Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση ηλ. συλλέκτων και επ. λέβητα αερίου


zio7

Recommended Posts

Δυστυχώς συμφωνώ με τον Γρηγόρη. Πως να γίνει ρε παιδιά; Ο άλλος δεν ξέρει αν θα' χει την άλλη μέρα δουλειά, πότε θα πληρωθεί και τι θα πάρει. Μπορεί να είναι καιρό άνεργος. Πως θα τον υποχρεώσεις σ' ένα σωρό κοινόχρηστα; Σου λέει, όταν έχω καίω. Όταν δεν, πίνω τσίπουρα, μπαίνω κάτω απ' τις κουβέρτες, τρέχω, πηδάω, πλένομαι με κρύο (είναι και υγιεινό)... Εγώ ας πούμε φέτος αλλά κι οι περισσότεροι στην πολυκατοικία, ελάχιστα χρησιμοποιήσαμε τη θέρμανση και πάλι μας στοίχισε ο κούκος αηδόνι.

Κι αυτός ήταν ένας λόγος που το συγκεκριμένο θέμα μου φάνηκε ενδιαφέρον.

Γρηγόρη θα μας πεις τι είναι αυτό που δείχνω με βελάκι;

whatmf.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάνο δεν κατάλαβα ακριβώς πιο εννοείς.

Αν εννοείς την γκρι πλάκα από πίσω είναι η πίσω πλακά μόνωση του κιτ.

Το Κιτ το έχω σχεδιάσει με το Visio και όταν το μικραίνω κάνει κάτι μ.......κίες... :smile:

 

 

 

kitbiu.jpg

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη, σε μια κοινωνία αγγελικά πλασμένη θα υπήρχαν πολυκατοικίες και οικονομικά όρια?? Μάλλον βίλες με πισίνες και κάμπριο στον γκαράζ ονειρεύονται οι πιο πολλοί.

 

Ο λόγος ύπαρξης του θεσμού της πολυκατοικίας είναι η μείωση του κόστους αγοράς και λειτουργικών εξόδων.

 

Επίσης ο λόγος ύπαρξης του ΚΕΝΑΚ είναι να μειωθούν τα ενεργειακά έξοδα για τους χρήστες και ο ρόλος του μηχανικού που κάνει τον σχεδιασμό είναι να εφαρμόσει τα συστήματα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

Ένα κεντρικό ηλιακό σύστημα με 56 μ2 συλλέκτες θα είναι 10 φορές καλύτερο από τους αντίστοιχους συλλέκτες μοιρασμένους σε συστηματάκια απλά για να "εφαρμοστεί ο ΚΕΝΑΚ".

 

Αν μάλιστα υπήρχε και κεντρική θέρμανση το ηλιακό θα μπορούσε να συνεισφέρει και εκεί.

 

Κάποιος δεν πλήρωσε?? του κλείνεις την παροχή ΖΝΧ και θέρμανσης, πολύ απλά. Αν έχεις προβλήματα, έχεις και με το ασανσέρ και με την καθαρίστρια, κλπ.

 

 

Άρα η θεωρία αυτή δεν στέκει. Είναι πολύ καλή για υδραυλικούς (εγγυάται πολλά προβλήματα και συντήρηση για κάθε κτήριο) και πωλητές εξαρτημάτων (Χ λεβητάκια?? όνειρο!) αλλά όχι για έναν μηχανολόγο που δουλειά του είναι να εκμεταλλευτεί την υπάρχουσα τεχνολογία για να πετύχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

 

Πάνο, στα κτήρια μέχρι σήμερα η θέρμανση στοιχίζει "ο κούκος αηδόνι" επειδή φτιάχνονται με αυτή την λογική του "έλα μωρέ" μέχρι τώρα.

 

Μιλάμε για καινούργιο μεγάλο κτήριο που θα έχει θέρμανση 100% από Φ.Α. και ίσως ΖΝΧ από κάποιο % με ηλιακά τα οποία όμως θα έχουν μεγάλο κόστος συντήρησης και προβλημάτων. Μεγάλη επιτυχία για μια χώρα που ΔΕΝ έχει Φ.Α. και ΔΕΝ παράγει λεβητάκια Φ.Α. Έχουμε όμως καλό κλίμα και πολλούς άξιους μηχανολόγους.

 

Αν παίρναμε το ίδιο κόστος και το ρίχναμε σε ένα κοινό μηχανοστάσιο θέρμανσης με το ίδιο κόστος θα μπορούσε να εφαρμοστεί ένα πολύ καλό σύστημα με λεβητάκια αναλογικής λειτουργίας, ηλιακή θέρμανση, ίσως και ένας λέβητας pellet, και μια αντλία θερμότητας, ή ότι άλλο μείγμα είναι καλό. Οι αναβαθμίσεις στο μέλλον θα ήταν πολύ εύκολες.

