Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


Recommended Posts

Καλησπερα. 

 

Οι αμοιβες  για αποτυπωση, κατοψη ιατρειου 100μ2  και οι δυο βεβαιωσεις , εννοειται με τους ελεγχους  που κυμαινονται?   Οταν δεν γινεται αλλαγη χρησης. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με μπέρδεψες τελικά....θα κάνεις αλλαγή χρήσης ή όχι....???? :D :D :D

 

οι αμοιβές είναι προϊόν ελεύθερης διαπραγμάτευσης...σύμφωνα με ότι έχει ψηφιστεί μεχρι σήμερα και όπως έχει χιλιοειπωθεί εδώ και παντου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα 

 

 

 

 Για τις αμοιβες,σε ευχαριστω για την πληροφορια  οτι ειναι προιον ελευθερης διαπραγματευσης και οσο θελω παιρνω.

 

Aπευθυνομαι   σε  συναδελφους  μηχανικους  ποιες ειναι οι τιμες σε γενικες γραμμες. 

 

.   

 

 

 

.

Edited by ifigmet
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

και εγω να φανταστείς σαν συνάδελφος σου απάντησα...αλλά μετά απο τοσες φορές που κουβεντιάσαμε ουτε καν πρόσεξες για το αν μιλάς με μηχανικό η οχι.

 

 

στο ξαναλέω λοιπόν οι τιμές είναι προϊόν ελεύθερης διαπραγμάτευσης κλπ κλπ όπως έχει χιλιοειπωθεί σε πολλά σημεία του forum γενικότερα.

 

ξεκινάνε απο ένα ευρώ (1€) μέχρι 5000λ ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Την ημερα που εγραψα το μηνυμα αυτο, το επαγγελμα σου φαινοταν οικοδομος νομιζω- μη μηχανικος . .

 

Τωρα ποιος ευθυνεται για αυτο δε γνωριζω , σιγουρα ομως οχι εγω.

 

 

Επισης να συμπληρωσω οτι δεν εχω καμια διαθεση να ερχομαι σε αντιπαραθεση μαζι σου.

Εαν κατι εχει χιλιοειπωθει και ενοχλεισαι απο την ερωτηση τοσο πολυ δεν χρειαζεται να παρεμβαινεις και να το λες ακομη αλλη μια.

 

Ειμαστε εδω σε αυτο το forum για να ανταλλασσουμε πληροφοριες και γνωσεις ωστε να βοηθαει ο ενας στον αλλο οσο μπορουμε.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου/φίλη μου...πες μου σε παρακαλώ τι σημαίνει η φράση :ελεύθερη διαπραγμάτευση???

 

δεν ενοχλούμε ίσα ισα σου απαντώ...απο 1€ μέχρι όσο εσυ κρίνεις οτι είναι αρκετό...υπολογίζοντας χρόνο, γνωση, κόπο, ΤΣΜΕΔΕ κλπ κλπ

 

δεν μπορώ να σου πω πόσο παίρνω ή πόσο παιρνει ο γείτονας μηχανικός...

 

είναι και αντισυνναδεκφικό νομίζω να σου γράφω ένα νέτο σκέτο νούμερο καθώς η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική όπως και οι αναγκες μας όπωε και οι πελάτες μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να προσθέσω κι εγώ μια απάντηση που έλαβα από την πολεοδομία Αγ.Παρασκευής ,

παρ'ότι περίμενα ότι θα με καθοδηγούσε να βγάλω Ο.Α.αλλαγής χρήσης.

