Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντοχή βάσεων σε ανεμοπίεση


Recommended Posts

Οι υπολογισμοί γίνονται, και τα πιστοποιητικά εκδίδονται βάσει των EUROCODES... και δεν είναι στο τί θέλει ο καθένας... αν Οδυσσέας θες κάτι εξειδικευμένο... μπορείς να αποτανθείς σε κατασκευαστή που έχει τμήμα σχεδιάσης... και με τα δεδομένα που θα του δώσεις... θα σου βγάλουν αυτό που επιθυμείς.... όσο για κόστος... απλά τα πληρώσεις "τα γούστα" σου.....

Link to comment
Share on other sites

Τι κυκλοφορεί στην αγορά είπαμε.

 

Το θέμα αγαπητέ Οδυσσέα δεν είναι το τη κυκλοφορεί στην αγορά , αλλά πως το εφαρμόζεις – τοποθετείς- αυτό που κυκλοφορεί στην αγορά, γιατί εάν το εφαρμόζεις -τοποθετείς – έτσι………….

post-47725-0-36718800-1342765022_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επομένως Οδυσσέας απλά ελέγχεις τις παραγώμενες - διαθέσιμες βάσεις του εμπορίου εάν είναι πιστοποιημένες βάσει των EUROCODES... και αν η εγκατάσταση γίνεται ή θα γίνει βάσει των δεδομένων της μελέτης και πιστοποίησης...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την τοποθέτηση της φωτογραφίας είναι λέμε, "αν ο εγκαταστάτης δεν ακολουθεί οδηγίες, μην κάνεις σύγκριση προϊόντων ως προς την ταχύτητα του ανέμου αλλά μίλα γενικά και αφηρημένα για "ανεμοπίεση" και πάρε ότι σου γεμίζει το μάτι". Στον ορθολογισμό των βόρειων Ευρωπαίων έχουμε δρόμο ακόμα για να φτάσουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στην συγκεκριμένη εγκατάσταση που εγώ απεγκατέστησα (μετά από απόφαση δικαστηρίου) υπήρχε μηχανικός που έκανε την επίβλεψη εγκατάστασης, όλος τυχαίως ήταν παρών κ κατά την απεγκατάσταση . Οταν τον ρώτησα πως δέχτηκε να κάνει μια τέτοια εγκατάσταση μου είπε ότι το είδε κ έκανε τεχνική έκθεση αναφορά προς την εταιρία. Για να καταλάβετε υπήρχαν 2 ανοίγματα 3 μέτρων κ το κάθε πανελο ζύγισε 35 κιλά περίπου , η τεγίδα είναι από αλουμίνιο( Κ2) .

post-47725-0-26219800-1342781491_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟΣΤΡΙ χωρίς να ξέρω τίποτα παραπάνω από αυτά που έχεις παραθέσει... (δεν γνωρίζω την περίπτωση) η εγκατάσταση μου φέρνει στο μυαλό διαφημίσεις του τύπου "10KW... από.... 13.000€....." Πάντως μιλάμε για επιβλέποντα μηχανικό τουλάχιστον .....@@@@@....
Link to comment
Share on other sites

Είχε δηλαδή 3 σειρές από "πόδια" για όλο αυτό το βάρος και δεν έκανε τον κόπο να ανοίξει 4 τρύπες για κάθε βάση;

Απλά ούπα και 5 πόντοι βάθος τρυπήματος; Και υπήρχε και "μηχανικός" που έκανε "επίβλεψη"; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.