Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Απορω γιατι υπαρχει τετοια εμμονη οταν μιλαει κανεις για μισθους στο δημοσιο να αναφερει παντα (μα παντα ομως), μονο τον βασικο. Γιατι δεν προσθετετε και τα πασης φυσεως επιδοματα; Δεν τα παιρνουν αυτοι αυτα; Αλλοι τα παιρνουν;

Για κανε μια προσθεση και των επιδοματων, να δεις που πανε οι μισθοι τους οποιους αναφερεις. Για συγκριση και μονο μιας και ανεφερες τους καθηγητες, εχουν αλλα περιπου 900 ευρω το μηνα απο επιδοματα. Λες να μην μπορει να ζησει καποιος με 2.700 ευρω το μηνα ή μηπως ειναι λιγα ή μηπως ειναι μισθος ζομπι, οπως ειπες;

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω για δημόσια και ιδιωτικά που λέτε.....αυτό που ξέρω είναι ότι η ανεργία θα φτάσει 40% για πλάκα και όσοι εργάζονται οι μισοί τουλάχιστον θα παίρνουν χατζιλίκι.... Και καθόμαστε και λέμε για ΠΕΑ, αυθαίρετα και μηχανικούς.....

Τικ τοκ τικ τοκ, τα χρόνια περνάνε και αν χάσει κάποιος μιά 10ετία, μετά ούτε σε φαστφουντάδικο δεν θα το παίρνουν, δεν το βλέπετε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τικ τοκ τικ τοκ, τα χρόνια περνάνε και αν χάσει κάποιος μιά 10ετία, μετά ούτε σε φαστφουντάδικο δεν θα το παίρνουν, δεν το βλέπετε αυτό?

 

Αυτο ειναι μια μεγαλη αληθεια και επισης μια μεγαλη τραγωδια. Οι σημερινοι 24~30 που τα πρωτα τους επαγγελματικα βηματα συνεπεσαν

με την κριση αρα και με την ανεργια θα ειναι 40αρηδες οταν τα πραγματα θα αρχισουν να βελτιωνονται οποτε θελωντας και μη θα ασχοληθουν

με κατι αλλο απο αυτο που σπουδασαν.

 

Για να καταλαβει κανεις το μεγεθος της σπαταλης, αν κανεις ειχε επενδυσει τα 50-60 χιλιαρικα που του κοστισε να παρει το διπλωμα του

σε ελληνικα ομολογα θα του εμενε στην τσεπη στο τελος ενα 10χιλιαρο. Σε αντιθεση με τις σπουδες ειναι εξαιρετικα αμφιβολο αν θα βγαλει

ενα τετοιο ποσο μεσα στα επομενα 5-10 χρονια με δουλειες που εξαρτωνται αμεσα απο την επενδυση που εκανε ωστε να παρει

το διπλωμα του.

 

Λες να μην μπορει να ζησει καποιος με 2.700 ευρω το μηνα ή μηπως ειναι λιγα ή μηπως ειναι μισθος ζομπι, οπως ειπες;

 

Φιλε μου αυτα τα λεφτα στο δημοσιο δεν υφιστανται πλεον. Ακομα και καθηγητες πανεπιστημιου εχουν πεσει κατω απο τα 2 χιλιαρικα,

ανωτεροι αξιωματικοι του στρατου παλευουν κοντα στο χιλιαρικο και λενε κι ευχαριστω. Στον ιδιωτικο δε ο οδοστρωτηρας ειναι ασταματητος,

490 καθαρα ειναι ο κατωτατος για τους ανω των 25 ενω στην πραξη η αγορα τον εχει ριξει στα μαυρα 400.

Edited by MScEng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι ο μισθός περιλαμβάνει και τις ασφαλιστικές εισφορές κάτι που γιά εμάς τους ΕΕ είναι βραχνάς .

 

Αρα προσθέστε στον ΚΑΘΑΡΟ τους μισθό και 500-800 € / μήνα ασφαλιστικές εισφορές και θα έρθουμε στα ίσια μας .

 

Δηλαδή όταν φίλος μου και συνάδελφος σε Δήμο έπαιρνε πρό κρίσης 2300-2500 καθαρά , μαζί με τις εισφορές είχε 3000 € / μήνα .

 

Καθόλου άσχημα δηλαδή .

 

 

Πάντως με την μετανάστευση των επιστημόνων θα μπορούσε να βγεί ένα νέο ανέκδοτο .