 

Κόστος χρήσης και συντήρησης πολύ μικρότερο γιατί ακριβώς δεν είμαστε σε "Αγγελικά πλασμένη κοινωνία"....

Link to comment
Share on other sites

Βρε Πανο τα έχουμε ξαναπει αυτά αλλού.

 

Η όλη συζήτηση δεν έχει σχέση με το τί είναι καλύτερο ή με ποιό σύστημα οικονομάν περισσότερα οι έμποροι ή οι μαστόροι ....

Γράφεις λές και δεν γνωρίζεις την πιάτσα....

Η μάλλον μπορεί να μην την γνωρίζεις γιατί δεν ασχολείσαι με την επισκευή και το μερεμέτι στην Αθήνα.

Εχω στο κυνητό μου αρκετές φωτογραφίες απο κεντρικά μποίλερ....

Αν στις ανεβάσω θα φρίξεις....

Μέχρι και βαλβίδα ασφαλείας με τάπα βρήκα που έσταζε....

Βρε αγόρι μου σχεδόν σε όλες τις πολυκατοικίες σφάζονται αναμεταξύ τους....

Η τάση τώρα με την κρίση είναι να αποκόβονται ο ένας μετα τον άλλον από την κεντρική θέρμανση και να οδηγούνται σε αυτόνομη όποιας μορφής βρει καθένας....

Σε σχεδόν κάθε πολυκατοικία υπάρχουν ένοικοι που δεν πληρώνουν τα κοινόχρηστα....

Και φυσικά δεν μπορεί κανείς να πάει να τους κλείσει την βάνα έτσι απλά όπως το λες παραπάνω γιατί δεν έχει νομική κάλυψη.

Αλλά ακόμα και να είχε είτε από λύπηση είτε από φόβο δεν το ρισκάρει εύκολα κανείς.

Για αυτό απλά αποκόβονται.

Αρα μιλάμε για δύο πράγματα....

Το ιδεατό που παρουσιάζεις εσύ....και δεν διαφωνώ...αλλά και το ρεαλιστικό που είναι αυτό που σου περιγράφω παραπάνω.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη ευχαριστώ κι αν μπορείς δώσε κάποιο link για τέτοια κιτ.

 

Αν και με κάλυψε ο Γρηγόρης, φίλε και συνονόματε Πάνο δεν ξέρω αν εσύ "έτσι απλά" όπως λες θα έκοβες σε κάποιον την παροχή. Εγώ δεν θα το έκανα. Και να σου πω κάτι ακόμα. Με τζίρο -ως τώρα- περίπου 4.000€ νομίζεις πως θα έχω το Νοέμβρη να πληρώσω κοινόχρηστα; Έλα μου όμως που το πάγιο της θέρμανσης, είτε τη χρησιμοποιώ είτε όχι, δεν το γλυτώνω. Και ίσως αντί για συνεργείο καθαρισμού να αναλαμβάνουν ένας ανά βδομάδα ας πούμε οι ένοικοι, αλλά ειδικά με την υπάρχουσα κατάσταση -όχι πως και πριν δεν υπήρχε πρόβλημα- όσο περισσότερα κοινόχρηστα μπορεί κάποιος να αποφύγει, επιδιώκει να βρει τρόπο να το κάνει.

Μ' αυτό το σκεπτικό προσπαθώ να μελετώ ατομικά και όχι κεντρικά συστήματα.

Πολύ καλά π.χ. τα combi αλλά μέχρι και στα pellet έχουν αρχίσει και φουσκώνουν τις τιμές. Όμορφη η θεωρία και πολύ θα το 'θελα να την εφαρμόσω μόνο που δεν απαντά στα άμεσα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για πες τι ακριβώς σε εμποδίζει να βάλεις θερμοσιφωνικά στο δώμα μήπως βρεθεί καμιά λύση

 

milto αν βάλω θερμοσιφωνικά στο δώμα μεγαλώνει η απόσταση που θα πρέπει να έχουν οι δυο σειρές συλλέκτων μεταξύ τους για να μην σκιάζονται, με αποτέλεσμα να μειώνεται ο αριθμός των συλλέκτων και να μην καλύπτω το 60% που απαιτεί ο ΚΕΝΑΚ.

 

Τι κερδίζω (π.χ. δεν χρειάζεται υδραυλικό κιτ) και τι χάνω (π.χ. χρειάζεται κυκλοφορητής μεταξύ boiler και λέβητα) αν βάλω το boiler κάτω απο τους συλλέκτες?

