Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Μηχανικός - απορίες περί μισθολογικών


giorgos_ag

Recommended Posts

Στο κλάδο μας, ΜΟΝΟ οι σοβαρές εταιρίες προχωρούν σε προσλήψεις αντί να κάνουν χρήση του εξευτελιστικού καθεστώτος με το μπλοκάκι. Και αυτές είναι ελάχιστες. Οπότε αυτό για σένα είναι ευχάριστο νέο. Το πρόβλημα με εσένα όμως, θα είναι ότι από την στιγμή που θα δώσεις εξετάσεις μέχρι την στιγμή που θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της εγγραφής στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ θα έχουν περάσει πάνω από 2 μήνες. Σε αυτό το διάστημα δεν θα μπορείς να προσληφθείς ως μηχανικός, αλλά μόνο ως υπάλληλος γραφείου, για παράδειγμα. Διστάζω να σε συμβουλεύσω πώς να το χειριστείς αυτό. Αν σε βλέπουν σοβαρά, που αυτή την εικόνα έδωσαν από αυτά που μεταφέρεις, θα δεχτούν την παραπάνω μικρή παρασπονδία που αναφέρω.

 

Για την ειδική προσαύξηση, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Απλά όχι.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι ότι στο αμέσως επόμενο λεπτό από την εξέτασή σου στο ΤΕΕ....γνωρίζουν αν πέρασες ή όχι (αυτονόητο ότι πέρασες :smile: ). Το θέμα είναι ότι μέχρι να πρωτοκολληθεί, συγκεντρωθούν οι υπογραφές από ΔΣ κτλ....βγεί η ανακοίνωση με τους επιτυχόντες.....περνάει 1 μήνας

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε αν τα πήρες σε ένα μήνα ήσουν τυχερός. Εγώ θυμάμαι εξετάστηκα αρχές Νοεμβρίου και η άδεια μού ήρθε σπίτι αρχές Ιανουαρίου

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον να μου πουν τον αριθμό μητρώου και ότι χρειάζεται ώστε να τα δώσω στην εταιρία θέλω για να μπορούν να μου κάνουν τα χαρτιά.Κ ας περιμένω μέσα στον μήνα την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

μόλις υπέγραψα την σύμβαση εργασίας η οποία μου λέει ότι θα αμοίβομαι σαν μισθωτός μηχανικός με μικτό μισθό 1200 ευρώ.Μπορεί να μου πει κάποιος συνάδελφος

να μου πει πόσο θα είναι το καθαρό ποσό που θα παίρνω το μήνα?

 

Υ.Γ μόλις γράφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Υ.Γ.1 στην τράπεζα επειδή με πήραν ως μισθωτό θα μπαίνει το καθαρό ποσό?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.