Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύστημα ηλιακής θέρμανσης


free

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλό Σαβ/κο,

Ψάχνω το τελευταίο διάστημα πληροφορίες για τα Ηλιοθερμικά Συστήματα και τον τρόπο θέρμανσης του νερού για να ζεσταίνονται οι χώροι της κατοικίας αλλά και για ατομική χρήση των ενοίκων αυτής.

Θέλω να καταργήσω τον λέβητα πετρελαίου και στην θέση αυτού να χρησιμοποιήσω Αντλία Θερμότητας για θέρμανση και μερική ψύξη το καλοκαίρι.

Όλα αυτά που αναφέρω είναι στο περίπου από ότι μπόρεσα να συλλέξω στο δίκτυο. Θα παρακαλούσα όποιος είναι γνώστης να με βοηθήσει στο κομμάτι τηw ενημέρωσης.

 

ΔΗΛΑΔΗ :

1) Ποιές είναι οι προϋποθέσεις για να λειτουργήσει ένα τέτοιο σύστημα.

2) Από τι αποτελείται.

3) Πως υπολογίζω την αναγκαία εγκατάσταση με βάση τα τετραγωνικά ?

4) Αν ήθελα να φορτίζω μπαταρίες το βράδυ και να χρησιμοποιώ την ισχύ τους το πρωί

πως υπολογίζω τον αριθμό και τον τύπο τους?

 

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε την αναζήτηση για να δεις τι υπάρχει μέχρι στιγμής σχετικά με το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει. Ενδεικτικά δες το εξής θέμα (δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σε βοηθήσει).

 

Οι μπαταρίες δεν έχουν σχέση με τα ηλιοθερμικά συστήματα. Αν όμως σε ενδιαφέρουν τα φωτοβολταϊκα δες το θέμα Λειτουργία κλιματιστικού με φωτοβολταϊκά

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει, είναι πρόσθετο για να μπορώ το πρωί να έχω φθηνή τιμή κιλοβατώρας φορτίζοντάς τις μπαταρίες με βάση το νυχτερινό τιμολόγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να σε συμφέρει να φορτίσεις μπαταρίες με νυχτερινό, έχουν πολύ χαμηλή απόδοση και ότι κερδίζεις από τη διαφορά του νυχτερινού (που και αυτή όσο πάει και μειώνεται σε σχέση με το κανονικό) το χάνεις από τις μπαταρίες και τα inverter.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ :

 

1) Ποιές είναι οι προϋποθέσεις για να λειτουργήσει ένα τέτοιο σύστημα.

2) Από τι αποτελείται.

3) Πως υπολογίζω την αναγκαία εγκατάσταση με βάση τα τετραγωνικά ?

4) Αν ήθελα να φορτίζω μπαταρίες το βράδυ και να χρησιμοποιώ την ισχύ τους το πρωί

πως υπολογίζω τον αριθμό και τον τύπο τους?

 

Δεν με ενδιαφέρει μόνο πως λειτουργεί Η ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕ ΣΠΙΤΙ!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινεις πως ειναι δυσκολο να σου εξηγησουμε ποσο μαλλον να καταλαβεις ολα αυτα. Ειναι σαν να προσπαθησεις να μας εξηγησεις πως να υπολογισουμε στατικα.

Υπαρχουν παραλλαγες. Θα μπορουσαμε να λεμε για εγκαταστσεις με ηλιακα και μποιλερ ενδοδαπεδιες κτλ .

Αντλιες απορροφησεις,αμμωνιες κτλ,

κλιματισμος με φωτοβολταικα,

υπερ-κατα,

συνδιαστικα συστηματα,

απωλειες θερμοτητας (δε παει με τα τετραγωνικα),

Αν ειχες πιο συγκεκριμενες ερωτησεις θα ηταν πιο ευκολο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον από τις μέχρι τώρα πληροφορίες που βρήκα κατάλαβα ότι αν γνωρίζεις:

 

1) Τις καιρικές συνθήκες της περιοχής.

2) Τα τετραγωνικά μέτρα του σπιτιού.

3) Τα άτομα που μένουν σε αυτό.

4) Το έτος κατασκευής (για να έχεις μία εικόνα για τις απώλειες).

5) Τις θερμίδες του καυστήρα ή άλλου μέσου θέρμανσης.

 

Τότε είναι ικανά τα στοιχεία αυτά για την εξαγωγή των προδιαγραφών του συστήματος. Είναι ακριβώς το ίδιο με τα φωτοβολταϊκά συστήματα για την παραγωγή ενέργειας και διοχέτευση αυτής στο δίκτυο!!!

 

Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο!!!

Εγώ ζήτησα χωρίς να θέλω να γίνω πιεστικός ή κουραστικός τον τρόπο!!!

Σε ευχαριστώ kosmas85

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοησα οτι γινεσαι κουραστικος ή πιεστικος αλλα χρειαζεται να εχεις καταληξει στο τι θες να κανεις για να παρεις συγκεκριμενες πληροφοριες. Παντως με αυτα τα δεδομενα εχεις θερμιδες κατα προσεγγιση.

Οταν λες συστημα ηλιακης θερμανσης τι σκεφτεσαι? Αντλια θερμοτητας που οι αναγκες της καλυπτονται απο ΦΒ? Παραγωγη θερμοτητας απο συλλεκτες? Αντλια θερμοτητας με μοναδα απορροφησης οπου θα παιρνει την απαιτουμενη ενεργεια απο ηλιακα? Καποια συνδιαστικα συστηματα tailor made για το συγκεκριμενο σπιτι?Τερματικες μοναδες?

 

1) Καιρικες συνθηκες - συμφωνω

2)Τετραγωνικα μετρα - συμφωνω μερικως (παιζουν εξωτερικοι τοιχοι, ανοιγματα κτλ)

3)Τα ατομα που μενουν - διαφωνω καθως δε σε επηρεαζει στις απωλειες αλλα στα φορτια

4)Το ετος κατασκευης - διαφωνω μερικως (υπαρχουν παλιες κατοικιες με εξαιρετικη θερμομονωση και το αντιστροφο)

5)Θερμιδες καυστηρα - προσεγγιστικα και συνηθως ειναι και υπερδιαστασιολογημενα

 

Επισης πολλοι απο εμας εχουν ολη τη καλη διαθεση να βοηθησουν αλλα χρειαζεται ενα σχετικο υποβαθρο ωστε να μπορει να γινει κουβεντα με συγκεκριμενες ερωτησεις.

Φιλικα

Κοσμας

 

Υ.Γ. Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο!!!

Δυστυχως θελει και κοπο.

"τα αγαθα κοποις κτωνται"

Edited by kosmas85
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!!! Το εννοώ!

Η ιδέα βρίσκεται στο επισυναπτόμενο αρχείο. Α ν πιστεύεις ότι θα μπορούσε να συνδυαστεί με συμπαραγωγή φωτοβολταϊκού & ανεμογεννήτριας για την φόρτιση των μπαταριών θα με ενδιέφερε.

Αυτό που είναι σημαντικό για εμένα είναι να μου εξηγήσεις είναι πως θα παραμετροποιήσεις το σύστημα με βάση τα δεδομένα του εκάστοτε σπιτιού!!

Split Solar Water Heater for the villa FULLY AYTONOMOUS.bmp

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.