 

Έχω διαμερίσματα με 2 τ.μ. συλλέκτη, με 4 τ.μ. και ένα οροφοδιαμέρισμα με 8 τ.μ. η ερώτηση είναι μπορούν να μπούν θερμοσιφωνικά με την δεξαμενή κάτω απο τους συλλέκτες?

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη, εσύ που γνωρίζεις την πιάτσα πιστεύεις ότι θα φτιαχτεί εργολαβική πολυκατοικία με ηλιακά βεβιασμένης στα πατάρια και υπάρχει 10% πιθανότητα να φτιαχτούν σωστά??? Δεν μιλάω για 99% για 10%. Γιατί αυτό είναι το αρχικό θέμα... ή θα το έβλεπες σε νέο διαμέρισμα φίλου σου και θα έλεγες μπράβο??

 

Δηλαδή στο πραγματικό κόσμο όπως το λες σε μια πολυκατοικία έχουμε και ένα % κακούς ή φτωχούς οπότε μπορούμε να έχουμε άλυτα προβλήματα με την θέρμανση. Οπότε ας έχει ο καθένας ένα λεβητάκι Φ.Α. για να έχουμε την ησυχία μας. Στον πραγματικό κόσμο έχω ακούσει ότι τα μηχανήματα χαλάνε και υπάρχουν κάποιοι κακοί-φτωχοί-χαζοί που προσπαθούν να τα φτιάξουν μόνοι τους με επικίνδυνα αποτελέσματα (κάτι αναφέρεις).

 

Στον δικό μου ιδεατό κόσμο προτιμώ να πληρώσω προσωρινά την θέρμανση κάποιου κακού-φτωχού μέχρι να βρεθεί λύση παρά να είμαι σε ένα κτήριο με 10-20 λεβητάκια που τα φτιάχνουν "εμπειρικά".

 

Επίσης επειδή στον ιδεατό μου κόσμο ξέρω ότι αύριο μπορεί να είμαι εγώ ο φτωχός (πολύ εύκολο πλέον), προτιμώ μια βλάβη στο σύστημα θέρμανσης να είναι της τάξης των 200€ παρά 2000€ για το "αυτόνομο" μου. Αν π.χ. φύγουμε από το ευρώ (κάτι ακούγεται) τα ανταλλακτικά για τα λεβητάκια πόσο θα κοστίζουν??

 

Επίσης 2, το θεωρώ τρομερά σημαντικό το σύστημα να μπορεί να αναβαθμιστεί γιατί το Φ.Α. του σήμερα είναι το πετρέλαιο του χθες. Τι άλλο πρέπει να μας συμβεί για μην στηριζόμαστε 100% σε κάτι που παράγεται στην άλλη άκρη του κόσμου??

 

Απόψεις είναι αυτές, ο καθένας έχει την δικιά του...

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη, εσύ που γνωρίζεις την πιάτσα πιστεύεις ότι θα φτιαχτεί εργολαβική πολυκατοικία με ηλιακά βεβιασμένης στα πατάρια και υπάρχει 10% πιθανότητα να φτιαχτούν σωστά??? Δεν μιλάω για 99% για 10%. Γιατί αυτό είναι το αρχικό θέμα... ή θα το έβλεπες σε νέο διαμέρισμα φίλου σου και θα έλεγες μπράβο??

 

Φυσικά και όχι....

Για αυτό είναι εγκλωβισμένος ο Zio....

Αλλά ο άνθρωπος ζητάει να τον βοηθήσουμε να βρει μια λύση.

Εσύ Πανο μπορεί να είσαι διατεθημένος να πληρώσεις ή να βοηθήσεις αλλά οι περισσότεροι δεν είναι....

Στο ξαναλάεω... η τάση σήμερα, καλός ή κακό είναι να αποκόβονται απο την κεντρική θέρμανση και δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό εμείς να τους προσθέτουμε άλλον έναν βραχνά με το κοινόχρηστο ζεστό νερό χρήσεως.

Στο τέλος όλοι θα καταλήξουν να βάλουν ένα απλό θερμοσίφωνα για να τελειώνουν.

Αμα οτιδήποτε κοινό αντιμετωπίζεται όπως στην παρακάτω φωτογραφία.... αφού τρέχει η βαλβίδα ασφαλείας ας της βάλουμε μία ταπα... τότε αυτη η τακτική δεν είναι μόνο λάθος αλλά και επικίνδυνη.

Εδω σήμερα ένα μεγάλο ποσοστό αλλοδαπών όχι απλά δεν πληρώνουν τα κοινόχρηστα, το νερό, το ρεύμα αλλά ούτε ο ενοίκιο.

Χρεώνουν τον ιδιοκτήτη κάθονται κανα εξάμηνο και εξαφανίζονται σε μια μέρα. Βρίσκουν άλλο σπίτι άλλο κορόιδο και η ζωή περνάει...

22487901.jpg

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.