Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη στέγης σε δώμα με απόληξη


Recommended Posts

Η παραμονή της θα εξυπηρετεί σε κάτι?

Θα κατασκευασθούν 2 θυρίδες. Η μία ψηλά (στάθμη 1,20-2,00) για πρόσβαση πάνω στη στέγη και η άλλη χαμηλά (στάθμη 0,00-0,80) για είσοδο και έλεγχο του εσωτερικού της στέγης.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,συνάδελφοι και να στε καλά

έχω την εξής ιδιόμορφη περίπτωση σε δώμα.

Απόληξη σε τριώροφο εντός σχεδίου με άδειες του 68 και του 82. Η απόληξη έγινε λίγο μεγαλύτερη (συνολικά 23,07μ2) αντί για τα 13,92μ2 της άδειας από την εποχή της αρχικής κατασκευής. Συνολικά όμως σύμφωνα με τον τότε υπολογισμό ΣΔ βάσει διαγράμματος κάλυψης, το εμβαδόν της προσθήκης των δύο τελευταίων ορόφων και της απόληξης,ήταν σχεδόν 20μ2 μικρότερο από το επιτρεπόμενο.

Ιδιοκτήτες είναι δύο αδέρφια με σύσταση και κοινή χρήση ταράτσας. Δεν έχω προβλήματα συνιδιοκτητών.

Τακτοποίησα με Ν.4014 αυτόν τον χώρο σαν ΥΔΒΧ 9,15Μ2 (<50%), ΟΧΙ ΥΥ γιατί παραμένει με το ύψος 2,70 σαν απόληξη στην παλιά άδεια.

Επίσης πρόσθεσα μια παράβαση επίσης στην κοινόχρηστη πρασιά, που αφορά σε στέγαστρο ανοιχτό με κεραμοσκεπή μιας θέσης στάθμευσης.

Τώρα επειδή η πλάκα που καλύπτει την απόληξη είναι τα χάλια της (με υποστήριξη εσωτερικά με κοιλοδοκούς) στο τμήμα του μηχανοστασίου, (αυτό το σημείο του στατικού πιθανά προβλήματος) δεν το ανέφερα στην τεχνική έκθεση, θέλω να εκδώσω άδεια για προσθήκη πέργκολας στο δώμα και αντικατάσταση της πλάκας που προανέφερα με στέγη. Εννοείται με τα ίδια ύψη και εμβαδά των κλειστών ΒΧ.

1.Μπορώ να έχω κάλυψη κεραμοσκεπής στην απόληξη;

2.Μπορώ να έχω κάποιου τύπου κάλυψη στην πέργολα;

3.Μπορώ να τροποποιήσω τα κουφώματα της απόληξης;

4.Υποθέτω οτι στατικά, τα φορτία μιας πλάκας 20εκ, είναι χοντρικά ίδιας επιβάρυνσης για το κτίριο με την κεραμοσκεπή.

5.Στο δώμα έχει επίσης ακάλυπτη την δεξαμενή πετρελαίου, μπορώ να την καλύψω ή να την περιβάλλω με κάτι ελαφρύ για να μην φαίνεται;

Τα φώτα σας συνάδελφοι

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.