Μετάβαση στο περιεχόμενο

IELTS ACADEMIC ή GENERAL


manospan

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι επειδή εξετάζω πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να φύγω εξωτερικό για εργασία γιατί εδώ το μέλλον προβλέπεται δυσοίωνο γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία τι απαιτείται έξω από τους εργοδότες ielts academic ή general και τι σκορ

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απο τα δύο. Σιγά να μην σου ζητήσουν και τον έλεγχο σου μέχρι την Γ Λυκείου... Αυτά τα IELTS είναι για τα μεταπτυχιακά και για το δημόσιο. Για πουθενά αλλού.

 

Σκέψου να είσαι πχ Βέλγος πολίτης και να ζητάς δουλειά απο ελληνική εταιρία και να τους δείχνεις το πτυχίο ελληνικής γλωσσομάθειας... Εννοείται οτι αν δεν τα μιλάς τα ελληνικά, δεν παίρνεις τη δουλεια, ότι πτυχία γλώσσας και να έχεις! Και όταν λέμε "να τα μιλάς" δεν εννούμε το αντιστοιχο του "my name is John, this is a pipe"...

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για έκδοση visa (πχ Αυστραλία) ή αναγνώριση από αγγλόφωνα επιμελητήρια χρειάζεσαι ielts. Σε αυτή την περίπτωση θέλεις το general.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για έκδοση visa (πχ Αυστραλία) ή αναγνώριση από αγγλόφωνα επιμελητήρια χρειάζεσαι ielts.

 

ΟΚ, για την Αυστραλία δεν ξέρω, οπότε πάω πάσο.

 

Για την αναγνώριση όμως banskoboy, ούτε στο ICE, ούτε στο IStructE μου ζητήθηκε το IELTS.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο, μόνο για visa ζητάνε και εγώ που έκανα (Νέα Ζηλανδία) τελικά δεν είχα στείλει εκεί αλλά στο υπουργείο εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Για Αυστραλία: Για αναγνώριση από Engineers Australia επαρκεί και το General, για την visa επίσης...

Για μεταπτυχιακά συνήθως το Academic αλλά πρέπει να δεις στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο μήπως σε καλύπτει και το General...

 

Για δουλειά γενικά Ευρώπη και Μ.Α. δεν χρειάζεται πτυχίο, χρειάζεται να ξέρεις όμως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στη δουλειά πρέπει να ξέρεις να μιλάς και όχι το πτυχίο. Ξέρω άτομα με proficiency που πετάνε κάτι how from here morning morning κλπ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.