Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Δηλαδή έτσι όπως τα λέμε, το να έχεις πτυχίο μηχανικού στην Ελλάδα σήμερα είναι κατάρα. 

 

 

-Έλα ρε, τι γίνεται; 

-Καλά μωρε, πέτυχα τον Πέτρο χθες. 

-Αλήθεια; Τι κάνει αυτός στη ζωή του, πώς πάει; 

-Τι να κάνει ρε, μηχανικός είναι. 

-(και οι δύο) χαχαχαχα

-Ναι, άσε, κατάντια. Τέσπα, τα δικά σου, με τι ασχολείσαι; 

-Καλά, καλά, μαπάκια βάζω στο χωράφι.

-Έλα ρε, μια χαρά. Μπράβο, και το 'λεγα πως θα φτάσεις ψηλά εσύ μια μέρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από το παραπάνω μήνυμα αλλά και από άλλα  καταλαβαίνω ότι αυτό που μετρά περισσότερο στην επιλογή της επιστήμη μας είναι η ύπαρξη δυνατότητας επαγγελματικής αποκατάστασης που θα μεταφραστεί σε οικονομική άνεση Ήταν κάτι που το έβλεπα και όταν ήμουν φοιτητής στο ΕΜΠ όπου  σκοπός των περισσότερων συνφοιτητών μου ήταν να τελειώσουν και να βγάλουν πολλά χρήματα μετά

 

Εγώ δεν διάλεξα την σχολή μου γιατί θα μου απόφερε χρήματα , αλλά γιατί θα μου έδινε την δυνατότητα να εγκατασταθώ στην πατρίδα της μητέρα μου (που ζω τώρα) και να βοηθήσω τους τότε ανθρώπους εκεί που  ζούσαν σε άθλιες συνθήκες ( με κλασικό παράδειγμα στα μάτια μου τον παππού μου και την γιαγιά μου) να αναπτυχτούν  και να βελτιώσουν τις συνθήκες διαβίωσης τους Είχα και την εικόνα στα παιδικά μου μάτια του καλού μου συναδέλφου Γεώργου Κεραστάρη που ήδη το έκανε και φάνταζε στα μάτια μου σαν θεός (και που έχω σήμερα την χαρά να συνεργάζομαι μαζί του ) 

  Επομένως εγώ με βάση αυτές τις προσδοκίες μου που πραγματοποίησα , ακόμη και σήμερα  μπορώ να πω πως το Δίπλωμα του μηχανικού δεν είναι κατάρα αλλά ευλογία 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@George αν αυτα που λες τα πιστευεις βαθια στην καρδια σου,εισαι Αγιος.Το φωτοστεφανο σε λειπει.

Εγω παλι για τα λεφτα πηγα και γιατι μου αρεσουν τα αυτοκινητα, οπως και πιστευω οτι για τους περισσοτερους που επιλεγουν ενα επαγγελμα 2 παραγοντες παιζουν:Η ευχαριστηση τους να το κανουν και οι χρηματικες απολαβες.

Αν δεν ισχυε το δευτερο,τοτε ολοι θα καναμε το χομπι μας.

Link to comment
Share on other sites

Η σχολή μου για μένα ήταν όνειρο ζωής και γι αυτό ήθελα μόνο την συγκεκριμένη. Δεν είχα κανέναν από το οικογενειακό μου περιβάλλον μηχανικό και έτσι δεν είχα μάθει για χρήματα και πλούτη και κατασκευές και δόξες και και και....

 

Όσον αφορά το ερώτημα αν υπάρχει ελπίδα για τους νέους μηχανικούς δεν θα ήθελα να τα βλέπω τα πράγματα απαισιόδοξα....

 

Το ερώτημα είναι πολυσύνθετο και δεν έχει μια ή δύο απαντήσεις.....

 

Μηχανικοί είμαστε........

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς τα πράγματα είναι τραγικά.Εγω τελείωσα ΤΕΙ και  μετα ΑΕΙ πολιτικων μηχανικών.Εφαγα στην μαπα τα εργοτάξια με μ.ο. εργασίας 10 ώρες και 6  ή 7 μέρες ανα εβδομάδα, και μακρυα από το σπίτι μου.Συμπερασμα, μισθός μέτριος (τότε) γιατι άμα τον διαιρέσεις με τις ώρες που δούλεψες μάλλον παίρνεις λιγότερα απο τον εργάτη.Ευθύνες πολλές ακόμα και αν βρέχει και δεν μπορείς να σκάψεις φταις.Αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης (λαθος λέξη) δεν υπάρχει γιατι δουλεύεις με μπλοκάκι.Άδεια για να πας με την κοπέλα σου το καλοκαίρι δύσκολο γιατι τότε τα εργοτάξια δουλεύουν φουλ.Ελεύθερος χρόνος, όταν γυρνάς σπίτι μετα από 10 ώρες ή 14 ώρες δουλείας μάλλον ξενχνάς και αυτό.Κέρδος , θα αγοράσεις ότι μαλακία βρείς μπροστά σου πχ κινητό των 500€,για να ξεγελάσεις τον εαυτό σου.Τωρα δεν υπάρχουν ούτε αυτά.(αναφέρομαι πάντα για σταδιοδρομία σε κατασκευαστικες εταιρείες και χώρο εργασίας το εργοτάξιο) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω σαν χόμπι την μουσική, αλλά δεν θα μπορούσα να βγάζω λεφτά από αυτό. Μπάλλα επίσης δεν ξέρω καλή οπότε ούτε ποδοσφαιριστής θα γινόμουν.

