Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθμός απόδοσης δικτύου ΖΝΧ


panos-vicious

Recommended Posts

Ναι, αλλά άλλο πράγμα οι απώλλειες του συστήματος θέρμανσης και ψύξης εντός της ζώνης όπου προφανώς δε μιλάμε για απώλλειες και άλλο πράγμα οι απώλλειες του δικτύου ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και στις τρεις όμως περιπτώσεις, η ΤΟΤΕΕ απαιτεί θερμομόνωση (εκτός από τα ...μικρά δίκτυα τοπικών συστημάτων). Και δεν κάνει διάκριση μεταξύ θερμαινόμενων και μη θερμαινόμενων χώρων. Αναφέρεται γενικά σε "εσωτερικούς χώρους".

Αλλά πάντως κάτι θα ξέραν αυτοί που έγραψαν αυτό που έγραψαν στο παράδειγμα που αναφέρω στο προηγούμενο post, μόνο που δεν το είπανε και σε μας και μας αφήνουν να βουρλιζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο αυτό δεν μας είπανε;; :smile: :-)

 

Ο πιν. 4.16 λέει πάνω <<κεντρικά συστήματα>>.

 

Σου λέει... πάρτο και βγάλτο μόνος σου με την άλλη μεθοδολογία, όπως έκανε και η Εφη.

 

Εμένα πάντως το σύστημα παραγωγής με μπόιλερ 2πλής ενέργειας μέσα στο διαμέρισμα, από εδώ που το βλέπω...... μικρό μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά άλλο πράγμα οι απώλλειες του συστήματος θέρμανσης και ψύξης εντός της ζώνης όπου προφανώς δε μιλάμε για απώλλειες και άλλο πράγμα οι απώλλειες του δικτύου ΖΝΧ.

 

ναι αλλά και πάλι το νερό σε σωληνωσεις του δικτύου διανομής της θέρμανσης πχ υψηλών θερμοκρασιών έχει θερμοκρασία 80oC ενώ ο θερμαινόμενος χώρος 20οC. Έτσι και πάλι έχουμε απώλειες.

 

με εξέπληξε ωστόσο αυτό που γράφει στο παράδειμα του ΤΕΕ ότι δηλαδή δεν απαιτείται μόνωση δικτύου θέρμανσης για διεύλεση σε ΘΧ.

 

το ίδιο ισχύει και για το ΖΝΧ, όπου το νερό στις σωληνωσεις έχει θερμοκρασία 45oC ενώ ο θερμαινόμενος χώρος 20οC.

 

για ΖΝΧ πάντως που το είχα υπολογίσει για ένα δίκτυο με βάση τη σχέση 4.6 και τον πίνακα 4.10 ήμουν κοντά στα ποσοστά του Πίνακα 4.16, είτε θεωρώντας ότι δεν είχα μόνωση καθόλου (ούτε εντός του διαμερίσματος) ή θεωρώντας ότι έχω μόνωση κτηρίου αναφοράς (και εντός του διαμερίσματος).

 

έτσι είμαι της άποψης ότι όταν λέμε ότι ΟΛΟ το δίκτυο πρέπει να είναι μονωμένο εννοούμε ΟΛΟ!!!! :smile: :-) :smile:

 

θα ρωτήσω πάντως στα σεμινάρια και αν λάβω απάντηση θα επανέλθω....

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια από την άλλη μεριά, τι νόημα θα είχε π.χ. η μόνωση των υποδαπέδιων σωλήνων διανομής του μονοσωληνίου σε ένα διαμέρισμα; Εμένα μου φαίνεται παράλογο να μονώσεις σωληνώσεις θέρμανσης που περνούν μέσα από τον θερμαινόμενο χώρο. Στα σημερινά συστήματα, αυτός ο χώρος ανήκει πάντα στην ίδια ιδιοκτησία που θέλουμε να θερμάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχει, με την έννοια ότι έχεις αρκετές συστολές-διαστολές στην τελική επικάλυψη. Βέβαια και στη ενδοδπέδια θέρμανση/ψύξη έχεις αλλά οι θερμοκρασιακές διαφορές δεν είνια ίδιες.

 

Τέλος πάντων, από αλλού ξεκίνησα το topic, αλλού βρεθήκαμε, αλλά κι έτσι ωραίο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν το δεις έτσι, τι γίνεται το καλοκαίρι?

Το καλοκαιρι ΔΕΝ χρησιμοποιειται ο λεβητας και παραγωγη ΖΝΧ εχουμε απο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα...

Στην πλειονοτητα των περιπτωσεων μου τουλαχιστον...

Αρα?

Link to comment
Share on other sites

inzaghi, μιλούσα για τις απώλλειες του δικτύου ΖΝΧ (δηλαδή των σωληνώσεων στις οποίες τρέχει ΖΝΧ), όχι του δικτύου παραγωγής ΖΝΧ (δηλαδή των σωληνώσεων στις οποίες μπορεί να τρέχει νερό από το λέβητα προς boiler)

 

Το καλοκαίρι, το δίκτου ΖΝΧ από το θερμοσίφωνα και μετά προφανώς έχει απώλλειες.

 

ναι αλλά και πάλι το νερό σε σωληνωσεις του δικτύου διανομής της θέρμανσης πχ υψηλών θερμοκρασιών έχει θερμοκρασία 80oC ενώ ο θερμαινόμενος χώρος 20οC. Έτσι και πάλι έχουμε απώλειες.

 

Δε θεωρούνται απώλλειες, αλλά οφέλιμη ενέργεια που πηγαίνει στους θερμαινόμενους χώρους.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

ρώτησα σχετικά με το θέμα στο σεμινάριο...δεν ξέρω αν θεωρείται αξιόπιστη η απάντηση (αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά μου είπε πως θέλει μόνωση σε όλο μέχρι τις τερματικές μονάδες (για το δίκτυο θέρμανσης ρώτησα).

Edited by EfyD
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.