Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό εντός οικισμού.


Recommended Posts

καλησπέρα..

είμαι νέος Μηχανικός και κάνω ένα τοπογραφικό σε ένα οικόπεδο εντός οικισμού. Εχω ένα άλλο τοπογραφικό απο διαφορετικό οικισμού του ίδιου νομού.

1) Οι όροι δόμησης είναι οι ίδιοι ή θα αλλάξουν λόγω διαφορετικού οικισμου?

2) Μπορεί κάποιος να μου στείλει τι όρους δόμησης έχουμε στους οικισμούς κάτω των 2,000 κατοίκων κ πού διαφοροποιούνται ανάλογα με την απόφαση του εκάστοτε Νομάρχη..

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

1.Επίσκεψη στον παπασωτηρίου και αγορά βιβλίων "ρωμαλιάδη" και σχετικών (χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση).θα δώσεις 200 - 300 ευρώ αλλά πίστεψέ με σώνεσαι...

2.Επίσκεψη στην πολεοδομία της περιοχής σου.

καλό ξεκίνημα!

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι δόμησης των οικισμών κάτω των 2.000 κατοίκων, καθορίζονται σύμφωνα με το ΠΔ/24-4-85(ΦΕΚ-181/Δ/3-5-85) "Τρόπος καθορισμού ορίων οικισμών της χώρας μέχρι 2000 κατοίκους, κατηγορίες αυτών και καθορισμός όρων και περιορισμών δόμησής τους", τα δε όρια των οικισμών, το εμβαδόν της ελάχιστης αρτιότητας και οι ειδικοί όροι δόμησης εξειδικεύονται και καθορίζονται με απόφαση του οικείου Νομάρχη, αναλόγως του χαρακτήρα του οικισμού.

 

Η παραπάνω απόφαση καθορίζει την αρτιότητα των οικοπέδων για το πυκνοδομημένο ή συνεκτικό τμήμα (συνήθως είναι το προϋφιστάμενο του 1923 τμήμα του οικισμού ή το τμήμα που περιλαμβάνει τις διανομές οικοπέδων του Υπ. Γεωργίας) και για το αραιοδομημένο ή διάσπαρτο (είναι τα αγροτεμάχια που με τις διατάξεις του Π.Δ/τος γίνονται οικόπεδα.

 

Οι ισχύοντες σήμερα γενικοί όροι δόμησης είναι οι παρακάτω:

 

Στο πυκνοδομημένο τμήμα του οικισμού ή στο τμήμα με σχέδιο(οικόπεδα πριν την οριοθέτηση)

τα πρώτα 100τμ με 1,60

τα επόμενα 100τμ με 0,80

τα υπόλοιπα με 0,60

δεν υπάρχει ανώτατο όριο

 

Στο τμήμα της επέκτασης(πρώην αγροτεμάχια)

τα πρώτα 100τμ με 1,60

τα επόμενα 100τμ με 0,80

τα επόμενα 100τμ με 0,60

τα υπόλοιπα με 0,40

η συνολική επιφάνεια δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 400,00τμ

 

Κάλυψη : 60%

Ύψος : 7,50μ

Η αρτιότητα εξαρτάται από τον οικισμό : π.χ. 300,00τμ ή 500,00τμ ή 1.000τμ και διαφέρει στα δύο τμήματα (πυκνό – αραιό).

Δ = 2,50μ (συμπεριλαμβάνεται εξώστης ενός μέτρου).

 

Προσοχή στις ειδικές διατάξεις (π.χ. παραδοσιακοί οικισμοί ή διατηρητέοι).

 

SOS : η πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ 1828/2008 έκρινε ως αντισυνταγματικές τις διατάξεις του Π.Δ. τις σχετικές με την κατάτμηση

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ aris_evo αλλα αυτοι οι γενικοι όροι δόμησης που έχω για οικισμούς κάτω των 2,000 είναι όπως αυτοί που μου έστειλες εκτός απο την κάλυψη που την έχω 70 και όχι 60 %. εισαι σιγουρος για το 60..? μπορει η απο φαση του Νομάρχη να έχει αλλάξει την κάλυψη..?

μόνο την αρτιότητα δεν αλλάζει..?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

και τώρα χαίρομαι που δεν έχω δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού  :smile:

και λυπάμαι όσους θα είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν  :grin:

και μάλιστα αν ζητηθεί και βεβαίωση για ύπαρξη αρτιότητας γειτονικού οικοπέδου (που βέβαια σε οικισμό δεν επηρεάζει τη δόμηση) που σημαίνει και έλεγχο συμβολαίων  :mrgreen:

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=qXM2LAGwc3o%3d&tabid=777&language=el-GR

 

αφού συνήθως στους οικισμούς οι γείτονες είναι σκοτωμένοι μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.