Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνυπογραφή-Προσυπογραφή Πολιτικού Μηχανικού


Recommended Posts

Και εγώ διαφωνώ για το άνευ αμοιβής και για τη μελέτη και για την επίβλεψη αλλά τελικά δεν έχει σημασία τι λέμε εσύ και εγώ αλλά τι γίνεται στην πράξη.

Στη Θεσσαλονίκη λοιπόν αυτά γίνονται, αυτά ζητούνται από την Πολεοδομία και αμοιβές γιοκ.

Ακόμα και για συνυπογραφή όταν υπογράφων είναι πτυχιούχος των ΤΕΙ δε ζητούνται αμοιβές για τους συνυπογράφοντες Μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ 2016 για την συγκεντρωμένη νομοθεσία.

 

Αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω που στηρίζεται η απάντηση που έχω στα χέρια μου και η οποία γράφει :

"σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το 51502/16-1-68 (σ.σ. έχει λάθος χρονολογία, είναι 1967) έγγραφο του τότε Γραφείου Πολεοδομίας Αθηνών και την Εγκ. 46/71 του Υ.Δ.Ε εις την περίπτωσην υπογραφής από αρχιτέκτονας μελέτης και επίβλεψης στατικών ειδικής κατασκευής (π.χ. θεμελίωση δια πεδιλοδοκών) χρειάζεται προσυπογραφή πολιτικού μηχανικού χωρίς όμως να απαιτείται πληρωμή φορολογικών δια τον πολιτικόν μηχανικόν (αμοιβή, κρατήσεις), αφού το δικαίωμα υπογραφής διατηρεί σύμφωνα με την πιο πάνω διάταξη ο αρχιτέκτων μηχανικός."

ώστε να αποφασίσει ότι δεν χρήζει φορολογικών.

Πουθενά δεν είδα σε αυτά τα έγγραφα που μνημονεύει κάτι σχετικό με αμοιβές ούτε για τον αντισεισμικό.

Για να δούμε τι θα δούμε και στον κώδικα αμοιβών μηχανικών που τον ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το λάθος στον τίτλο της εγκυκλίου, το διόρθωσα.

Και μία παρατήρηση. Νόμος 1930, εγκύκλιος 1967. Μήπως χρειάζεται εκσυγχρονισμός του νομοθετικού πλαισίου άσκησης του επαγγέλματος του μηχανικού και κάθε ειδικότητας. Ή μήπως ανοίξουμε μόνοι μας τον ασκό του Αιόλου. Ίσως πρέπει να ανοίξουμε μια τέτοια συζήτηση. :???:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στον κώδικα αμοιβών το μόνο που βρήκα είναι το άρθρο 89 αλλά λέει για "Αμοιβή δια τον έλεγχο μελέτης" και έχει 15% για τον έλεγχο εκπονηθείσης μελέτης και 20% για την παρακολούθηση και τον έλεγχο αυτής.

 

jim και sirleon στις πολεοδομίες που αναφέρατε, μπαίνει υπογραφή στο τεύχος υπολογισμού και στο σχέδιο της θεμελίωσης ή σε όλα τα σχέδια της στατικής μελέτης?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είμαι σίγουρος ότι κάτι έχει πάρει το μάτι μου, άλλα όσο search και αν έκανα δε βρήκα τίποτα.

Σε περίπτωση που κάποιος πολιτικός μηχανικός βάλει τη σφραγίδα του και την υπογραφή του μαζί με αρχιτέκτονα για μεταλλικό κτίριο, ή σε θεμελίωση με πεδιλοδοκούς μαζί με μηχανικό δομικών έργων, τότε τι γίνεται με τις αμοιβές?

Στην περίπτωσή μου δεν θέλω αμοιβή γιατί πρόκειται για συγγενή μου [αρχιτέκτονα], υπάρχει όμως απαίτηση να φανεί ότι έχω πάρει αμοιβή? Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τη Δ.Ο.Υ υπό την έννοια ότι έχω βάλει σφραγίδα και υπογραφή αλλά δεν έχω λάβη αμοιβή άρα δεν έχω αποδόσει φόρο?

Αυτό θεωρείται συνυπογραφή ή προσυπογραφή? Αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να μας παραπέμψει σε νομοθεσία θα παρακαλούσα να μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω αλλά να προσθέσω και ένα άλλο ερώτημα.

Μέχρι τι βαθμό συγγένειας δεν μπορώ να υπογράψω τοπογραφικά?

Για παράδειγμα θα μπορώ να βάλω συντάξω τοπογραφικό για τους γονείς μου, τα αδέρφια μου ή τα ξαδέρφια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι υπάρχει τέτοιος περιορισμός. Αφού υπάρχει και ειδική διάταξη περί δωρεάς αμοιβής όταν πρόκειται για μελέτη για συγγενικό πρόσωπο πρώτου βαθμού.

Εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.