σε θεση να υπολογιζω τα παχη απο τα μονωτικα υλικα που περιτυλιγουν τις σωληνωσεις, οπου αυτα υπαρχουνε ασφαλως, μια διακλαδωση, μια συνδεση, μια βανα να δω αμονωτη και το θεωρω ελλιπως μονωμενο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δυο σας.

 

@aithilenio

Γρηγόρη, μην ξύνεις πληγές με την αποθέρμανση... Κάτι είχα τάξει εδώ μέσα και το αθέτησα.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν κανω γαργαρα ΤΙΠΟΤΑ...

Και επειδη δεν ειμαι σε θεση να υπολογιζω τα παχη απο τα μονωτικα υλικα που περιτυλιγουν τις σωληνωσεις, οπου αυτα υπαρχουνε ασφαλως, μια διακλαδωση, μια συνδεση, μια βανα να δω αμονωτη και το θεωρω ελλιπως μονωμενο...

Δηλαδή και τους διακόπτες των σωμάτων τους μονώνουμε και τους σωλήνες των κυκλωμάτων στο μονωσωλήνιο και τα κολλεκτέρ θέρμανσης και ύδρευσης εντός των χώρων. Τα πάντα έτσι;

Μιλάω πάντα για δίκτυα εντός θερμαινόμενου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε...

Για εντος θερμαινομενου χωρου δε με ενδιαφερει...

Και αμονωτο να ειναι το τμημα μεσα στο θερμαινομενο χωρο, οι απωλειες αποδιδονται ως θερμοτητα μεσα στο χωρο, οποτε για τι απωλειες μιλαμε?

Μηδενικες βαζω εγω, επειτα απο παροτρυνση συναδελφων σου...

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, οι τιμές των απωλλειών που δίνει ο πίνακας 4.16 (ΤΟΤΕΕ 1) για το ΖΝΧ αφορούν δίκτυα σε εσωτερικούς χώρους.

 

Και αμονωτο να ειναι το τμημα μεσα στο θερμαινομενο χωρο, οι απωλειες αποδιδονται ως θερμοτητα μεσα στο χωρο, οποτε για τι απωλειες μιλαμε?

Αν το δεις έτσι, τι γίνεται το καλοκαίρι?

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

Μα για θερμαινόμενους χώρους γράφω στο πρώτο μήνυμα.

 

Μίλτο το ξέρω πως ο πίνακας 4.16 είναι για εσωτερικούς χώρους (και πως για εξωτερικούς παίρνεις προσαύξηση).

 

Το ερώτημα είναι τι γίνεται στην πράξη. Τόσο για το ΖΝΧ όσο και για θέρμανση / ψύξη.

 

Βέβαια ο προβληματισμός που βάζεις για αύξηση των ψυκτικών φορτίων, είναι ένας σημαντικός παράγοντας, αν και οι διαδρομές των σωλήνων του ΖΝΧ είναι -συνήθως- σχετικά μικρές (μπάνια όπου συνήθως είναι και οι συλλέκτες και κουζίνες). Δηλαδή δεν είναι χώροι που θα περάσεις τη μέρα σου. Τώρα βέβαια ποτέ δεν ξέρει κανείς :mrgreen:.

Link to comment
Share on other sites

Εντός ζώνης οι απώλειες αγνοούνται (αυτή την παραδοχή είπανε ότι ακολουθήσανε στις ΤΟΤΕΕ).

Διευκρινίσεις σελ. 37: Σε περίπτωση τοπικών μονάδων παραγωγής ΖΝΧ (π.χ. σε κτήρια κατοικιών (το γραφείων και καταστημάτων εξαφανίστηκε από τις διευκρινίσεις Απριλίου στην ιστοσελίδα ΤΕΕ)), όπου το δίκτυο διανομής είναι μικρό (6<m) οι απώλειες δικτύου λαμβάνονται μηδενικές.

 

Δηλαδή όπως είπαμε το μικρό είναι ......το μικρό.

Και αν έχεις απομακρυσμένο δίκτυο (το απομακρυσμένο είναι ..........το μακρύ, με το συμπάθειο) τότε βάλε τον πίν. 4.16, που παρεπιμπτόντως αφορά κεντρικά δίκτυα και όχι τοπικά.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία δεν έκανα αναφορά σε τοπικές μονάδες.

 

Εντός ζώνης οι απώλειες αγνοούνται (αυτή την παραδοχή είπανε ότι ακολουθήσανε στις ΤΟΤΕΕ).

Αυτό που, πότε και ποιοι το είπανε;

 

Το μόνο που έχω βρει, αλλά δεν είναι κάτι επίσημο, είναι από το αναθεωρημένο παράδειγμα της ΜΕΑ εξαόροφης του ΤΕΕ στη σελίδα 26, όπου γράφει πως "Οι σωληνώσεις διανομής, από τους τοπικούς συλλέκτες μέχρι τις τερματικές μονάδες (εκπομπής θερμότητας) των διαμερισμάτων ή των καταστημάτων, διέρχονται σχεδόν εξ’ ολοκλήρου από εσωτερικούς θερμαινόμενους χώρους, όπου δεν απαιτείται θερμομόνωση των σωληνώσεων".

Δεν βρίσκω όμως το που βασίστηκαν και έκαναν αυτή τη θεώρηση.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.