Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχος Λέβητας Φυσικού Αερίου, τι να επιλέξω από τα παρακάτω?


antreas9

Recommended Posts

Τον μηχανολόγο σου να ακους.

 

Όσο για το θέμα σκληρότητας/κακής ποιότητας του νερου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια διάταξη καθαρισμού/αποσκλήρυνσης του νερου στην είσοδο (φίλτρα κλπ.).

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τον μηχανολόγο σου να ακους.

 

Όσο για το θέμα σκληρότητας/κακής ποιότητας του νερου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια διάταξη καθαρισμού/αποσκλήρυνσης του νερου στην είσοδο (φίλτρα κλπ.).

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Σ' ευχαριστώ akaliak για την απάντησή σου.

 

Πιστεύεις πως οι λέβητες συμβατικής καύσης είναι προς κατάργηση (εκτός του γεγονότος τις μεγαλύτερης κατανάλωσης) ;

Το σκληρό νερό μπορεί να καταστρέψει το εσωτερικό κύκλωμα και κατα συνέπεια το λέβητα ; Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι υπερβολή ;

Άλλη πικραμένη ιστορία το θέμα του αποσκληρυντή. Ότι θες βρίσκεις στην αγορά. Ότι θέλει πουλάει ο καθένας και ότι θέλει γράφει σχετικά με το προϊόν του.

Απο μια ματιά που έριξα σε συστήματα διάσπασης αλάτων- αποσκληρυντών νερού είδα 

α) μαγνητικό σύστημα ( πολύ καλό για να είναι αληθινό )

β) ηλεκτρονικό και ( μου θύμισε την περίοδο με τη συσκευή που είχαν τρελαθεί να διαφημίζουν για τη μείωση του ηλεκτρικού ρεύματος)  

γ) σύστημα κρυστάλλων (με άφησε αδιάφορο θα έλεγα αλλά σκέφτηκα μήπως τελικά είναι αυτό που πρέπει να επιλέξω ).

Τι απ' όλα αυτά  λοιπόν ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τι πιστεύω εγώ, αλλα το ότι  η ευρωπαϊκές οδηγίες οδηγούν σε κατάργηση των συμβατικών λεβήτων και αντικατάσταση τους με συμπύκνωσης ή χαμηλών θερμοκρασιών.

 

Το κύκλωμα του νερού θέρμανσης είναι κλειστό και μόνο αν έχεις διαρροές ή μεγάλες απώλειες και χρειάζεται να συμπληρώνεις ίσως να έχεις πρόβλημα με τα άλατα.

 

Μεγαλύτερο πρόβλημα μπορεί να έχεις με το ζεστό νερο χρήσης (ανοιχτό δίκτυο) και τον εναλλάκτη του ή τον αισθητήρα ρόης.

 

Όσο για το θέμα της αποσκλήρυνσης νερού, ας μιλήσουν καλύτερα συνλάδελφοι που έχουν ασχοληθεί με αυτό, καθότι εχω μικρή εμπειρία και μπορεί να μην σε διαφωτίσω σωστά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω επιλέξει λέβητα Chappee για γκαρσονιέρα και μου άρεσε, δεν βγάζει προβλήματα. Μπορεί να μπει από άποψη ισχύος, το ίδιο ακριβώς μοντέλο και σε τριάρι διαμέρισμα; Είναι ονομαστικής θερμικής ισχύς 24kw.

Υπάρχει σημαντική πτώση πίεση του φυσικού αερίου αν μένω στον 3ο όροφο και ο μετρητής είναι ισόγειο, δηλαδή υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να γίνει τίποτα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπει και στο τριάρι. Η μελέτη θα καθορίσει τη διατομή των σωληνώσεων, ανάλογα με το μήκος, την όδευση και τα συνδεδεμένα εξαρτήματα, ώστε να έχεις συνολική πτώση πίεσης κάτω από 2mbar.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είχα πάρει λέβητα Chappee πριν 1,5 χρόνο από την Κλιμάτικα στην Θεσσαλονίκη, με ενημέρωσαν πλέον ότι δεν εισάγουν άλλο και ούτε υπάρχουν άλλοι εισαγωγείς. Ισχύει αυτό για μια τόσο μεγάλη εταιρεία; Έγινε μήπως γιατί ενώθηκε οικονομικά με την BAXI και πλέον δεν υπάρχει λέβητας Chappee; Και αν θέλω ανταλακτικό για Chappee τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Σε κάθε περίπτωση, σαν backup για το νερό θα υπάρχει ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας (του ηλιακού), τον οποίο λέω να του να τον συνδέσει με μια ηλεκτροβάνα, να μπορώ να αλλάζω μεταξύ ηλιακού και λέβητα γρήγορα. Έχει νόημα αυτό?

 

 

Μια βλάβη στην ηλεκτροβάνα (πράγμα αρκετά πιαθανό) σημαίνει πάνω από 30 ευρώ περίπου χωρίς τα εργατικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.