Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστασιολόγηση στύλου φωτισμού


 

Recommended Posts

Καλημέρα... Είμαι φοιτήτρια και μου ζητήθηκε να διαστασιολογήσω στύλους φωτισμού σε χωριό για μια μίνι εργασία. Η εργασία είναι κυρίως συλλογή πληροφοριών και είναι σε συνεργασία με έναν φοιτητή Ηλεκτρολόγο Μηχανικό, ο οποίος προφανώς έχει αναλάβει το κομμάτι της ηλεκτροδότησης, απλώς θα έχει ο καθένας και ένα μικρό κομμάτι διαστασιολόγησης, πάνω στο αντικείμενό του. Το πρόβλημά μου είναι, ότι δεν είμαι στο συγκοινωνιακό τομέα και δεν μπορώ να βρω κάπου προδιαγραφές για κατοικημένες περιοχές γενικά, πόσο μάλλον για χωριά και δεν έχω πρόσβαση στη βιβλιοθήκη αυτή την περίοδο. Οι μόνες πληροφορίες που έχω βρει είναι για στύλους φωτισμού σε αυτοκινητόδρομους... Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος... Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Για γενικές πληροφορίες σχετικά με τον φωτισμό οδών εδώ: http://www.tsanak.gr...oadlighting.pdf

 

Για τη διαστασιολόγηση αυτό που θα έκανα είναι να τον αναλύσω τον σαν μία κυκλικής διαμέτρου πακτωμένη δοκό με μία ροπή στην άκρη λόγο του βραχίωνα όπου θα είναι η λάμπα. Θα έχεις φορτία ανέμου, και φορτία (σιγά το φορτίο βασικά) του βραχίωνα με τη λάμπα. Όλος ο κορμός του θα είναι κρίσιμη περιοχή, άρα και οι συνδετήρες θα ισαπέχουν καθ' όλο το ύψος. Θεμελίωση σε πεδιλάκι 50Χ50 οπλισμένο στις δύο διευθύνσεις.

 

Δείτε εδώ πόσο προχωρημένοι είναι οι Ινδοί! Βρήκα θέμα στα Ινδικά Πρότυπα! http://www.scribd.co...for-Street-Pole <= Διαστασιολόγηση. :P

Όπως και να το κάνουμε, ψαγμένο το θέμα σου! :mrgreen:

 

PS: Το scribd δεν έχει περιορισμούς λόγω πνευματικών δικαιωμάτων!

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Όλος ο κορμός του θα είναι κρίσιμη περιοχή, άρα και οι συνδετήρες θα ισαπέχουν καθ' όλο το ύψος. ...

 

συνηθιζεται πλεον να ειναι απο χαλυβδινες διατομες (κυκλικες ή πολυγωνικες) μεταβλητες καθ΄υψος.

 

επιπλεον αυτες θεωρουνται λεπτοτοιχες μια και προκύπτουν απο "φυλλα"(ελασματα) χαλυβα που περνανε απο πρεσσες μεγαλου μεγεθους και δημιουργουν την πολυγωνικη μορφη τους

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, ευχαριστώ και τους δύο :)

 

Όντως θα κινηθώ σε γαλβανισμένο χάλυβα, γιατί χρησιμοποιείται πολύ περισσότερο και επιπλέον θεώρησα, ότι σε χωριό που θα είναι και μικρό το ύψος, θα ήταν υπερβολή να φτιάξω στύλο ο/σ (λογικά θα κινηθώ κάπου στα 3m ύψος).

 

Για λεπτότοιχες διατομές να κινηθώ στα πλαίσια του αντίστοιχου μαθήματος ή μήπως εννοείς κάτι διαφορετικό; Γενικά μας είπαν να κάνουμε κάτι, με τέτοιο τρόπο ώστε να μη μας φάει και πολύ χρόνο, ακόμα και εντελώς απλό να είναι, απλά να μπορούμε να ανατρέξουμε για να δούμε πολύ βασικά στοιχεία. Η υπεραπλουστευμένη λύση θα ήταν να το δω ως προβολάκι απλό, έτσι δεν είναι; Φυσικά, αν μπορώ να το αντιμετωπίσω σχετικά εύκολα και χωρίς να φάω σε πράξεις μια βδομάδα (που λέει ο λόγος) θα το κάνω από το να λύσω έναν απλό πρόβολο.

 

Επίσης, δεν μπορώ να βρω στοιχεία για την ανεμοπίεση, γιατί δεν έχω (προφανώς) Ευρωκώδικες και από την έρευνα που έκανα, τα στοιχεία αυτά βρίσκονται στον Ευρωκώδικα 1.

 

Τέλος, απ' ότι παρατήρησα στα στοιχεία για αυτοκινητόδρομους οι χαλύβδινοι στύλοι άνω των 9m κοχλιώνονται σε πέδιλο 50x50. Δεδομένου, ότι το ύψος μου θα είναι μικρότερο, παίζει να πρέπει να κάνω μικρότερο πέδιλο ή να το κοιτάξω με βάση τα κλασικά που κάνουμε στα θεμέλια και να πάρω ελάχιστο στατικό ύψος πεδίλου με βάση αυτά;

Edited by georgia_cv
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βρεις EC1 για την ανεμοπιεση. διαφορετικα με τι φορτια θα προχωρησεις?? τι σου ειπαν?

