Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση γης και ασυμφωνία διαταγματος και ΓΠΣ.Τι ισχύει τελικά;;


Recommended Posts

Πελάτης μου θέλει να ανοίξει ιατρείο (διαγνωστικό κέντρο καλύτερα) στην Καλαμαριά. Στην περιοχή υπάρχει χρήση γης γενικής κατοικία στην οποία σύμφωνα με το ΦΕΚ 166/1987 επιτρέπονται πλην των υπόλοιπων Γραφεία και επαγγελματικα εργαστήρια χαμηλής όχλησης. Τα ιατρεία αν δεν κάνω λάθος κατατάσσονται στα γραφεία άρα θεωρητικά δεν θα είχα πρόβλημα . Όμως στο ΦΕΚ 613/88 το οποίο καθορίζει το πολεοδομικό σχέδιο της Καλαμαριάς αναφέρει ότι "επιτρέπεται η χρήση γενικής κατοικίας όπως προσδιοριζεται απο το ΦΕΚ 166/87 (που ανεφερα πιο πανω) και ειδικότερα:... και στο σημείο αυτό αναφέρει τι επιτρέπεται παραλέιποντας όμως τα γραφεία και τα εργαστήρια! Πως γίνεται από την μια να μνημονέυει το διάταγμα και απο την άλλη να μην αναφέρει όλες τις χρήσεις του? Τελικά τι ισχύεί ; Η πολεοδομία θεωρεί ότι εφόσον δεν αναφέρονται άρα και δεν επιτρέπονται τα γραφεια και συνεπως τα ιατρεια και ιατρικα εργαστήρια. Η μόνη λύση που βρήκα ειναι για μικροβιολογικό εργαστήριο το οποίο βάση κάποιας εγκυκλιου κατατάσσεται στα καταστήματα παροχης προσωπικων υπηρεσιων και μπορώ να πάρω χρήση γης ως κατάστημα.Αυτό δεν με καλύπτει πλήρως όμως γιατί πιθανόν να έχει και άλλη ειδικότητα γιατρού μεσα.. Μπορώ να κάνω κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

πραγματι υπάρχει αναντιστοιχία,

το Δ613/88 παραπέμπει στο Δ166/87 με την ρητη αναφορά οτι επιτρεπεται η χρήση για το διάγραμμα Α . "οπως προσδιορίζεται με το Δ 166.."

χωρίς να γραψει οτι απο το 166 Δ ισχύουν μόνον τα.....ή οτι εξαιρούνται τα...

Το 613 παραπέμπει σε ολοκληρο το 166 Δ χωρις εξαίρεση...

Απλά καποιος αντεγραψε το μισό 166Δ......

και το γνωρίζουν στην Καλαμαριά πολυ πολύ καλά.... το θεμα....!!!

 

 

Δες ΟΡΘΕ ή Δημος Καλαμαριας στα πολεοδομικά θέματα...

νομίζω οτι το επιλυουν......ρώτα τους ευθεως και στην Πολεοδομία...

 

Βεβαιώσου οτι τα ιατρεία αντιμετωπίζονται σαν γραφεια..

Θεωρείς οτι τα διαγνωστικά κέντρα ειναι το ίδιο?...

τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

πραγματι υπάρχει αναντιστοιχία,

το Δ613/88 παραπέμπει στο Δ166/87 με την ρητη αναφορά οτι επιτρεπεται η χρήση για το διάγραμμα Α . "οπως προσδιορίζεται με το Δ 166.."

χωρίς να γραψει οτι απο το 166 Δ ισχύουν μόνον τα.....ή οτι εξαιρούνται τα...

Το 613 παραπέμπει σε ολοκληρο το 166 Δ χωρις εξαίρεση...

Απλά καποιος αντεγραψε το μισό 166Δ......

και το γνωρίζουν στην Καλαμαριά πολυ πολύ καλά.... το θεμα....!!!

 

 

Δες ΟΡΘΕ ή Δημος Καλαμαριας στα πολεοδομικά θέματα...

νομίζω οτι το επιλυουν......ρώτα τους ευθεως και στην Πολεοδομία...

 

Βεβαιώσου οτι τα ιατρεία αντιμετωπίζονται σαν γραφεια..

Θεωρείς οτι τα διαγνωστικά κέντρα ειναι το ίδιο?...

τα λέμε

δεν βρηκα κατι στο site του δημου αν αυτο εννοουσες πλυν του χαρτη που δειχνει οτι η περιοχη μου ειναι γενικη κατοικια..τι εννοεις το ξερουν καλα το θεμα;επιτηδες δηλαδη επιλεγουν να αγνοοουν τις υπολοιπες κατηγοριες της γενικης κατοικιας;παντως πριν ψαξω τα φεκ ο τοπογραφος εκει μου απαντησε ξεκαθαρα οτι απαγορευονται τα γραφεια ιατρεια κ εργαστηρια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.