Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνέχιση σπουδών στα ...σχεδόν 50!!! Τι πιστεύετε, αξίζει η προσπάθεια;


Recommended Posts

Γενικά αυτό που βλέπω σε αγγελίες για διάφορες δουλειές, όχι μόνο του κλάδου μας, αν περάσεις τα 35 shit high and observe......

Eπισης οι αγγελιες εχουν το εξης μοτιβο:

Ζητειται νεος εως 30 χρονων με μεταπτυχιακο στο ταδε πραγμα και 3-5 χρονια προυπηρεσιας στο ταδε πραγμα και εκπληρωμενες στρατιωτικες υποχρεωσεις.

1ον Ποτε θα προλαβει να τα κανει ολα αυτα και να ειναι κατω απο 30;

2ον Αφου κανεις δεν προσλαμβανει χωρις προυπηρεσια για κανεναν λογο, πως θα μπορεσει ο κατω των 30 να βρει προυπηρεσια και μαλιστα 5 χρονια;

Edited by karavlaxos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο εώς απίθανο ένας πχ 30άρης να έχει 5 χρόνια προυπηρεσία σήμερα, έχοντας στρατό, ίσως μεταπτυχιακό άντε και δεν τελείωσε στην ώρα του. Ασε το πιο βασικό, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ....Μετά θεωρείται άχρηστος..

Παλιά κάτι γινόταν, λίγο το βίσμα, λίγο ότι έβρισκες πιο εύκολα....σήμερα απαξ και περάεις τα 30 άνευ....Τελείωσες, πας για μεροδούλι μεροφάι και αν. Για παραπάνω χρονών δεν συζητάω είσαι νεκρός....

Και ξέρεις τι λέει ο εργοδότης? Αυτός ο 35άρης πρέπει να είναι πολύ άχρηστος που δεν έχει 10 χρόνια προυπηρεσία.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τρελοί είναι.... μέχρι να μάθω τα βασικά της CGI και τα μυστικά της Perl μας έβγαλαν την PHP.

Και αν δεν την ξέρεις κλάφτα Χαράλαμπε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Στα 20 χρόνια που δούλευα στον χώρο της πληροφορικής, άλλαξα 6 εταιρίες. Σε καμία από αυτές δεν πήγα μέσω αγγελίας, αλλά μέσω γνωριμιών. Κάποιος γνωστός ή κάποιος φίλος ή συνεργάτης μου έλεγε ότι στην τάδε εταιρία ψάχνουν κάποιον με τις δικές μου γνώσεις και ικανότητες και αν ενδιαφέρομαι να κανονίσει συνάντηση. Με αυτόν τον τρόπο, σε κάθε εταιρία που επέλεγα να πάω ήταν για να βελτιώσω αφ' ενός μεν το εργασιακό μου περιβάλλον, αφ' ετέρου δε τις αποδοχές μου. Κανείς από τους εργοδότες μου δεν στάθηκε στο θέμα του διπλώματος και ίσως και αυτός να ήταν και ένας από τους λόγους που δεν το έβαλα σκοπό να στριμωχτώ και να το πάρω. Τώρα που ψάχνω για δουλειά από τις αγγελίες και στέλνω κατα κόρον βιογραφικά δεν ξέρω τι είναι αυτό που με εμποδίζει να βρώ δουλειά. Είναι η ηλικία μου που είμαι στα 50, ή είναι ότι δεν έχω δίπλωμα και μεταπτυχιακά;

Εσείς τι πιστεύετε ότι ισχύει; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω στην περίπτωσή σου είναι ένας συνδιασμός και των 2...(Αφήνουμε στην άκρη τις δυσκολίες της εποχής που δεν γίνονται προσλήψεις, ούτε με βίσμα...)

Φαντάζομαι ότι απευθύνεσαι όχι σε entry level, αλλά ποντάροντας στην προυπηρεσία σου...Ο εργοδότης το εκτιμάει αυτό, αλλά δεν μπορεί πχ να σε έχει σε θέση ευθύνης χωρίς πτυχίο...Σε αυτή την περίπτωση δεν παίζει ρόλο η ηλικία αλλά το χαρτί και η εμπειρία (έχεις 1/2)...

Σε mid-level θέσεις εργασίας, ενδεχωμένος κοιτάζει ο εργοδότης πιο πολύ την ηλικία, άλλωστε τον συμφέρει να έχει νεαρότερους και με μικρότερη εμπειρία. Λόγο αποδοχών, λόγο ότι τον "διαπλάθει" όπως θέλει κτλ κτλ.. Βεβαια και εδώ το πτυχίο αποτελεί εφόδιο για το μέλλον (βλέπε προηγούμενο).

 

Από τις παλαιότερες εργασίες σου δεν έχεις κρατήσει κάποιο "κονέ" που θα μορούσε να σε προωθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω στην περίπτωσή σου είναι ένας συνδιασμός και των 2...(Αφήνουμε στην άκρη τις δυσκολίες της εποχής που δεν γίνονται προσλήψεις, ούτε με βίσμα...)

Φαντάζομαι ότι απευθύνεσαι όχι σε entry level, αλλά ποντάροντας στην προυπηρεσία σου...Ο εργοδότης το εκτιμάει αυτό, αλλά δεν μπορεί πχ να σε έχει σε θέση ευθύνης χωρίς πτυχίο...Σε αυτή την περίπτωση δεν παίζει ρόλο η ηλικία αλλά το χαρτί και η εμπειρία (έχεις 1/2)...

Σε mid-level θέσεις εργασίας, ενδεχωμένος κοιτάζει ο εργοδότης πιο πολύ την ηλικία, άλλωστε τον συμφέρει να έχει νεαρότερους και με μικρότερη εμπειρία. Λόγο αποδοχών, λόγο ότι τον "διαπλάθει" όπως θέλει κτλ κτλ.. Βεβαια και εδώ το πτυχίο αποτελεί εφόδιο για το μέλλον (βλέπε προηγούμενο).

 

Από τις παλαιότερες εργασίες σου δεν έχεις κρατήσει κάποιο "κονέ" που θα μορούσε να σε προωθήσει?

Νομίζω ότι έχεις απαντήσει μόνος σου λίγο πιό πάνω μέσα στην παρένθεση!!
Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι δεν βρίσκεις δουλειά απλά γιατί... δεν υπάρχουν δουλειές.

Η έλλειψη πτυχίου θα έλεγα ότι είναι στα πλεονεκτήματά σου σε ότι αφορά την ανεύρεση εργασίας με την εμπειρία που έχεις, γιατί οι ασφαλιστικές σου εισφορές είναι χαμηλότερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.