Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υδραυλικό τζάκι ως βασικό μέσο θέρμανσης


Duracel

Recommended Posts

Πάνω απο 55 βαθμούς....

Και κανονικά πρέπει να έχει τριόδι θερμοστατική βάνα που θα καρατάει την θερμοκρασία επιστροφής των σωμάτων πάνω από 55 βαθμούς

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Εχω ενα απλό κλειστό ενεργειακό τζάκι και έχω προσθέσει εσωτερικά ένα πλαίσιο με χαλκοσωλήνες Φ22 το οποίο το σύνδεσα στο κύκλωμα του καλοριφέρ μετά την ηλεκτροβάνα μαζί με κυκλοφοριτή.Με αυτόν τον τρόπο ζεσταίνω σαλόνι 50μ αερόθερμα και δυο δωμάτια με τρια σώματα συνολικά. Το θέμα διακοπής ρευματος το έχω λύσει χρησιμοποιώντας ups 600watt μιας και ο κυκλοφορητης είναι μόλις 65watt . Το μόνο μου προβλημα είναι ότι παγιδευεται αέρας στο πλαίσιο μέσα στο τζάκι (ή είσοδος και έξοδος του νερού παιρνούν απο την τρύπα της σχάρας στο κάτω μερος του τζακιού) και πρέπει μια φορά την εβδομάδα να τσεκάρω. υπαρχει εξαεριστικό αυτόματο που να αντέχει σε φωτια;

Link to comment
Share on other sites

Για σας!

Πριν δυο εβδομάδες εγκατέστησα στο σπίτι μου 100 τμ ένα ενεργειακό τζάκι λέβητα (caminodesign). O υδραυλικός το σύνδεσε με τα καλοριφέρ. Έχω τα εξής προβλήματα γιατί είμαι άσχετη με τα τζάκια γενικός.

1. δεν μου θερμαίνει καλά τα σώματα (χλιαρά), ενώ στο τζάκι έχω πολύ φλόγα.

2. η τρόμπα είναι ρυθμισμένη στους 45 βαθμούς , τότε ανοίγει και ζεσταίνει τα σώματα. Για λίγο , γιατί μέσα σε ένα λεπτό πέφτει η θερμοκρασία και ξανακλείνει η τρόμπα. Αυτό γίνεται για 1 -2ωρες. Η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από 45 βαθμούς όσο φλόγα και να έχει το τζάκι. Γιατί ? Έτσι δεν ζεσταίνονται αρκετά τα σώματα.

3. Τι πρέπει να κάνω για να ζεσταθούν τα σώματα? Έχει γίνει εξαέρωση στα σώματα και στο τζάκι. Αλλά μερικά σώματα ζεσταίνουν ως την μέση.

4. Δεν ζεσταίνει ένα τζάκι όπως ζεσταίνει ο λέβητας πετρελαίου? Να μην περιμένω τέτοιες επιδόσεις? Όταν αγόρασα το τζάκι μου είπαν πως ζεσταίνει έναν χώρο 140 τμ. το σπίτι μου είναι με το ζόρι 100 τμ.

5. Εάν γνωρίζει κανείς τη σημαίνει η ένδειξη AUX και που πρέπει να είναι ρυθμισμένη?

 

Έχω το Τζάκι *********************************

Περιμένω απάντηση γιατί είμαι απελπισμένη!

Ευχαριστώ

 

Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Διονυσία δεν μπορεί να απαντηθεί κανένα απο τα ερωτήματα σου από το φόρουμ.

Αυτοί που ανέλαβαν, αλλά και σου έταξαν, ότι το σπίτι θα ζεσταίνεται με το τζάκι ας αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Εμείς από μακρυά τι να σου πούμε για μία εγκατάσταση που δεν γνωρίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Αυτην την περιοδο εγκαθιστω σπιτι μου τζακι καλοριφερ 18 κw με ανοιχτο δοχειο διαστολης..θα ειναι η μοναδικη πηγη θερμανσης του νερου στα καλοριφερ.

Χρειαζομαι βαλβιδα ασφαλειας?

Χρειαζομαι τριοδη θερμοστατικη?

Μπορω να βαλω ψηφιακο θερμοστατη-πινακα ελεγχου θερμοκρασιων (οθονη) οποιονδηποτε απο το εμποριο για τζακι καλοριφερ ή μπορει να μην κανει?

Σας ευχαριστω πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τζάκια σερπαντίνας, όποιος έχει εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος..... Το τζάκι μου είναι ενεργειακό με σερπαντίνα, έχω ρυθμίσει τον υδροστάτη στους 30 βαθμούς να ξεκινά η κυκλοφορία του νερού για να ζεσταίνει τα σώματα. Για να έχω υψηλότερη απόδοση στα σώματα μήπως θα έπρέπε να ρυθμίσω τον υδροστάτη σε άλλη θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Αυτην την περιοδο εγκαθιστω σπιτι μου τζακι καλοριφερ 18 κw με ανοιχτο δοχειο διαστολης..θα ειναι η μοναδικη πηγη θερμανσης του νερου στα καλοριφερ.

Χρειαζομαι βαλβιδα ασφαλειας?

Χρειαζομαι τριοδη θερμοστατικη?

Μπορω να βαλω ψηφιακο θερμοστατη-πινακα ελεγχου θερμοκρασιων (οθονη) οποιονδηποτε απο το εμποριο για τζακι καλοριφερ ή μπορει να μην κανει?

Σας ευχαριστω πολυ?

 

Χρειαζομαι βαλβιδα ασφαλειας? Ναι. Και πιέσεως και θερμική.

Χρειαζομαι τριοδη θερμοστατικη? Ναι για αποφυγή πίσσας.

Μπορω να βαλω ψηφιακο θερμοστατη-πινακα ελεγχου θερμοκρασιων (οθονη) οποιονδηποτε απο το εμποριο για τζακι καλοριφερ ή μπορει να μην κανει? Δεν ξέρω τι εννοείς;

Σας ευχαριστω πολυ?

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Κάνει, αλλά καλύτερα βάλε απλό πίνακα, ώστε να βλέπεις τη θερμοκρασία του νερού και σε διακοπή ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.