Μετάβαση στο περιεχόμενο

Που να βρω σχέδια απαλλοτρίσωης στην επ. οδο Μαρκοπούλου Ωρωπού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν ξεκινήσω τη γύρα μου, είπα να ρωτήσω τους συναδέλφους:

Πού θα βρω διαγράμματα απαλλοτριώσεων για την Επ. Οδό Αθήνας - Μαρκοπούλου Ωρωπού?

Δεν ξέρω αν λέγεται έτσι, μιλάω για το κομμάτι της οδού από τον κόμβο Μαλακάσας μέχρι πριν την Σκάλα.

Με ενδιαφέρει ένα κομμάτι περίπου 2χλμ από την έξοδο της Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας.

Δ12 (Π. Τσαλδάρη)? Υπ. Οικονομικών (Κολωνού)? Αλλού?

Και αν ξέρετε διαδικασία (ώρες, πρόσωπα που εξυπηρετούν, στοιχεία που θα βοηθήσουν στην ανεύρεση κλπ).

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο συνάδελφε πως έχει διανοιχθεί με απαλλοτριώσεις η εν λόγω οδός? Μήπως αρχικά μια επίσκεψη στο αρμόδιο πολεοδομικό Γραφείο ( Καπανδρίτι έχω την εντύπωση) θα βοηθούσε? Θα σου έλεγα να πάρεις τηλέφωνο στο τοπογραφικό της εν λόγω πολεοδομίας αλλά δεν νομίζω να γνωρίζουν τι θα πει "απαντώ σε τηλέφωνο".

Πάντως εάν θυμάμαι σωστά λειτουργούν Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω από τον πελάτη να μου βρει το παλαιότερο συμβόλαιο.

Πρόκειται για παλιό κληροτεμάχιο το οποίο ο δρόμος έκοψε στη μέση.

Υποθέτω ότι υπάρχει απαλλοτρίωση.

Ευχαριστώ πάντως.

ΥΓ, Κι όμως, στο Καπανδρίτι στο πρόσφατο παρελθόν έχω συνεννοηθεί τηλεφωνικά!

Δεν το σκέφτηκα νωρίτερα. Μεσημέριασε και αύριο απεργία. Από Παρασκευή...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα Δ12 και βρήκαν σε ένα excel στοιχεία, αλλά όχι σχέδια στο αρχείο τους.

Και πήγα στην Κολωνού, στο Υπ. Οικ, αλλά για το κοινο: 12.00-15.00....Κι έφυγα...

Όπως δεν μπορώ να συνηθίσω την βλακεία των οδηγών, έτσι δεν μπορώ να συνηθίσω το ελληνικό δημόσιο....

Τρελαίνομαι....

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ότι ίσως η απόφαση που με αφορά είναι η απόφαση Νομάρχη 355947/31.5.72 (ΦΕΚ 164Δ/7.7.72) "Προς διάνοιξιν....Μαλακάσας-Μαρκοπούλου".

Μου είπαν (Υπ.Οικ) ότι ίσως το σχέδιο να το έχει η Νομαρχία.

Δεν πιστεύω κάποιος από εσάς να το έχει......(το προτιμώ σκαναρισμένο και γεωαναφερμένο.....)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο συμβόλαιο αγοράς δεν αναφέρεται τίποτα για απαλλοτρίωση. Μιλάει για κληροτεμάχιο μέσα από το οποίο διέρχεται επαρχιακή οδός, και απομένουν "τόσα" τμ.

Στο τοπογραφικό της αγοράς (1972 - κλίμακα 1:1000) φαίνεται ο άξονας της οδού, τα όρια του καταστρώματος, και από εκεί έχουν τραβηχτεί παράλληλες:

σύνολο ζώνης απαλλοτρίωση: 4.20+4+4+4.20=16.40.

Αν υπήρχε απαλλοτρίωση, δεν θα αναφερόταν στο συμβόλαιο? Δεν είναι μια πράξη που μεταγράφεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.