Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτηση για σπασιματα οπλισμων σε δοκους


 

Recommended Posts

Καλησπερα συναδερφοι εχω μια απορια πανω στο σπασιμο των σιδερων στα δοκαρια.

Συγκεκριμενα οταν ενα σιδερο ''σπαει'' παει να πει οτι δεν πηγαινει στην κατω στηριξη σωστα?

π.χ εαν στο ανοιγμα εχω 4Φ20 και σπασω τα 2 θα εχω 2 ασπαστους οπλισμους στην κατω στηριξη και 2 πανω?

Τα σπαστα πηγαινουν στηριξη πανω? Δηλαδη οταν θα ερθει η ωρα να κανω τον ελενχο για την επαρκια των σιδερων σε στηριξεις κατασκευαστικο και ανοιγμα (το γνωστο και ως σχονακι των μηχανικων με το 0.25 και 0.5) θα πρεπει να αθροισω στα σιδερα της στηριξης πανω τα σπαστα?Δηλαδη αν εχω 4Φ22 στην στηριξη πανω θα πρεπει να αθροισω τα 2Φ20?? ή τα σπαστα δεν λαμβανουν καθολου μερος στην αναλαβη ροπων της στηριξης ανω?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, εφόσον βέβαια τα σίδερα εκτείνονται όσο απαιτείται για αγκυρωθούν και -επομένως- να μπορούν να θεωρηθούν ότι συμμετέχουν στην στήριξη.

Link to comment
Share on other sites

εαν ομως εγω δεν επιθυμω να τα φτασω σε μηκος στα ορια αγγυρωσης μπορω να θεωρησω οτι δεν λαμβανουν μερος σωστα?

και συνεπως δεν τα υπολογιζω αθροιστικα με την στηριξη ανω

εαν καταλαβα καλα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σωστά κατάλαβες.

Μην ξεχάσεις να λάβεις υπόψη τους περιορισμούς του κανονισμού σε σχέση με τις θέσεις στις οποίες επιτρέπεται η αγκύρωση οπλισμών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.