Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες σε ΠΜ / ΑΤΜ


Kane

Recommended Posts

Συνάδελφοι, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω εξετάσεις για ένα απο τα 2 τμήματα.

 

Καθαρά επαγγελματικές οι βλέψεις μου και αναφέρω πως προτιμώ τους ΑΤΜ, μιας και με αυτό το αντικείμενο ασχολούμαι ούτως ή άλλως και μικρά έργα, τα οποία δεν χάνω όπως και να'χει.

 

Θα ήθελα λοιπόν απο συναδέλφους τει έργων υποδομής (αν υπάρχουν) που έχουν μεταπηδήσει στο πολυτεχνείο κάποιες πληροφορίες.

 

α) στους ΠΜ ΑΠΘ είδα πως πλεον μπαίνεις με εξετάσεις (επιτέλους) ΑΛΛΑ όλοι εκ των τει μπαίνουν στο Γ εξάμηνο, ενώ παλιά μπαίναμε στο 5ο (δομικων και εργων υποδ.)

 

Οπότε ερωτώ: πόσα απ'τα μαθήματα μας αναγνωρίζουν;

 

Τα ίδια και για ΑΤΜ ΑΠΘ...

 

Αν υπάρχιε κάποιος συνάδελφος ας κάνει το καλό...

Link to comment
Share on other sites

Πότε άλλαξε αυτό με τις εξετάσεις για ΠΜ ΑΠΘ;

Πάνω που είπα θα κοιτάξω να δώσω με βαθμό πτυχίου και να μπω στο 5ο εξάμηνο.

Είχα πιθανότητες να μπω.

Τώρα για 3ο εξάμηνο και με εξετάσεις ούτε συζήτηση.

Κοροϊδία. Να ήταν για 5ο οk.

Βόλος και ίσως πάλι!

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Φετος άλλαξε Κώστα.

 

Αυτό με το βαθμό ήταν μια αηδία. Θεσ/νικη στα εργων υποδομής, το "φυτό" έλεγε τον όρκο με 8.2 , που σε αντίστοιχα τμήματα το 8 είναι ο βαθμός εκκίνησης που λεει ο λόγος. Ημασταν καταδικασμένοι να μην μπούμε με την καμμία. Η το άλλο το αηδιαστικό, να τελειώνει ο Χ τει...ιχθυοκαλλιέργειας με 9 και να μπαίνει πολυτεχνείο. Ελεος.

 

Είναι και τα 2200ε γι οτ φροντιστήριο στη μέση, αλλά τι να κάνουμε. Σίγουρα δε θα πάω να σπουδάσω λες και είμαι 18 χρονων, έχουμε και μια ηλικία.

Edited by Kane
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εγώ για να καλύψω το ενδεχόμενο να μπω στο προπτυχιακό στο ΑΠΘ αν μελλοντικά θελήσω, έπηξα για να βγάλω βαθμό που να έχει πιθανότητες (περίπου 8,7 και χρωστάω δυο μαθήματα) ακριβώς για το λόγο που αναφέρεις. Τσάμπα ιδρώτας.

Ναι ρε φίλε εγώ δεν τα έχω τώρα τα 2000 ευρώ. Και μην πει κανένας διάβασε μόνος σου. Όλοι όσοι έδωσαν κατατακτήριες με φροντιστήρια το έκαναν.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Εδώ Πολυτεχνείο, Εδώ Πολυτεχνείο! :mrgreen:

 

Κοροϊδία είναι! 3ο εξάμηνο; Τι λες ρε φίλε! Καλά πες τους! Πας Αγγλία (λέμε τώρα), 1 χρονάκι BEng, 1 δύσκολο χρόνο MSc, και γυρίζεις Ελλάδα να γραφτείς στο ΤΕΕ σαν ΠΜ και να κάνεις ΤΙ;; :shock: Πας εξωτερικό, κάνεις μεταπτυχιακό, συνηθίζεις τον τρόπο ζωής και αν σου αρέσει, βρίσκεις και μία δουλίτσα και είσαι οκ! Αν θέλεις να σπουδάσεις τοπογραφία... εξωτερικό! 8-)

 