 

για τα λεπτοτοιχα εννοω τα του μαθηματος (και στην πραξη δλδ ετσι ειναι). εννοω οτι θα πρεπει να κανεις απομειωση διατομης κλπ κλπ

 

για το στατικο συστημα προφανως προβολος.

 

για το θεμελιο με βαση τα κλασσικα που λες :mrgreen:

εγω θα κρατουσα το 50Χ50. απο κει και περα οταν θα εχεις τα φορτια σου θα δεις τις διαστασεις που πρεπει να δωσεις απο τους βασικους ελεγχους

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να το κάνω και με κάποιο τυπικό φορτίο ανέμου ως αναφορά και αναλόγως αν αλλάζει το φορτίο κατά περιοχές, να έχω το πρότυπο και να αλλάζω δεδομένα. Δεν ξέρω, με προβληματίζει πολύ. Βρήκα ένα αρχείο του EC1 στα αγγλικά, αλλά για κακή μου τύχη λέει, ότι είναι broken όταν πάω να το ανοίξω και για άνεμο το μόνο που έχω συναντήσει είναι ελάχιστα πράγματα σε ασκήσεις...

 

Δηλαδή να το αντιμετωπίσω ως μια κλασική μεταλλική κατασκευή και να μην το δω ως καθαρά λεπτότοιχη; Αν είναι έτσι, οκ, αλλά το κακό είναι, ότι οι γνώσεις μου περιορίζονται στις Μεταλλικές Ι και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να μπω στα χωράφια των ΙΙ :( .... Όχι, οτι θα υπάρχει πρόβλημα για την εργασία, όπως έχω προαναφέρει, απλά θα μπορούσα να κάνω κάτι πιο ολοκληρωμένο και θα ένιωθα καλύτερα και απέναντι στον εαυτό μου.

 

Κάτι ακόμα, στο βραχίονα τι ακριβώς πρέπει να λάβω υπόψη μου για να βρω το φορτίο που μεταφέρει στον πρόβολο; Το σημειακό φορτίο του λαμπτήρα μόνο ή και άλλα;

Edited by georgia_cv
Link to comment
Share on other sites

@ georgia_cv

 

Οι στύλοι φωτισμού μελετούνται κατά ΕΝ 40 - Lighting columns. Ανάλογα απο τι θα ειναι ο ιστός θα χρειαστείς το κατάλληλο μέρος του κανονισμού. Στο μερος 3.1 σου δινει τα φορτία (ανεμος, κλπ) και δεν χρειάζεται να πας στον EN 1991 (EC 1). Πες μου τι ακριβώς θέλεις για να στο στείλω κάπως.

 

 

Part 1 : Definitions and terms

Part 2 : General requirements and dimensions

Part 3.1: Design and verification - Specification for characteristic loads

Part 3.2: Design and verification - Verification by testing

Part 3.3: Design and verification - Verification by calculation

Part 4 : Requirements for reinforced and prestressed concrete lighting columns

Part 5 : Requirements for steel lighting columns

Part 6 : Requirements for aluminium lighting columns

Part 7 : Requirements for fibre reinforced polymer composite lighting column

Edited by Topap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω, ότι με Part 2, Part 3.1, Part 3.3, Part 5 είμαι εντάξει, εκτός κι αν νομίζεις, ότι θα χρειαστώ και κάτι ακόμα.

 

Είναι περίεργη αίσθηση να νιώθεις σαν ψάρι έξω από το νερό... :???:

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα... Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Στον ΕΝ40 αναφέρεται, ότι ο βραχίονας αρχίζει από το ανώτερο σημείο του στύλου. Στύλοι φωτισμού με βραχίονες σε μικρότερο ύψος πώς εξετάζονται;

Επίσης, θεωρείται ελάχιστο ύψος στύλου 5m σε περίπτωση που υπάρχει βραχίονας, ενώ σε πίνακες υπάρχουν στοιχεία και για στύλους 4m και 3m.

Τέλος, για τη θεμελίωση γίνεται αναφορά σε πλάκα 300x300 ή 400x400 (σε mm) με ελάχιστο πάχος πλάκας τα 4mm. Έχει κάποιο νόημα να τοποθετηθεί ο στύλος μέχρι κάποιο σημείο στο έδαφος και ταυτόχρονα να κοχλιωθεί πάνω σε πλάκα πάχους 4mm; Μήπως εννοεί, ότι δεν κοχλιώνεται και η πλάκα στρώνεται για σταθερότερο έδαφος;

 

Έχω μπερδευτεί πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος σε ποιο απο τα μερη του ΕΝ40 αναφέρεσαι, πρεπει να γίνεις πιο συγκεκριμενη...

 

Υποθέτω οτι εφόσον το ελαχιστο υψος στύλου ειναι τα 5m με βραχίωνα, τα 4m ή 3m ΔΕΝ έχουν βραχίωνα... Θα έχουν το λαμπτήρα στην κορυφή τους. Τι ακριβως δεν καταλαβαίνεις?

 

Η θεμελίωση του στύλου επι του εδάφους γίνεται με πέδιλο 1000mm x 1000mm ή ότι άλλο χρειαστεί (κάνεις ελεγχο σε ανατροπή κλπ).

Η θεμελίωση του στύλου επι του πεδίλου γίνεται με μεταλλική πλακα 400mm x 400mm, με ελαχιστό πλάτος 4mm. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις?

 

 

 

Georgina_cv, μήπως να ρίξεις μια ματία σε κανένα βιβλίο μεταλλικών κατασκευών?

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.