Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη στέγης σε δώμα με απόληξη


Recommended Posts

Σε υφιστάμενη 4όροφη του 86' θέλω να κάνω προσθήκη ξύλινης στέγης στο δώμα στο οποίο υπάρχει κατασκευή ύψους 2,70 μ. που περιλαμβάνει απόληξη κλιμακοστασίου και μηχανοστάσιο ανελκυστήρα.Μπορεί η στέγη να είναι σε επαφή με την υπάρχουσα κατασκευή;

Link to comment
Share on other sites

ο ΓΟΚ 85 απαγόρευε την κατασκευή σκάλας στο δώμα όταν υπήρχε στέγη -αντί για δώμα

Ο ΝΟΚ επιτρέπει την απόληξη κλιμ/σιου και ασανσέρ όταν υπάρχει δώμα

Δεν αναφέρει κάτι σχετικό με το πρώτο

Επομένως ίσως ο υπάλληλος να μπορεί να επικαλεσθεί το β' και επομένως να χρειάζεται να αφήσεις ένα μικρό τμήμα ως δώμα

Οπότε από τις άλλες πλευρές μπορεί ή στέγη σου να εφάπτεται της απόληξης και του κλ/σίου και του ασανσέρ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σε διώροφη μονοκατοικία με δώμα και απόληξη κλιμακοστασίου 2,20 m ύψους (άδεια του ’91 με έγκριση Αρχιτ. Επιτροπής), πρόκειται να γίνει προσθήκη στέγης. Η απόληξη θα παραμείνει ως έχει και η στέγη θα προσαρμοσθεί ανάλογα ή πρέπει να κατεδαφισθεί ;

Edited by McElk
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι ανάλογο . Σε διόροφο του 60 υπάρχει η απόληξη και θέλω να κάνω και ένα δώμα περίπου 10 τμ σε ταράτσα 150 τμ .

Εχω μεγάλο υπόλοιπο ΣΔ . Το πρόβλημα μου είναι κυρίως στατικό . Η κατασκευή θα είναι είτε με τούβλα η αλφαμπλόκ και ξύλινη στέγη , είτε με τσιμεντοσανίδα και ξύλινη στέγη . πάντα σε επαφή με την απόληξη .

 

Στατικά θα θεωρηθεί προσθήκη και θα χρειαστεί έλεγχος υπάρχοντος , η επειδή είναι πολύ μικρό κομμάτι σε σύγκριση με την επιφάνεια , περίπου το 6 % , δεν θα χρειαστεί έλεγχος και μελέτη στατικών ? Τι λέει ο κανονισμός ?

 

Μπορώ να το κάνω σαν στέγη με ΝΟΚ με μέσο ύψος 2,25 μ , οπότε δεν θα απαιτηθεί στατική μελέτη ?

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

...

...

Στατικά θα θεωρηθεί προσθήκη και θα χρειαστεί έλεγχος υπάρχοντος , ...

....

Στη στατική μελέτη της οικοδομικής άδειας υπαρχει πρόβλεψη έστω ενός ορόφου?

Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφη μονοκατοικία με δώμα και απόληξη κλιμακοστασίου 2,20 m ύψους (άδεια του ’91 με έγκριση Αρχιτ. Επιτροπής), πρόκειται να γίνει προσθήκη στέγης. Η απόληξη θα παραμείνει ως έχει και η στέγη θα προσαρμοσθεί ανάλογα ή πρέπει να κατεδαφισθεί ;

Η παραμονή της θα εξυπηρετεί σε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Στη στατική μελέτη της οικοδομικής άδειας υπαρχει πρόβλεψη έστω ενός ορόφου?

Δεν την έχω δει , αλλά το θέμα είναι να μην μπλέξω με στατικά γιά 8 τμ .

Τώρα σκέφτηκα και κάτι άλλο . Η υπάρχουσα απόληξη , δεν καλύπτει το πλατύσκαλο που λόγω επιμήκους σχήματος της σκάλας είναι μεγάλο . Μπορώ να το κατασκευάσω άραγε .

 

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να μπώ σε διαδικασία προσθήκης σε υπάρχον με αναμονές 30 εκ και 4Φ14 στις κολώνες .

Link to comment
Share on other sites

Δες την κατ αρχήν, ακόμα και στην πρώτη σελίδα με τις παραδοχές θα το γράφει.

Αν έχει γλυτώνεις τον έλεγχο υπάρχοντος αν όχι τότε καλύτερα να σου απαντήσουν ΠΜ για το θέμα των στατικών.

 

Τώρα συνδυασμοί με ΝΟΚ για απαλλαγές στατικών είναι άλλο ζήτημα και δεν το έχω ακόμα δει προσεκτικά τον συνδυασμό που χρειάζεσαι.

 

Περγολιτσα καλή και στεγανή με κινούμενα μπας και σου κάνει? (σ αυτό έχω μπόλικες λύσεις)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Υπό προϋποθέσεις με τον ΝΟΚ επαρκεί ή μικρής κλίμακας ή και 48ωρη ενημέρωση απλά.

(είμαστε όμως σε άλλο θέμα πια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.