Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβολισμοί και γραμμές


Recommended Posts

Καλημέρα/καλησπέρα σας!

 

Έχω αναλάβει την αποτύπωση ενός χώρου και με προβληματίζει έντονα το πώς θα αποτυπώσω στο χαρτί τα διάφορα όρια, περιγράμματα, κλπ...

 

Μέχρι τώρα έκανα συνηθισμένες περιπτώσεις, οπότε με 2-3 διαφορετικά είδη γραμμών ήμουν εντάξει...

 

Πού μπορώ να βρω τις οδηγίες για το τί είδος γραμμής προβλέπεται για κάθε περίπτωση; Διακεκομμένες, με τελείες, συρματοπλέγματα, κλπ

 

Υπάρχουν πάρα πολλά στοιχεία προς αποτύπωση, από κτίρια και περιφράξεις, μανδρότοιχοι, μέχρι όρια απαλλοτριώσεως, δημόσιοι δρόμοι, ζώνες που υπόκεινται σε έλεγχο [πχ ζοε], κλπ, οπότε έχω μπερδευτεί λίγο...

 

Που ορίζονται όλα αυτά; Μέχρι τώρα τα έκανα εμπειρικά...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Mιά καλή αρχή είναι να αγοράσεις κάποιο πρόγραμμα τοπογραφικής αποδοσης. Αυτά εχουν τη γραμμογραφία που έχει καθιερωθεί πλέον στα τοπογραφικά διαγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο www.minenv.gr(ΥΠΕΧΩΔΕ) και στο τμήμα "Πολεοδομικός σχεδιασμός" θα βρεις ένα link "Οδηγίες απόδοσης συμβολισμών". Πιστεύω θα βρεις αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Mιά καλή αρχή είναι να αγοράσεις κάποιο πρόγραμμα τοπογραφικής αποδοσης. Αυτά εχουν τη γραμμογραφία που έχει καθιερωθεί πλέον στα τοπογραφικά διαγράμματα.

Δεν είμαι τοπογράφος, αλλά πολιτικός μηχανικός.

Τα τοπογραφικά που κάνω είναι της τάξης των 50-100 σημείων, μικρές, απλές ιδιοκτησίες.

Το μόνο πρόγραμμα το οποίο έχω και περιλαμβάνει τοπογραφικό υποπρόγραμμα είναι το Τέκτων, στο οποίο όμως προτείνονται οι κλασσικές γραμμές [συνδιασμοί γραμμών, κενώ και τελειών].

Όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε κάποιο "πραγματικό" τοπογραφικό πρόγραμμα.

 

Μπες στο www.minenv.gr(ΥΠΕΧΩΔΕ) και στο τμήμα "Πολεοδομικός σχεδιασμός" θα βρεις ένα link "Οδηγίες απόδοσης συμβολισμών". Πιστεύω θα βρεις αρκετά.

Μπήκα και βρήκα κάποια πράγματα, αλλά δεν θα έλεγα ότι βοηθούν στην περίπτωσή μου. To ανάλογο pdf αναφέρεται κυρίως σε περιπτώσης χάραξης,κατάργησης,κλπ οικοδομικών και ρυμοτομικών γραμμών...

 

Έγώ ενδιαφέρομαι για τις πληροφορίες εκείνες που λένε για παράδειγμα:

- Τα όρια όμορων ιδιοκτησιών συμβολίζονται με γραμμή --- . --- . --- . --- και πάχος γραμμής 0.6.

- Το συρματόπλεγμα συμβολίζεται με --x--x--x-- και πάχος 0.4.

 

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Αναγκάστηκα να βγάλω, από τις κούτες με τα βιβλία της σχολής μου, τους 2 τόμους Γεωδαισία Ι & ΙΙ [Μπαντέλας - Σαββαΐδης - Υφαντής - Δούκας]...

 

Έχει κάτι ψιλά σχετικά με τους συμβολισμούς αλλά δεν με καλύπτουν...

 

Το βιβλίο που αναφέρεις δεν το ξέρω... Θα προσπαθήσω να το δανειστώ από κάποιον, αλλιώς με βλέπω να κάνω αλχημείες στον συμβολισμό!

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε αυτό http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=193

και αυτό http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=192. Και λίγο ψαξιμο δεν είναι κακό.....

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το ψάξιμο είναι κακό, αλλά ούτε και η κατανόηση προς ένα νέο μέλος ειναι κακή...

 

Η αρχική ερώτησή μου ήταν σε επίπεδο "θεωρίας", αν προβλέπεται κάτι βάση νομοθεσίας...

Μπορώ άνετα να βγάλω από το μυαλό μου 5 κανόνες και να κάνω την δουλειά μου...

 

Όσο για τα links, δυστυχώς δεν ξέρω να τα χρησιμοποιώ αυτά τα αρχεία...

Link to comment
Share on other sites

Με παρεξήγησες.... Σε γενικές γραμμές τα παραπάνω σύμβολα χρησιμοποιούν όλοι....Οσο για τα παραπάνω τα αντιγράφεις στο φάκελο του autocad και απο τα layer κανεις add new και στο linetype επιλέγεις load και επιλέγεις το παραπάνω αρχείο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.