 

Έχω ένα διαμέρισμα 125τμ με άδεια του 1975 (όπου φαίνεται κατοικία) στον Β' ορόφο πολυκατοικίας

και  η περίπτωση αφορά στον να λειτουργήσει ως ιατρείο

 

Με βάση αυτά που διάβασα παραπάνω εγώ κατάλαβα ότι κάνουμε τους εξής ελέγχους

 

1)νόμιμο περίγραμμα (αντιπαραβολή περιγραμμάτων υφισταμένης κατάστασης & προβλεπόμενης βάσει αδείας) - οκ

2)έλεγχος θέσεων στάθμευσης - λέμε ότι λόγω του είναι του 1975 , έχει θεωρητικά 1 θέση στάθμευσης ανα διαμέρισμα , άρα κατά την ,μετατροπή σε ιατρείο θα έπρεπε να έχει 125τμ/80=1,56 δηλ. 2 θέσει στάθμευσης --> βάσει ΝΟΚ απαιτείται αδεια αλλαγής χρήσης

3)Τα φορτία βάσει αδείας είναι 200κ/μ2 ΄νω θα έπρεπε να είναι 350κ/μ2 -->βάσει ΝΟΚ απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης

άρα εγω λέω ότι δεν μπορώ να δώσω κάτοψη που να βεβαιώνει ότι είναι χώρος κυρίας χρήσης διότι απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης

 

Η πολεοδομία όμως λέει ότι :

το κειμενάκι που υπογράφουμε πάνω στην κάτοψη αποτύπωσης γράφει  ότι είναι χώρος κυρίας χρήσης ,

χωρίς να διευκρινίζει αν είναι κυρίας χρήσης για  ιατρείο (όπως προορίζεται)

ή

αν είναι κυρίας χρήσης για  κατοικία (όπως υφίσταται βάσει αδείας)

και καταλήγει λοιπόν ότι μπορώ να δώσω την δική μου κάτοψη αποτύπωσης και να υπογράψω το κείμενο ότι είναι κυρίας χρήσης

(υποννοώντας ότι αναφέρομαι στην κατοικία)

 

γνώμες??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ξέρεις όμως ότι το κείμενο που ζηταει να φαίνεται πάνω στην κάτοψη  ο Ιατρικος σύλλογος είναι:

 

ΒΕΒΑΙΩΣΗ

Ο υπογράφων μηχανικός στα πλαίσια των διατάξεων της απόφασης με αριθμό Υ3β/ΓΠ./οικ.24948, ΦΕΚ 713Β/13-03-2012 βεβαιώνω ότι στην οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα ….Ορόφου), η οποία βρίσκεται στην ……… πλευρά του κτηρίου επί των οδών ……………… και ……………, είναι επιτρεπτή από τις πολεοδομικές διατάξεις η χρήση ιατρείου (σχετικές διατάξεις απόφαση 7065, ΦΕΚ 278Δ/2005, ΦΕΚ 166Δ/1987 άρθρο 2 και έγγραφο 80994/2000 της ΔΟΚΚ) και είναι επίσης επιτρεπτή η χωροθέτηση της συγκεκριμένης χρήσης στον προβλεπόμενο χώρο.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να προσθέσω κι εγώ μια απάντηση που έλαβα από την πολεοδομία Αγ.Παρασκευής ,

παρ'ότι περίμενα ότι θα με καθοδηγούσε να βγάλω Ο.Α.αλλαγής χρήσης.

 

Έχω ένα διαμέρισμα 125τμ με άδεια του 1975 (όπου φαίνεται κατοικία) στον Β' ορόφο πολυκατοικίας

και  η περίπτωση αφορά στον να λειτουργήσει ως ιατρείο

 

Με βάση αυτά που διάβασα παραπάνω εγώ κατάλαβα ότι κάνουμε τους εξής ελέγχους

 

1)νόμιμο περίγραμμα (αντιπαραβολή περιγραμμάτων υφισταμένης κατάστασης & προβλεπόμενης βάσει αδείας) - οκ

2)έλεγχος θέσεων στάθμευσης - λέμε ότι λόγω του είναι του 1975 , έχει θεωρητικά 1 θέση στάθμευσης ανα διαμέρισμα , άρα κατά την ,μετατροπή σε ιατρείο θα έπρεπε να έχει 125τμ/80=1,56 δηλ. 2 θέσει στάθμευσης --> βάσει ΝΟΚ απαιτείται αδεια αλλαγής χρήσης

