Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συναίνεση συνιδιοκτητών


Recommended Posts

Λοιπον,εχω αγορασει διαμερσιμα το οποιο χωρις να το γνωριζω εχει καποιες αυθερεσιες απ'οτι εμαθα απο τον μηχανικο μου καποιες απο αυτες τακτοπιουντε με τον νομο τον αυθερετων,υπαρχει ομως ενα τετραγωνικο μετρο το οποιο απαιτει και την συναινεση τον συνιδιοκτητων καθως η κεντρικη εισοδος του διαμερισματος βγαινει 25 εκατοστα το σκαλοστασιο.Εαν μπρουσα θα γκρεμιζα την πορτα να την φερω 25 εκατοστα πισω πραγμα ομως το οποιο δεν γινεται,,Συνεναιση δεν προκειτε να παρω απο ενα ατομο και μονο καθ'οτι υπαρχουν προσωπικα προβληματα με αυτον τα μισα διμερισματα της οικοδομης αντιμετοπιζουν το ιδιο προβλημα και το στραβοξυλο βρισκεται στα αλλα μισα.Μπορω να κανω την τακτοποιηση σε ολα τα υπολοιπα εκτος απο το ενα αυτο τετραγωνικο?Σε περιπτωση μεταβιβασης στο μελλον θα υπαρξει προβλημα?Μπορει να μου κανει καποια καταγκελια αυτος και αν τι επιπτωσεις θα εχω γιαυτο?Δεν μπορω με καποιον τροπο να τον υποχρεωσω να υπογραψει?Το στραβοξυλο υπηρξε και ο οικοπεδουχος της οικοδομης δεν εχει αυτος καποια ευθηνη για τις οποιες αυθερεσιες?

 

Παρακαλώ χρησιμοποιείστε σωστή ορθογραφία και τόνους, τόσο στους τίτλους των θεμάτων όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να κανω την τακτοποιηση σε ολα τα υπολοιπα εκτος απο το ενα αυτο τετραγωνικο?

Ναι.

Σε περιπτωση μεταβιβασης στο μελλον θα υπαρξει προβλημα?

πολύ πιθανό!

Μπορει να μου κανει καποια καταγκελια αυτος και αν τι επιπτωσεις θα εχω γιαυτο?

Ναι, μπορεί. Θα βγει προστιμο ανέγερσης- κ πρόστιμο διατήρησης Χ έτη διατήρησης

Δεν μπορω με καποιον τροπο να τον υποχρεωσω να υπογραψει?

Ας του μιλήσει ο μηχανικός σου.

Το στραβοξυλο υπηρξε και ο οικοπεδουχος της οικοδομης δεν εχει αυτος καποια ευθηνη για τις οποιες αυθερεσιες?

Ευθύνη είχε αυτός και ο μηχανικός του. Τώρα έχεις εσύ επειδή δεν πήρες έναν μηχανικό την ώρα της αγοράς. Όταν αγοράζεις ένα αμάξι γιατί το πηγαίνεις στον μηχανικό?

Link to comment
Share on other sites

Με τιμη ζωνης 700 ευρω ποσο βγαινει το προστιμο αναιργεσης και διατηρησης για καθε τετραγωνικο?εαν υπαρχει αυτη η εκρεμοτητα θα μπορω να το μεταβιβασω ή να το πουλησω χωρις να το εχω τακτοποιησει?

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

α] κατ' αρχάς εχεις ενα 2% δικαίωμα για διαφορά στο εμβαδον....

β]πότε χτισθηκε η οικοδομη και εγινε το πρωτο συμβόλαιο?

γ] η κατοψη του συμβολαίου και η σύσταση ΟΙ περιλαμβανει την καταληψη το 25 εκ. ή οχι???

δ] η κατοψη της ΟΑ ειναι χωρις τα 25 εκ. και αυτή ειναι που επισυνάπτεται???

απαντάς και τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.