Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιβάλλουσα πλάκας - στρεπτά / άστρεπτα


 

Recommended Posts

σας ευχαριστω πολυα! νομιζω οτι το παραδειγμα ηταν αυτο που χρειαζοταν απο την αρχη για να συνενοηθουμε! κανουμε ακριβως το ιδιο πραγμα αλλα με διαφορετικο τροπο! μια τελευταια ερωτηση μονο! μεχρι ποια αποσταση απο την παρεια μειωνεις στις τετραερειστες τις ροπες ανοιγματος κατα marcus;

επισης πως το σχεδιασες αυτο ; με το χερι στο acad η με καποιο προγραμμα;

ευχαριστω!

Edited by geomad
Link to comment
Share on other sites

με το χερι στο autocad το σχεδιαζα μερα νυχτα αυτό που βλέπεις .δηλαδή από στατικό πρόγραμμα αν'αλυσης πήρα τα διαγράμματ κ τα σχεδίασα στο autocad με το χερι διότι το στατικό πρόγραμμα δεν τα πέρναγε σε autocad οπότε καταλαβαίνεις ......τώρα το ερώτημα σου για τις παρειές και ροπές κατά Marcus δεν ξέρψ να σου πω γιατί στην ιταλία εμει΄ς μελετ΄΄αμε αλλο είδος πλακών με πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δεν καταλαβα την σημασια αυτων των "μη στρεπτων".

 

Δεν καταλαβαινω γτ να βγαλλεις τις τεραστιες ροπες στην ακραια στηριξη, που ο καθενας καταλαβαινει οτι δεν θα ειναι ιδιες με τις ροπες στη μεσαια στηριξη.

Ο κανονισμος σε καλυπτει σε αυτην την περιπτωση και φαινεται και στη φωτο.

post-5594-0-74205400-1338845028_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κάνεις ένα συνδυασμό και των δύο Terry για τον λόγο ότι έχεις συμπεριφορά ανάμεσα σε αρθρωση και πακτωση ,δηλαδή για να παρεις μια πιο δυσμενή ας το πουμε έτσι κατάσταση στο θεμα ροπων .έτσι μας λέγανε στο πανεπιστήμιο .δουλέυω το winstrand.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τη δικαιολογια.

Αιτιολογια δεν μπορω να βρω.

Σου γραφω οτι ο κανονισμος σε καλυπτει.

Με τη λογικη σας θα βγαζαμε φουλ προσθετο οπλισμο σε ακρα πλακων.

Εγω στο κανω ακομα πιο δυσμενες: " βαλλε και μια εξτρα ροπη 50kNm στο ακρο".

 

ΥΓ. Για να το κλεισουμε, η πακτωση ειναι υπερβολη, η αρθρωση ουτοπια. Μεθοδοι για να προσεγγισουμε την πραγματικοτητα υπαρχουν και σιγουρα δεν ειναι το "μοντελο στρεπων, μη στρεπων"

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν εγώ δουλέυω άλλο τύπο πλακών και αλλους κανονισμούς .και κατά δεύτερον η πάκτωση ναι σωστά είναι υπερβολή αλλά γιαυτο κάνουμε συνδυασμό με αρθρωση.τριτον τα στρεπτά μη στρεπτα πρώτη φορα τακουω και γω σαν ορολογίες και δεν τα πα εγω αλλά ο geomad

Link to comment
Share on other sites

Λογω μονολιθικοτητας το μπετο σχηματιζει ελαστικες πακτωσεις φιλε Τερρυ δηλαδη δηλαδη μια στηριξη που εχει συμπεριφορα απο 0 εως απειρη στροφη. Πακτωση αρθρωση δηλαδη. Εσυ πως το λυνεις?

Link to comment
Share on other sites

σου ε΄ξηγησα τι κάναμε.πάιρναμε όλους τους συνδυασμους φορτίσεων( μία φορά για πάκτωση και μία για κύλιση), ωστε να πετύχουμε μεγιστες ροπές στα ανοίγματα και στις στηρίξεις.και αυτό το πετυχάινεις με το πώς θα φορτίσεις τον φορέα σου.από κει και πέρα τα ΄βαζεις όλα μαζι (ροπές από πακτώσεις και απο κυλίσεις) και παίρνεις τα μέγιστα.τώρα δε μπορώ με μηνυμα να σου δείξω πως αλλά σου παρα΄θετω το δικό μου παραδειγμα.θα δεις στο σχέδιο τα 3 σταδια .

1.ροπές απο πακτώσεις 2.ροπές απο κυλίσεις 3.τα βαζω όλα μαζι και παίρνω την περιβάλουσα. σου παραθετω το link

http://ifile.it/vmklwto/paradeigma.rar

Μήπως γίνεται να ξανανεβάσετε το αρχείο, γιατί προσπάθησα να το κατεβάσω και δε γινότανε;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.