Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ελπίδα βρίσκεται στη μετανάστευση (μάλλον).

 

Cna παντως τον τελευταιο καιρο ακουω ολο και περισσοτερες περιπτωσεις με νεα παιδια που πηγαν να αναζητησουν εργασια στο εξωτερικο και γυρισαν απραγοι, εχοντας μαλιστα ξοδεψει μερικες χιλιαδες € για διαμονη, διατροφη, μετακινησεις κ.λ.π.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Εργασία στο εξωτερικό υπάρχει, εάν το ψάξει κανείς, αλλά θέλει ιδιαίτερη προσοχή στα απαιτούμενα προσόντα. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζουν οι εφημερίδες: "Μηχανικούς ζητά η Γερμανία, περάστε κόσμε!".

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά ρε μάγκες, αλλά τι σχέση έχουν με την ελπίδα του μηχανικού? Εκτός αν η ελπίδα βρίσκετα στη γνώση κάποιου soldworks ή Catia.....που πολύ αμφιβάλω...

 

H ελπιδα καθε μηχανικου ειναι οι γνωσεις

 

μπορεις πχ να ψαξεις στο νετ να δεις ποσο πληρωνει η γνωση του CatiaV5 στην Γερμανια

Link to comment
Share on other sites

....ποσο πληρωνει η γνωση του CatiaV5 στην Γερμανια

Ναι αλλά υπάρχει γνώση και όχι αέρας κοπανιστός και παίζω μπάλα μόνος μου και μιζέρια και τι υπογραφικα δικαιώματα έχω ή δεν έχω.

Και πρώτα πρώτα από την γνώση είναι η οργάνωση και προγραμματισμός σε βάθος χρόνου.

Άγνωστοι παράμετροι στην μεγάλη πλειοψηφία των καταστάσεων στην Ελλάδα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολλούς με γνώσεις που τυλίγουν σουβλάκια..... Ωραία όλα αυτά αλλά στην πράξη διαφέρουν. Θυμάμαι άρθρο που έλεγε για το τι μπορεί να κάνει κάποιος άνεργος για να κερδίσει μία θέση στην αγορά εργασίας..... Σεμνάρια, πστοποιήσεις κτλ κτλ....

 

Ωραία ρε μεγάλε αρθρογράφε εκ του ασφαλούς....Ρωτάς αν ο άλλος έχει τα φράγκα για να παρακολουθεί κάθε λίγο σεμινάρια για το κάθε τι? Τι μπαρούφες γεμίζετε τα μυαλά των ανθρώπων... Στο τέλος μένουν όλα στην κορνίζα και μένεις και χρεωμένος..Ασε που τα χρόνια περνάνε το ξαναλέω....

 

Για μένα λύση είναι το εξωτερκό (για όσους έχουν άκρες και μπορούν), δεν είναι για όλους....Η αλλαγή επαγγελματικού χώρου....Εκτός αν περιμένει κάποιος να πάει 40 για να δουλέψει εκεί που μέχρι στγμής δεν έχει καταφέρει και ενημερώνεται συνεχώς....Θα είναι αργά τότε....

Edited by ikaros13
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολλούς με γνώσεις που τυλίγουν σουβλάκια.....

....

Ξέρω ακόμα πιο πολλούς που το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να τυλίγουν σουβλάκια όπως λες αλλά διοικούν οργανισμούς, δημοτικές επιχειρήσεις, μη σου πω και υπουργία.

Απαραίτητα προσόντα, στόμφο, γραβάτα, σοβαροφάνεια που κρύβει το κενό και φυσικά δημόσιες σχέσεις από γυμνασιακά χρόνια ή έναν «σωστό» γάμο.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολλούς με γνώσεις που τυλίγουν σουβλάκια..... Ωραία όλα αυτά αλλά στην πράξη διαφέρουν. Θυμάμαι άρθρο που έλεγε για το τι μπορεί να κάνει κάποιος άνεργος για να κερδίσει μία θέση στην αγορά εργασίας..... Σεμνάρια, πστοποιήσεις κτλ κτλ....

 

Ωραία ρε μεγάλε αρθρογράφε εκ του ασφαλούς....Ρωτάς αν ο άλλος έχει τα φράγκα για να παρακολουθεί κάθε λίγο σεμινάρια για το κάθε τι?

 

Αυτο που λες Ικαρε ειναι πλεον ενα απο τα μεγαλα προβληματα της σημερινης εποχης σε ολοκληρο τον κοσμο : Η εκπαιδευση φερνει πραγματικα καλυτερες ευκαιρίες στην ζωη ενος ανθρωπου η δημιουργει ανεργους με πτυχιο?

 

Προσφατα ειδα ενα ρεπορταζ για τις ΗΠΑ. Εκει εδειχνε ανθρωπους 30, 40 ακομα και 50 ετων, με πτυχια απο βαρβατα ιδρυματα και προυπηρεσιες σε θεσεις ευθυνης, να εργαζονται πλεον ως μανατζερ σε... εστιατορια και μοτελ. Εδειχνε μαλιστα με γλαφυρο τροπο πως ανθρωποι με υψηλους μισθους και μπονους, σπιτια των 350 τ.μ.και συνδρομες σε γκολφ κλαμπ, βρεθηκαν να αμοιβονται με 2.500 $ τον μηνα.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

ξέρω όμως και παιδιά με πτυχία που τυλίγουν σουβλάκια, βγάζουν χρήματα και είναι ευτυχισμένοι. Ξέρω παιδιά με πτυχία, βγάζουν χρήματα και είναι δυστυχισμένοι. Ολα τα παραπάνω ξανά χωρίς πτυχίο ή σουβλάκι. Ξέρω παιδιά που ήταν ευτυχισμένα και τώρα είναι δυστυχισμένα. Ξέρω παιδιά που ήταν δυστυχισμένα και τώρα ευτυχισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.