Κάθε φορά που βγαίνω με τους φίλους μου μαθαίνω ότι οι τάδε ετοιμάζονται να πηδήξουν από το καράβι!! Άλλος Ολλανδία, άλλος Αγγλία, άλλος Βέλγιο!! Εγώ αυτή τη στιγμή δένω το "σωσίβιο μου"!! Και εσύ μου λες συνάδελφέ μου Kane για 8 χρόνια σπουδές Μηχανικού στην Ελλάδα;; Ε όχι ρε φίλε μου! Γιατί; Για να εκδίδεις βεβαιώσεις Μηχανικού, και να κάνεις τακτοποιήσεις και νομιμοποιήσεις;; Αυτό το πράγμα θέλει 8 χρόνια σπουδές; Και να σου κλέβει και το 70% του ιδρώτα σου το *****κράτος!

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε και συνάδελφε, κατανοώ την αγανακτηση σου και δέχομαι την άποψη σου.

 

Δυστυχώς ελέω εργασίας, δεν μπορώ να πάω αγγλία. Μπορώ όμως να "σπουδάσω" στη θεσ/νικη, μιας και θα πηγαίνει όποτε μπορώ. Βέβαια με τις αναδουλειές που έχουμε, θα μπορώ να πηγαίνω πολύ συχνά (αν εντέλει δωσω).

 

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα, λέγαμε. Εξάλλου, πάντοτε έλεγα πως ο καθείς μηχανικός πρέπει να ασχολείται με ένα πράγμα μόνον του πεδίου του για να'ναι καλός...Σαν ΠΜ θα συνεχίσω μόνον στα τοπογραφικά. Δε με ενδιαφέρε τιποτε άλλο. Εχουν απλώς την υπογραφη μαμάω και δέρνω.

Ιδωμεν.

 

απ'οτι βλέπω, κανείς συναδελφος δεν υπάρχει εδώ μέσα που να έδωσε κατατακτήριες και με εκπλήσει...αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Kane άργησα 8-9 μηνάκια αλλά Οκ... Κάλιο αργά... παρά αργότερα!

Προσωπικά έδωσα κατατακτήριες 2 φορές για ΑΤΜ, στο ΑΠΘ. Την πρώτη αναγνωριστικά, την δεύτερη οργανωμένα με φροντιστήριο. Δυστυχώς παρόλο που πίστευα ότι τα πήγα καλά (αν όχι και στα 3 μαθήματα τα 2 πίστευα ότι περνάω τη βάση άνετα), με πετσόκοψαν τόσο στη Φυσική, όσο και στα Μαθηματικά. Σε συνδυασμό με κάποια άλλα αποτελέσματα συνδιαγωνιζομένων (χαρακτηριστικό παράδειγμα 1ο μάθημα 18, 2ο 20 και τρίτο 0), κάτι μου πε εκείνη τη μέρα ότι ή δεν με θέλουν εκεί μέσα ή υπάρχει τεράστιο κόμπλεξ από μεριάς των καθηγητών. Εν πάσει περιπτώσει, το άφησα το θέμα (χωρίς να φύγει ποτέ από το μυαλό μου εννοώ) και τώρα όσο ποτέ θέλω να το κλείσω!

Είμαι ήδη στα 30-31, αλλά δεν υπολογίζω σε ποιο εξάμηνο θα μπω. Ευελπιστώ μόνο στην αναγνώριση κάποιων μαθημάτων. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Αγαπώ πολύ την Τοπογραφία και κουράστικα να με αντιμετωπίζουν συνάδελφοι ως παράσιτο στον επαγγελματικό στίβο! Αυτή η κατάντια με τα επαγγελματικά δικαιώματα, δυστυχώς ωθεί τους Μηχανικούς ΤΕΙ να καταφύγουν στη διέξοδο του Πολυτεχνείου.

Δεν με ενδιαφέρει αν κάποτε λέγομαι Αγρ. Τοπογράφος Μηχανικός. Με ενδιαφέρει να μου δίδεται το δικαίωμα να ασκώ το επάγγελμα που Σπούδασα! Κι αυτό δεν συμβαίνει με την τωρινή κατάσταση!

