Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση Προσθήκης


 
akakios

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

μια ερώτηση. Σε προσθήκη ενός ορόφου επάνω από υπάρχον διόροφο κτίριο είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί η υπάρχουσα θεμελίωση; Επισημαίνεται ότι η προσθήκη θα πραγματοποηθεί με νέο φέροντα οργανισμό, που θα ξεχωρίζει με τον υπάρχον φέροντα οργανισμό με αρμό 5cm. Δηλαδή στην ανωδομή θα υπάρχουν 2 φέροντες οργανισμοί αλλά θα χρησιμοποιηθεί η ίδια θεμελίωση, με βλήτρωση και ενίσχυσή της. Υπάρχει νομοθεσία;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μελετη ενισχυσης θεμελιων, σιγουρα εκτος και αν στην αρχη ειχε προβλεφθει ο τριτος

Link to comment
Share on other sites

Είχε προβλεφθεί όροφος όμως επειδή θα πραγματοποιηθεί μία αλλαγή στο υπάρχον κτίριο, είμαι αναγκασμένος να ελέγξω και το υπάρχον κτίριο, που δυστυχώς όμως παρουσιάζει ακόμα και με έλεγχο με τον κανονισμό του 85' πρόβλημα στην αντοχή υποστυλωμάτων. Η νέα θεμελίωση (ενίσχυση παλαιών) από ότι καταλαβαίνω πρέπει να παραλαμβάνει και τους δύο φέροντες οργανισμούς. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Νομοθεσία δεν υπάρχει ιδιαίτερη. Οι ΕΚΩΣ, ΕΑΚ και οι κανόνες της τέχνης και της επιστήμης, όπως γενικά αναφέρονται σ' αυτούς, σε καλύπτουν.

 

Εύκολο να λες ότι θα το κάνεις δύσκολο να το υπολογίσεις;

Θα τα βάλεις όλα σε έναν φορέα με μια κοινή θεμελίωση και δύο ανεξάρτητες ανωδομές; Αν όχι πώς θα υπολογίσεις τα εντατικά μεγέθη για τη διαστασιολόγηση της θεμελίωσης;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπορείς να τα βάλεις όλα μαζί σε ένα μοντέλο ( που δεν νομίζω να είναι εύκολο) θα πρέπει να τα λύσεις χώρια και μετά να κάνεις έλεγχο θεμελίωσης με το χέρι μάλλον απλοποιητικά.

Δηλαδή να κάνεις για κάθε στήριξη την επαλληλία των εντατικών μεγεθών που έχουν την ίδια φορά και να ελέγχεις τα πέδιλα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το κτίριο είναι με αντισεισμικό του '59 και έχει πρόβλεψη νομίζω οτι ο υπάρχον φέρων ελέγχεται με του '59 και όχι με '85 και ο νέος όροφος με Ε.Α.Κ. (επαλήθευσε από την πολεοδομία).

Υπάρχει πάντως πλούσια βιβλιογραφία για ενισχύσεις.

Εάν είσαι μέλος του Τ.Ε.Ε. ή φοιτητής πολυτεχνικής σχολής δικαιούσαι δωρεάν το βιβλίο ενισχύσεων του καθηγητή του Ε.Μ.Π. Σπυράκου.

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι μέλος του Τ.Ε.Ε. ή φοιτητής πολυτεχνικής σχολής δικαιούσαι δωρεάν το βιβλίο ενισχύσεων του καθηγητή του Ε.Μ.Π. Σπυράκου.

 

Αλήθεια; Από πού το προμηθευόμαστε;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω από που το πήρε ο nik, εμένα μου το έδωσαν σε μια επίσκεψη στο επιμελητήριο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα δωρεάν από την αποθήκη του ΤΕΕ η οποία είναι κοντά στην πλατεία Καραισκάκη (σταθμός Μεταξουργείο - μετρό).Εάν ρωτήσετε το ΤΕΕ όμως θα σας πουνε κακώς οτι πρέπει να το αγοράσετε!Πρέπει να πάτε από την αποθήκη για να το πάρετε δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το κτίριο είναι με αντισεισμικό του '59 και έχει πρόβλεψη νομίζω οτι ο υπάρχον φέρων ελέγχεται με του '59 και όχι με '85...

Εκτός και ένα ο έλεγχος γίνεται στην κεντρική πολεοδομία Θεσσαλονίκης και σου ζητούν να γίνει με του '85. :cry:

Το βιβλίο του Σπυράκου το πήρα και εγώ ΔΩΡΕΑΝ από το ΤΕΕ (Θεσσαλονίκη), τα γραφεία και όχι την αποθήκη.

Επίσης, πολύ χρήσιμο το Συστάσεις για Προσεισμικές και Μετασεισμικές Επεμβάσεις σε κτίρια του ΟΑΣΠ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.