Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή σε ηλεκτρικό λέβητα (κατανάλωση)


bathory1000

Recommended Posts

Συνάδελφοι χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Έχω εναν πελάτη ο οποίος μέχρι τώρα έχει λέβητα Πετρελαίου σε δυόροφη μονοκατοικία.

Για λόγους τους οποίους δεν μπορώ να αναλύσω εδώ θέλει να καταφύγει σε μια ηλεκρική λύση. (έχουμε αποκλείσει δλδ αέριο, ξύλο, πέλλετ, (αντλία θερμότητας λόγω κόστους) κτλ)

Το ρεύμα στο σπίτι του είναι τριφασικό και απο οτι μου είπε θέλει να πάει σε ηλεκτρικό λέβητα. Μπορείτε να μου πείτε ο άνθρωπος αυτός τι θα καίει για καθημερινή χρήση 8ωρών? Γιατί οι καινούργιοι ηλεκτρικοί λέβητες δεν καίνε συνέχεια την ονομαστική τους μπόρει κάποιος να μου δώσει μια τάξη μεγέθους ?

Link to comment
Share on other sites

Αν και το συγκεκριμένο ερώτημα έχει απαντηθεί δεκάδες φορές, υπάρχουν δύο τρόποι προσέγγισης:

 

Α) Υπολογίζεις απώλειες (μέσες ετήσιες), υπολογίζεις καταναλώσεις ανά δίμηνο και βρίσκεις κόστος ρεύματος.

 

Β) Τον ρωτάς την ετήσια κατανάλωση σε πετρέλαιο, εκτιμάς την διαφορά στον βαθμό απόδοσης λέβητα πετρελαίου/ηλεκτρικού θερμαντήρα, υπολογίζεις την ισοδύναμη ηλεκτρική ενέργεια, την κατανέμεις σε δίμηνα και βρίσκεις το κόστος.

 

Τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της κάθε μεθόδου είναι προφανή, όπως εξάλλου και ο βαθμός ακρίβειας που μπορεί να επιτευχθεί.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.