Ελπίζω να τα καταφέρεις σε ότι κάνεις. Εύχομαι μάλιστα να είσαι ήδη στους εισακτέους της σχολής!

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα μήπως κανείς έχει δωσει κατατακτηριες στο Πολυτεχνειο της Ξάνθης στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ενδιαφέρομαι για να ξεκινήσω το διάβασμα και θέλω κάποιες πληροφορίες και σημειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Kane άργησα 8-9 μηνάκια αλλά Οκ... Κάλιο αργά... παρά αργότερα!

Προσωπικά έδωσα κατατακτήριες 2 φορές για ΑΤΜ, στο ΑΠΘ. Την πρώτη αναγνωριστικά, την δεύτερη οργανωμένα με φροντιστήριο. Δυστυχώς παρόλο που πίστευα ότι τα πήγα καλά (αν όχι και στα 3 μαθήματα τα 2 πίστευα ότι περνάω τη βάση άνετα), με πετσόκοψαν τόσο στη Φυσική, όσο και στα Μαθηματικά. Σε συνδυασμό με κάποια άλλα αποτελέσματα συνδιαγωνιζομένων (χαρακτηριστικό παράδειγμα 1ο μάθημα 18, 2ο 20 και τρίτο 0), κάτι μου πε εκείνη τη μέρα ότι ή δεν με θέλουν εκεί μέσα ή υπάρχει τεράστιο κόμπλεξ από μεριάς των καθηγητών. Εν πάσει περιπτώσει, το άφησα το θέμα (χωρίς να φύγει ποτέ από το μυαλό μου εννοώ) και τώρα όσο ποτέ θέλω να το κλείσω!

Είμαι ήδη στα 30-31, αλλά δεν υπολογίζω σε ποιο εξάμηνο θα μπω. Ευελπιστώ μόνο στην αναγνώριση κάποιων μαθημάτων. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Αγαπώ πολύ την Τοπογραφία και κουράστικα να με αντιμετωπίζουν συνάδελφοι ως παράσιτο στον επαγγελματικό στίβο! Αυτή η κατάντια με τα επαγγελματικά δικαιώματα, δυστυχώς ωθεί τους Μηχανικούς ΤΕΙ να καταφύγουν στη διέξοδο του Πολυτεχνείου.

Δεν με ενδιαφέρει αν κάποτε λέγομαι Αγρ. Τοπογράφος Μηχανικός. Με ενδιαφέρει να μου δίδεται το δικαίωμα να ασκώ το επάγγελμα που Σπούδασα! Κι αυτό δεν συμβαίνει με την τωρινή κατάσταση!

Ελπίζω να τα καταφέρεις σε ότι κάνεις. Εύχομαι μάλιστα να είσαι ήδη στους εισακτέους της σχολής!

 

Φιλικά

 

Συνάδελφε, εν τέλει, δεν έκανα το βήμα για άλλη μια φορά...Δεν εχω καταλάβει, εφόσον εσύ είσαι ηδη τοπ. τε, για ποιό λόγο θελεις να μπείς στους ατμ. Απο την άποψη επαγγελματικών δικαιωμάτων πάντα.

Οπως και να έχει, σίγουρα ειναι άλλο το επίπεδο, απλώς σήμερα εγώ το σκέφτομαι μονον απο την αποψη των ΕΔ. Δηλαδή πέρασαν οι ρομαντικές εποχές που ήθελα να συνεχίσω απλώς για το θεαθήναι...

 

Σκέφτομαι αν ενεργοποιηθεί αυτό το "Αθηνά" και έλθει το τμημα τοπογραφίας στα τει σίνδου, να μπω εκεί. Που και πιο εύκολα θα το τελειώσω και πολύ πιο γρήγορα. Στη τελικά, για τις κοινές τοπογραφικες εργασίες, δε θα μπορεί να πεί κανείς τίποτε, αν και σχετικό ειναι αυτό πάλι...Δε με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με το κλάδο των μελετών.

 

Με λίγα λογια, για το γαμώτο ήθελα να συνεχίσω...και αν οχι, παιρνουμε τη σφραγίδα ενος πμ που ειναι και τζάμπα και τελείωσε το πανυγύρι. Οσο και αν δεν αρέσει σε κάποιους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.