Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθαρισμός παλαιών κεραμικών


TheoTDM900

Recommended Posts

Πως καθαρίζεις ακροκέραμα που είναι γεμάτα σκόνη περιβάλλοντος, μαυρίλα από το νέφος και γενικά πως τα καθαρίζεις ?

 

Επίσης ρωγμές που έχουν τι συμβουλεύετε να βάλω ?

 

Ακόμα έχουν πάνω από καλούπι τους χτυπημένο το Ε.Ο.Α.

 

Καμιά ιδέα τι μπορεί να σημαίνουν ? Τα αρχικά της παραγωγού εταιρείας ?

 

 

Γενικά τι τα κάνουν αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πως έχει η ιστορία

Κατ'αρχας είναι ένα ακροκέραμο special ή συνηθισμένο?

Γιατί αν είναι special το δίνεις σε ένα συντηρητή να στο καθαρίσει και να σφραγίσει τις ρωγμές. Μετά το επανατοποθετείς στη στέγη ή το κρατάς ως διακοσμητικό :)

Αν τώρα είναι συνηθισμένο(κοινό) φυσικά και πάλι μπορείς να το δώσεις για συντήρηση ή μπορείς απλά να το αντικαταστήσεις ή να το καθαρίσεις με μια "μικρή" υδροβολή ή ίσως και να το πλύνεις (εξαρτάται τι έχει επάνω)

Τώρα αν έχει και ρωγμές....... της τάξεως των πόσων χιλ.? γιατί αν έιναι έντονες - προσωπική μου άποψη - αν είναι κοινό αντικατέστησέ το, πολλή φασαρία θα κάνεις για το τίποτα.

Τα αρχικά είναι όντως αρχικά του εργοστασίου - βιοτεχνίας που τα κατασκεύασε. Το ίδιο συμβάινει και με τα συμπαγή τούβλα εκείνης της περιόδου (λογικά μιλάς για νεοκλασσικό?)

Τέλος και γενικά μιλώντας, σε περιπτώσεις νεοκλασσικών - παραδοσιακών "κοινών" κτηρίων (μεγάλη κουβέντα το τί σημαίνει "κοινά") για κεραμίδια - ακροκέραμα κρατάμε ότι δεν είναι σπασμένο - ρηγματωμένο - πολύ φθαρμένο και αντικαθιστούμε τα υπόλοιπα κάνοντας και μια σκέψη για το αισθητικό αποτέλεσμα.... Αν τα ακροκέραμα είναι special τα είπαμε στην αρχή :)

Ελπίζω να μην πολυλόγησα και να σε κάλυψα....

post-2611-131887209288_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοινά είναι εκτός των γωνιακών που είναι κάπως σπέσιαλ :D

 

Από νεοκλασικό είναι διατηρητέο του 1915-1920

 

Μάλλον καθώς είμαι μερακλής θα τα φτιάξω μόνος μου.....

 

ευχαριστώ πολύ συναδέλφε :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον απο τα πολλά που εχω δει έχω πάθει ανοσία ε? κάτι σαν χειρούργος... Αν θες πάντως να το καθαρίσεις μόνος σου να ρωτήσω κανένα φίλο συντηρητή να σου πω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη πάντα.....

Σόδα μαγειρική (διάλυμα με...) Άστο να ποτίσει καλά και ξέπλυνε (πάντα εξαρτάται απο το τι έχει επάνω...) Υπάρχει και η περίπτωση να ρίξεις σόδα σε σκόνη και πάνω σε αυτό ξύδι, αλλά για αυτό δεν είμαι και πολύ σίγουρη. Κάνε δοκιμές πρώτα σε ένα κεραμίδι και για την αποτελεσματικότητα και για την πυκνότητα του διαλύματος.

Μετά πάμε σε χημικά του εμπορίου που έχω την εντύπωση πως δεν αφαιρούν περιβαλλοντικές επικαθήσεις (σικ όρος για την μαυρίλα), αλλά μόνο μούχλα κλπ. Ρώτα σε ένα απο τα μεγάλα καταστήματα "φτιάξ'το μόνος σου" αλλά για εμένα καλύτερα να τα δώσεις σε ένα συντηρητή αν δεν γίνει τίποτα με τη σόδα.

(Πες μου και τί έγινε μετά :D)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.