 

Δύο μανάδες συναντώνται στο δημοτικό σχολείο . Της μιάς το παιδί τα πάει καλά με τα γράμματα , της άλλης όχι .

 

Λέει η μάνα του "αστεριού" όλα καμάρι . Εμένα το παιδί μου έχει άριστους βαθμούς και θα πάει στο πανεπιστήμιο να σπουδάσει .

Απαντάει χαιρέκακα η άλλη . Α εγώ δεν θέλω να μεταναστεύσει το παιδί μου , θα γίνει τεχνίτης .

 

Κόκκαλο η πρώτη μανούλα .

 

 

Δικό μου είναι , οπότε έχω και το κοπυράιτ :mrgreen:

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣ

 

περίμενε να εφαρμοστούν τα μέτρα του 2013, περίμενε να πάρουμε τα άλλα 5 δις μέτρα που θέλει ο Σοιμπλε, κάτσε να στραβώσει το χαράτσι λίγο ακόμα, κάτσε να καταθέσουμε και άλλες 50000 πινακίδες, κάτσε που φέτος τον χειμώνα δεν θα πάρει φόρους απο πετρέλαιο και θα δεις τα νέα αυτόματα μέτρα που θα ρίξουν τους μισθούς των ΔΥ κάτω απο τα 1200 (το νέο μέγιστο).

 

Τώρα εαν οι ΔΥ μεταναστεύσουν στο Εξωτερικό το βλέπω τραγικά δύσκολο εκτός απο ορισμένες ειδικότητες. Πάντως 2 φίλοι μαθηματικοί είναι εδω και 1 χρόνο στην Αγγλία σε σχολείο και μάλιστα σκέφτονται να ανοίξουν και φροντιστήριο.

 

Πίσω στο θέμα όμως, νέοι μηχανικοί στην Ελλάδα εκτός απο ορισμένους απο τζάκι ήταν πάντα πρόβλημα. Σήμερα δεν έχουν καμία ελπίδα όπως και πολλές άλλες ειδικότητες. Εαν έχουν μέσα τους το σαράκι του μηχανικού θα βρούνε εύκολα δουλειά έξω. Εαν είναι και άνετοι τύποι και πιστεύουν οτι όπου γης και πατρίς τότε θα περάσουν και ωραία. Εαν μπορούν να καταλάβουν πως γυρίζουν τα χρήματα και την ιδιοπερίοδό τους θα βγάλουν και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Βας

Αγαθά κόποις κτώνται.

Είδα κ τα 2 ως φοιτητής,έιδα μητέρα να κλαίει επειδή δεν είχε χρήματα να δει το παιδί της χρονιάρες μέρες σαν και αυτή στο εξωτερικό και είδα και και τέκνο εφοριακού να πηγαίνει στην σχολή από το σπίτι του για 100 μέτρα απόσταση με cabrio γερμανικής εταιρείας που πριν κατασκεύαζε αεροπλάνα.

Oι γονείς του πρώτου ingegnere,τώρα πιά,ταξιδεύουν business class,για τα χάλια του δεύτερου δεν ξέρω ακριβώς,ξέρω στο περίπου, αλλά θα μάθω...

Ροδόπουλος

Tα τζάκια είναι για να καίνε καυσόξυλα.Και εξωτερικό , εύκολο δεν είναι τίποτα.

Άντε καλή εβδομάδα σε όλους.

Edited by σιδερας
Link to comment
Share on other sites

Σιδερά

 

δεν ήθελα να τα γράψω παραπάνω αλλα εαν έχει μεγαλώσει σε γυάλινο κόσμο και έχεις μείνει απο λεφτά τότε βράστα. Καλύτερα να παντρευτείς περιουσία με γυναίκα (προφανώς όχι γυναίκα με περιουσία). Δικό μου κοπιραιτ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε ζάβι αλλα βλέπω πολύ μαύρες μέρες να έρχονται ειδικά για τα νέα παιδιά. Εταιρίες φίλων και γνωστών καταρρέουν οχι γιατί χρωστάνε αλλα γιατί τους χρωστάνε και απο πάνω πληρώνουν και τα κερατιάτικα του κράτους. Καλά που πήγα Κρήτη 2 μέρες και ξέφυγα απο την μιζέρια της Αθήνας και Πάτρας. Ειδικά στην Πάτρα τα πράγματα είναι άγρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.