Οποιος σπουδάζει, σπουδάζει για να βγάλει λεφτά και ενδεχωμένος να μην κάνει δουλειές του ποδαριού... Αυτό είναι στην άκρη του μυαλού. Σπούδασα μηχανικός γιατί πίστευα ότι θα βγάζω λεφτά και μου άρεσε σχετικά σε σχέση μέ κάτι άλλο...Αν με έπαιρνε θα γινόμουν γιατρός που βγάζει πολύ περισσότερα, και έχει και κύρος, είναι περιζήτητος γαμπρός κτλ κτλ.... Ολα τα άλλα είναι ιστορίες για βρούβες.... Βέβαια σήμερα το να λες ότι είσαι μηχανικός είναι κατάντια... Η πλάκα είναι ότι το έχουν πάρει χαμπάρι και οι υπόλοιποι εκτός κλάδου και μας κάνουν πλάκα...

Προχθές σε παρέα φίλου μου....

Αυτή....Με τι ασχολείσαι?

Αυτός..είμαι ΠΜ..

Αυτή...α (βαριεστημένο),...δουλεύεις??

Αυτός...ε....ότι μπορώ...

Αυτή...κατάλαβα (κοιτάζει αλλού)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα το εξης..οποιος μπορει να παει εξω να σπουδασει, να επιλεξει δηλαδη τι θελει να γινει, να παει ιατρικη..

 

ιταλια, βουλγαρια, ρουμανια, τσεχια

 

Το μηχανιλικι εντος συνορων ειναι για λιγους πλεον..

 

Τους υπολοιπους θα τους φαει η σαχαρα για το 50% της αντιστοιχης  αμοιβης του 2007

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω σαν χόμπι την μουσική, αλλά δεν θα μπορούσα να βγάζω λεφτά από αυτό. Μπάλλα επίσης δεν ξέρω καλή οπότε ούτε ποδοσφαιριστής θα γινόμουν.

Οποιος σπουδάζει, σπουδάζει για να βγάλει λεφτά και ενδεχωμένος να μην κάνει δουλειές του ποδαριού... Αυτό είναι στην άκρη του μυαλού. Σπούδασα μηχανικός γιατί πίστευα ότι θα βγάζω λεφτά και μου άρεσε σχετικά σε σχέση μέ κάτι άλλο...Αν με έπαιρνε θα γινόμουν γιατρός που βγάζει πολύ περισσότερα, και έχει και κύρος, είναι περιζήτητος γαμπρός κτλ κτλ.... Ολα τα άλλα είναι ιστορίες για βρούβες.... Βέβαια σήμερα το να λες ότι είσαι μηχανικός είναι κατάντια... Η πλάκα είναι ότι το έχουν πάρει χαμπάρι και οι υπόλοιποι εκτός κλάδου και μας κάνουν πλάκα...

Προχθές σε παρέα φίλου μου....

Αυτή....Με τι ασχολείσαι?

Αυτός..είμαι ΠΜ..

Αυτή...α (βαριεστημένο),...δουλεύεις??

Αυτός...ε....ότι μπορώ...

Αυτή...κατάλαβα (κοιτάζει αλλού)

Τα ίδια άκουγα και το 1984 που πέρασα στην σχολή μου λίγο πριν συμπληρώσω το μηχανογραφικό είδα μια δημοσιογραφική εκπομπή στην μόνη τότε κρατική τηλεόραση όπου ο υπουργός απαντούσε σε ερωτήματα που είχαν καταγραφεί με κάμερα στον δρόμο (δεν θυμάμαι τον υπουργό) Σε ένα από αυτά ένα τύπος με βιβλία ανά χείρας που δήλωσε ότι δούλευε σαν πλασιέ βιβλίων ενώ είχε τελειώσει μηχανικός από το ΕΜΠ , ρώτησε τον υπουργό τι θα γίνει με την μεγάλη ανεργία των μηχανικών και ότι είναι μεγάλος ο αριθμός των μηχανικών  και λίγα τα έργα κλπ ότι δηλαδή και τώρα  Ευτυχώς που δεν τον άκουσα και με βάση ότι έγραψα σε ποιο πάνω ποστ άκουσα την φωνή που είχα μέσα μου 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.