Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση επιτρεπόμενου ύψους


Recommended Posts

Το 4,90μ είναι το ύψος χωρίς την στέγη.Το ύψος του κορφιά της στέγης σε σχέση με το χαμηλότερο σημείο του εδάφους στα πέριξ του κτηρίου είναι 6,78μ.Οπότε αν κατάλαβα καλά συγκρίνω το 6,78 που έχω εγώ με το 4,00μ + 2,00μ στέγη = 6,00μ.

Το γήπεδο είναι επικλινές.Το 6,78 το μέτρησα από τον κορφιά μέχρι το χαμηλότερο επίπεδο του εδάφους που βρίσκεται στην μία γωνία του κτιρίου- εκεί δλδ που είχα και το μέγιστο ύψος χωρίς την στέγη(4,90μ).Μήπως πρέπει να μετρήσω το ύψος του κορφιά έως την προβολή του στο έδαφος;

Όταν μιλάμε για ύψος στέγης λαμβάνουμε υπόψη για αυτό το κεραμύδι του κορφιά ή το πέτσωμα;

Σε ζάλισα λίγο αλλά θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου απαντούσες γιατί είμαι σχετικά νέος στα θέματα των αδειών....

Ιάσωνα έχεις καμιά λύση για το post No5?

Γενικά όταν ένα ΦΕΚ ορίζει αφετηρία υψών στο έδαφος, για να βρούμε το μέγιστο ύψος της οικοδομής υπολογίζουμε το υψηλότερο σημείο της σε σχέση με την αντίστοιχη προβολή του στο έδαφος και όχι "max υψόμετρο οικοδομής-min υψόμετρο εδάφους", σωστα;

 

Έχεις Υπέρβαση Ύψους <20% του επιτρεπομένου ύψους (78 εκατοστά) αν το επιτρεπόμενο είναι 6,00 μέτρα (όπως το λες).

 

Έχεις Υπέρβαση Ύψους >20% του επιτρεπομένου ύψους (158 εκατοστά) αν το επιτρεπόμενο είναι 5,20 μέτρα (όπως το λέω εγώ).

 

Διαλέγεις και παίρνεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.