Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο


Recommended Posts

Σε έναν πελάτη μου του αναλογούν 800τμ σε ένα εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο 35στρεμμάτων.

Ποια η διαδικασία για να γίνει πιο συγκεκριμένα ο καταμερισμός;

Να φανταστώ χρειάζεται να βρεθούν όλοι οι ιδιοκτήτες και να συμφωνήσουν;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

....έχεις σε ενα γήπεδο έκτασης 35 στρ., ποσοστό περιπου 2,25% εξ αδιαιρέτου .... και μάλλον και κατι εχεις χτισει....

 

καλά ....φαντάζεσαι...

 

αλλά, ας περιμένουμε....μήπως [μαζι με την...παράταση????!!!!] στο υπουργείο αποφασίσουν να λυσουν αυτο το θέμα των "εξ αδιαιρέτου"....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

....έχεις σε ενα γήπεδο έκτασης 35 στρ., ποσοστό περιπου 2,25% εξ αδιαιρέτου .... και μάλλον και κατι εχεις χτισει....

 

καλά ....φαντάζεσαι...

 

αλλά, ας περιμένουμε....μήπως στο υπουργείο αποφασίσουν να λυσουν αυτο το θέμα των "εξ αδιαιρέτου"....

 

Όχι... Δεν έχει χτίσει κανείς! Θέλουν να πάρουν το μερίδιό τους και να βγάλουν κανονικά οικοδομική άδεια!

 

Υ.Γ.: Που καταντήσαμε... Απ' ευθείας το μυαλό μας στα αυθαίρετα!!! Μα είναι δυνατόν; Αυθαίρετα στο Ελλαδιστάν; :P

Link to comment
Share on other sites

...τμημα προφανώς δεν μπορει να παρει κανενας..εκτος "αν" μπορεί να γίνει κάποια κατατμηση, με τους ορους του 3212. δλδ. διανομη σε "ομαδες" και βέβαια υπο τους ορους ΖΟΕ, ΓΥΠ, ΝΑΤΟΥΡΑ, πρόσωπο ... κλπ. και φυσικα με έξοδα...αρκετά.....και αν γινεται...αντε να βρεις 40-50 συνιδιοκτήτες να...συμφωνήσουν.....

 

Εισαι εκτός σχεδίου, άρα δεν επιτρέπεται η συσταση καθετης...

 

Αν ολοι συμφωνουν σε έκδοση ΟΑ

βλέπεις αν μπορεις να πας με τον 3212, δηλ. το πολλαπλάσιο της αρτιοτητας των 4000 μειον 15%...

 

Εκτος αν περιμένεις να επιτραπεί η σύσταση κάθετης στα εκτός σχεδίου...

....που και αυτο οφείλουν να λύσουν...στο υπουργείο...

 

..άκου αυθαίρετο....άρα γε... πώς πήγε ο νούς μου??? :smile:

 

υγ μιλαμε για γήπεδο....οχι για οικόπεδο...οκ?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μία γιαφία μου τα είπε και μου είπε ότι είναι ένα χωράφι που είναι ελάχιστα πιο έξω από τα όρια του σχεδίου πόλεως... Ούτε περιοχή ξέρω για να κρίνω ούτε τίποτα... Περιμένω από Δευτέρα να συνεννοηθώ με τον γιο...

 

Σε ευχαριστώ πάντως!!!

 

Αρχίσαμε πάλι?

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.