Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλίση τσιμεντοκονίας.


mech.eng

Recommended Posts

Πρόκειται για μία αυλή μονοκατοικίας , στην οποία απαιτείται τσιμεντοκονία.

Θέλω να ρωτήσω , ποιά είναι η βέλτιστη λίση. Η αυλή είναι 30 τ.μ και υπαρχει σιφώνι στο κέντρο της αυλής.

Θα ήθελα κατι διακριτικό , διότι ήρθς συνεργείο και μου την έκανε και μου φαίνεται πολύ μεγάλη η κλίση και συνεπώς πρέπει να διορθωθεί.

 

Επίσης, όταν λέμε κλίση 1% , εννοούμε ότι σε απόσταση ενός μετρου , θα υπάρχει υψομετρική απόσταση 1 cm ?

Δηλαδή εάν τραβηχτώ σε απόσταση 5 μέτρων , θα έχω απόσταση 5 cm ????

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι σχετικά με την κλίση , ισχύει αυτό που περιγράφω.Όμως μου κάνει εντύπωση η μεγάλη υψομετρική διαφορά ανάμεσα στα σημεία.

Δεν έχω εμπειρια απο τσιμεντοκονία.Εσύ είσαι στα σίγουρα καθηγητής ΕΜΠ? Οι καθηγητές μας μάθαιναν να είμαστε και λίγο διακριτικοί και λιγότερο είρωνες.

 

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, αν όμως δεν με πιστεύεις μπορείς να το ψάξεις και για εμένα αλλα και για άλλους που δηλώνουν καθηγητές πολυτεχνείου.

 

Αν δεν έχει 1% κλίση πως θα φύγουν τα νερά; μπορείς να πας και με μικρότερη κλίση αλλά με ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς απαιτείται μια κλίση, όμως δεν είναι δώμα , είναι αυλή. Αυτό δεν σημαίνει οτι τα νερά δεν πρέπει να φευγουν,όμως ίσως να ημουν λιγότερο αυστηρός με την κλίση και να επέλεγα κλίση 0.5%.

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη υμίν αδελφοί. Καθηγητές και μη.

 

mech.eng, λες ότι η αυλή είναι 30 m² και το σιφώνι είναι στο κέντρο της. Υποθέτοντας ότι η μέγιστη διάσταση είναι 6 m και για κλίση 2% (το 1% το θεωρώ λίγο), η απαιτούμενη υψομετρική διαφορά είναι 6 cm. Ε! δεν είναι και κάτι τρομερό. Πόσο πιο διακριτικό θα το ήθελες;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Ειρήνη υμίν αδελφοί. Καθηγητές και μη.mech.eng, λες ότι η αυλή είναι 30 m² και το σιφώνι είναι στο κέντρο της. Υποθέτοντας ότι η μέγιστη διάσταση είναι 6 m και για κλίση 2% (το 1% το θεωρώ λίγο), η απαιτούμενη υψομετρική διαφορά είναι 6 cm. Ε! δεν είναι και κάτι τρομερό. Πόσο πιο διακριτικό θα το ήθελες;

12cm ειναι η υψομετρικη διαφορα , εαν το σιφωνι ειναι στην ακρη και η απεναντι ακρη ειναι στα 6 μετρα , για κλιση 2%

Νυχτα το πηρες το διπλωμα?

Edited by gk8719
Link to comment
Share on other sites

Μπα, όχι μέρα ήταν (μεσημεράκι για την ακρίβεια). Εσύ όμως δεν μας λες αν έχεις δίπλωμα και τι.

 

Και από ματάκια πώς τα πάμε; Αυτό το είδες;

 

mech.eng, λες ότι η αυλή είναι 30 m² και το σιφώνι είναι στο κέντρο της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ο συνεχιζόμενος διάλογος από το 2012 έως και σήμερα έχει κάτι να προσφέρει στην αρχιτεκτονική ενότητα που αναρτήθηκε οπότε το παρόν κλειδώνει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.