3)Τα φορτία βάσει αδείας είναι 200κ/μ2 ΄νω θα έπρεπε να είναι 350κ/μ2 -->βάσει ΝΟΚ απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης

άρα εγω λέω ότι δεν μπορώ να δώσω κάτοψη που να βεβαιώνει ότι είναι χώρος κυρίας χρήσης διότι απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης

 

Η πολεοδομία όμως λέει ότι :

το κειμενάκι που υπογράφουμε πάνω στην κάτοψη αποτύπωσης γράφει  ότι είναι χώρος κυρίας χρήσης ,

χωρίς να διευκρινίζει αν είναι κυρίας χρήσης για  ιατρείο (όπως προορίζεται)

ή

αν είναι κυρίας χρήσης για  κατοικία (όπως υφίσταται βάσει αδείας)

και καταλήγει λοιπόν ότι μπορώ να δώσω την δική μου κάτοψη αποτύπωσης και να υπογράψω το κείμενο ότι είναι κυρίας χρήσης

(υποννοώντας ότι αναφέρομαι στην κατοικία)

 

γνώμες??

 

 

 

 

 

 

Καλησπερα. 

Αν και καθυστερημενα, 

 

Για την 1η  βεβαιωση χωρου κυριας χρησης , εννοειται δεν εχεις προβλημα.

 Η  πολεοδομια ομως σου απαντησε στο ενα σκελος της βεβαιωσης . 

Φανταζομαι οτι σου απαντησε προφορικα και οχι γραπτως .

 

Για το δευτερο σκελος της βεβαιωσης - δευτερη βεβαιωση γραφει οτι δεν απαγορευεται απο τις κειμενες πολεοδομικες διαταξεις η εγκατασταση ιατρειου στο συγκεκριμενο χωρο.

Και αυτο σημαινει 

Ελεγχος χρησης γης, νομιμοτητα, ελεγχος κτιριοδομικου κτλ. 

Στη δικη μας πολεοδομια, προσφατα που εκανα το αντιστοιχο ερωτημα στην   προισταμενη  του ΓΟΚ, μου απαντησε οτι σε ερωτημα με αιτηση ειχε απαντησει   πριν ενα χρονο σαν προισταμενη χωροταξιας ομως, , οτι εγω σας δινω βεβαιωση χρησης γης   αλλα πρεπει να παρετε και απο το τμημα ΓΟΚ,  γιατι απλα δεν σας καλυπτει μονο η χρηση. 

 

Ομως θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με τη μια θεση σταθμευσης ανα διαμερισμα  απο που προκυπτει?

..Μπορεις να μου το παραθεσεις σε παρακαλω γιατι ισως αυτο με καλυπτει στη δικη μου περιπτωση που εχω κατοικια 100μ2.

Απο οτι γνωριζω πριν το ΓΟΚ του 1985 δεν υπηρχε απαιτηση καθολου για θεση σταθμευσης σε κατοικια, εκτος εαν υπηρχε σε συγκεκριμενες περιοχες .

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την άδεια λειτουργίας ιατρείου.

 

Γιατρός αγόρασε 3 γραφεία (συνεχόμενα) σε πολυκατοικία τα οποία στην συνέχεια διαμόρφωσε σε ένα ενιαίο. Ο χώρος του νέου ιατρείου είναι Κ.Χ. ( χρήση γραφείου) και από τις χρήσεις γης δεν απαγορεύεται η εγκατάσταση ιατρείου.Εγώ σαν μηχανικός μπορώ να αποτυπώσω την υφιστάμενη κατάσταση και να δώσω βεβαίωση χώρων Κ.Χ ή θα βρεθώ μπλεγμένος;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.