Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλίμακες σχεδίων


Recommended Posts

Στις προσαρμογές του συστήματος δηλώσεων του ΤΕΕ αναφέρει ότι

Τα σχέδια θα πρέπει να εξαχθούν σε μορφή PDF με επιλογές ανάλυσης και ιδεατού μεγέθους χαρτιού ανάλογα με την εκτύπωση που θα επιλέγετο σε περίπτωση που θα υποβάλλονταν σε χαρτί.

Ο νόμος γράφει ότι οι κατόψεις και οι τομές θα πρέπει να υποβάλονται σε κλίμακα 1:100. Υπάρχουν περιπτώσεις μικρών αυθαιρεσιών που αν ακολουθήσουμε τις οδηγίες των προσαρμογών η κλίμακα 1:100 τα δείχνει μικροσκοπικά κυρίως αν πάμε και κολλήσουμε και το πινακάκι μας (μιλάω για 30άρι χαρτί καθώς αυτό θα επιλέγετο εάν υποβάλλονταν σε υπηρεσία).

Μήπως σε αυτές τις περιπτώσεις θα ήταν καλύτερο να αλλάζαμε την κλίμακα (σε 1:50) και να βάζαμε μία υποσημείωση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάποια σχέδια που έχω ετοιμάσει είναι σε 1:50.

 

Τώρα αν θέλουν ας τα γυρίσουν πίσω και ας μου πουν επειδή είναι ευανάγνωστα αλλά είναι σε 1:50 δεν τα δεχόμαστε... (αν υπάρχει και κανείς για να τα ελέγξει...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προτιμούμε ότι, βάζαμε και στις άδειες που βγάζαμε, όταν βγάζαμε, δηλαδή, 1:50 κι ας ..."παν να κουρευτούν"!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.