Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρυμοτομούμενος μανδρότοιχος


MechanicSilk

Recommended Posts

Έχουμε μια κατοικία στο χωριό των γονιών μου η οποία εφάπτεται σε δρόμο. Στην πρόσοψη έχει 0,40 πεζούλι από τσιμεντόλιθους με επικάλυψη πέτρας και από πάνω κάγκελα. Όταν έγινε η μάντρα ήταν νόμιμη (1983)

 

Πριν μια εβδομάδα έπεσε ο απέναντι πάνω της με το αυτοκίνητο, έριξε ένα τμήμα των κάγκελων και σε ένα τμήμα ενός μέτρου έχουν φύγει οι τσιμεντόλιθοι και η επικάλυψη.

 

Πήγα την δευτέρα να κανονίσω να την επισκευάσω, όπου και με σταμάτησαν διότι η μάντρα ρυμοτομείται, πράγματι ρώτησα και όλη η πρόσοψη μας ρυμοτομείται κατά 1,50 μέτρο

 

Δεν έχει γίνει πράξη εφαρμογής ακόμα όμως.

 

Έχω κάποιες απορίες,

 

1. Πήγα στην δημαρχία και ρώτησα πότε περίπου θα γίνει ο δρόμος για να λάβω ως απάντηση ότι ίσως γίνει σε 10 χρόνια, ίσως σε 40 ίσως και ποτέ.

Αυτό είναι κατανοητό γιατί μετά το δικό μου σπίτι η ρυμοτομική γραμμή περνάει μέσα από καμιά δεκαριά σπίτια, και δεν μιλάω για τον κήπο τους αλλά για κατοικία και δεν νομίζω να γκρεμίσει κανείς σύντομα σπίτια 30 χρονών.

Εγώ τι να κάνω? Να μπώ μέσα 1,5 μέτρο? Να μην μπώ γιατί θα πάει χαμένο? Να το παίξω στα ζάρια?

 

2. Μπορώ να επισκευάσω την μάντρα μιας και ο δρόμος δεν έχει γίνει ακόμα? Αν το κάνω "παράνομα" λογικά κινδυνεύω με καταγγελία. Πόσο μεγάλο μπορεί να είναι το πρόστιμο και το μπλέξιμο?

 

3. Υπάρχει περίπτωση επειδή δεν έχει γίνει πράξη εφαρμογής να αλλάξει το σχέδιο πόλης και εγώ να σκάω τζάμπα?

 

4. Μπορώ να ζητήσω άρση ρυμοτόμησης και κάτω από ποίες προυποθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

κατέ με αφού δεν έχεις κάνει παραχώρηση σε κοινή χρήση δεν εχείς χάσει τα ιδιοκτησιακά σου δικαιώματα στο ρυμοτομούμενο άρα δεν μπορεί κανείς να σε αναγκάσει να το χαλάσεις, αρα από την στιγμή που δεν χρειάζεται άδεια ( κάτω από 1 μέτρο ύψος) μπορείς να το επισκευάσεις και δεν μπορούν να σε καταγγείλουν γιαυτό Βέβαια αν έρθει η πολεοδομία δεν θα κοιτάξει μόνο αυτό.

 

3 ναι (υπό προυποθέσεις)

4 όπως το τρία με ομαδικοί ένσταση

 

Ας πει και ένας εμπειρότερος....

 

το πρόστιμο αν μπορούν να σε γράψουν θα είναι 0.3* αξία παράβασης που βγαίνει με αναλύτικο

Edited by gmazanakis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.