Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιστασιακά χαμηλή απόδοση Φ/Β 10kW


vagos82

Recommended Posts

Φωτοβολταϊκό σύστημα στέγης 10kW, το οποίο λειτουργεί εδώ και περίπου 100 ημέρες, έχει παρουσιάσει εξαιρετικά χαμηλή απόδοση 3-4 από τις 100 μέρες, χωρίς κάποιον προφανή λόγο. Για παράδειγμα χθες η παραγωγή του ήταν 12kWh, ενώ προχθές η παραγωγή του ήταν 57kWh. Δεν υπήρχε καμμία αλλαγή του καιρού (αίθριος ουρανός, ίσως 1οC παραπάνω χθες), ούτε κάποια διακοπή ρεύματος, ώστε να σταματήσει η έγχυση ενέργειας στο δίκτυο. Το σπίτι έχει σχεδόν Νότιο προσανατολισμό και κλίση 20ο. Σκιάσεις δεν υπάρχουν. Τα πάνελ έχουν συνδεθεί σωστά και τα string είναι επίσης ΟΚ.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να πηγαίνει στραβά;

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η ηπερβολικη ζέστη έβγαλε off τα περισσοτερα πανελ? Δηλαδη εριξε τη αποδοση τους? Χθες ειχε τρελη ζεστη!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μηπως δουλευεις οριακα τον inverter Και με τις αλλαγες θερμοκρασιας αλλαζει η ταση και βγαινει εκτος περιοχης λειτουργιας ο inverter;

Link to comment
Share on other sites

Ο ινβερτερ που ειναι τοποθετημενος?Δωσε μας κι αλλες πληροφοριες για την εγκατασταση.Αριθμο στριγκ κακ αριθμο πανε λ/στριγκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχουμε κατι νεοτερο σχετικά με το τι προκάλεσε αυτο το πρόβλημα?

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Εγκατάσταση 10kW στην Aθηνα με καλή μέρα και χωρίς διακοπή της ΔΕΗ μου έβγαλε 20kW! Συνήθως θα πρέπει να βγάζει 57kW - 65kW την μέρα. Έχω inverter solaredge. Κάποια ενημέρωση για το πρόβλημα?

Edited by miltos
Μετατροπή greeklish
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.