Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επένδυση σε φ/β


alex85

Recommended Posts

Μη ψάχνεις φίλε άδικα εκτός αν σου έρθει ξαφνικά καμιά πρόταση από σοβαρή εταιρεία χωρίς να το περιμένεις.

Στα λόγια λένε πολλά αλλά στην πραγματικότητα όταν έρθει η ώρα "σφυρίζουν αδιάφορα". Εμένα μου έλεγαν για 300 ευρώ το στρέμμα και όταν το έψαξα λίγο παραπάνω μου είπαν ότι εννοούν στα νησιά.

 

Edit: Μου ήρθε μια ιδέα... σαλιγκάρια ή κοίταξε αν μπορείς για καραβίδες. Για μανιτάρια είναι πολύ ακριβή επένδυση. :)

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Έγιναν αρκετές μακροχρόνιες μισθώσεις από 200-300€/στρέμμα έως τον Ιούλιο. Πολλοί που ήθελαν να επενδύσουν κάνανε προσύμφωνα τα οποία θα τρεπόντουσαν σε μισθώσεις αν προχωρούσε η επένδυση. Έτσι μια εταιρεία κατέθετε αιτήσεις χωρίς καμία δαπάνη για 100 αγροτεμάχια σε όλη την Ελλάδα. Τελικά της κάθονταν τα 10 για τα οποία όμως δε την ενδιέφερε να πληρώσει και κάτι παραπάνω μια και είχε κλείσει καλές τιμές πώλησης. Τώρα πλέον σαλιγκάρια ή βατράχια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονος οτι πλεον εχουν ανασταλει οι αδειοδοτησεις νεων ΦΒ και ως εκ τουτου δεν υπαρχει μια στο εκατομμυριο να κανει αυτο που οραματιζεται (ητοι καθισιο και το μπαγιοκο να πεφτει) θα του το πει κανεις του ανθρωπου?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ερωτημα που πρεπει να απαντηθει ειναι που ειναι τα χωραφια.

Γτ αρκετοι θελουν να κανουν αλλα τα δικτυα ειναι κορεσμενα!

Ποσοι περιμενουν με την αιτηση απο το 2010 και δεν θα εγκριθουν!

Αλλα φιλε μου μην κοιτας τις αρπαχτες. Τελειωσαν αυτα τα παραμυθια. Βαζω το χωραφι, βαζεις τα Φ/Β.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει αίτηση για Φ/Β σ' αυτά τα 3 χωράφια;

Αν ναι ακολουθούν κι άλλες ερωτήσεις: Έχεις πάρει προσφορά σύνδεσης από τη ΔΕΗ; Έχεις υπογράψει συμβάσεις; Έχεις πληρώσει για τα έργα της ΔΕΗ; Τι τιμή πώλησης kWh έχεις κλείσει; Αν έχεις απαντήσεις στα παραπάνω, τότε μάλλον θες να πουλήσεις άδεια. Αν ήταν έτσι βέβαια θα σε είχαν ήδη βρει αυτοί που ενδιαφέρονται να αγοράσουν αυτές τις άδειες.

Αν δεν έχεις ιδέα τι είναι τα παραπάνω και απλά άκουσες κάπου ότι βάζεις το χωράφι, σου βάζουν τα Φ/Β, κι εσύ κάθεσαι και βρέχει ευρώ, τότε λάθος στα είπανε.

Link to comment
Share on other sites

Ή μπορεί να πουλήσει μερικά χωράφια και να κατασκευάσει το Φ/Β στα υπόλοιπα.

 

Παράδειγμα αγγελίας από το διαδίκτυο

 

ΦΑΡΣΑΛΑ--ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΧΩΡΑΦΙ 9 ΣΤΡΕΜΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ.

 

ΕΧΕΙ ΝΟΤΙΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ.

ΑΠΕΧΕΙ 4,5 ΧΛΜ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΣΑΛΑ(ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΒΟΛΟ,ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ).

ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΚΙΑΣΤΟ,ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΚΛΙΣΗ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΥΛΟΣ ΤΗΣ ΔΕΗ ΣΤΑ 80 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ ΣΤΑ 120 ΜΕΤΡΑ.

ΤΙΜΗ 19.500 ΕΥΡΩ.

Link to comment
Share on other sites

-Στυλος της ΔΕΗ στα 80 μετρα σημαινει μερικες χιλιαδες ευρω να σε φερουν και σενα.

-Το νοτιο προσανατολισμο δεν το καταλαβαινω...

Τες πα.Συζητηση να γινεται αφου δεν εχουμε τι να κανουμε απο δουλειες,ψυριζουμε την ψειρα.

Αντε καλο σαββατοβραδο

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεί. Με βάση την τελευταία ΥΑ για τα Φ/Β έχει ανασταλλεί η υποβολή νέων αιτημάτων για Φ/Β, αλλά και η εξέταση όσων αιτημάτων δεν έχουν πάρει προσφορά σύνδεσης. Η αγγελία που έίδες μάλλον είναι παλιά ή αυτός που την έβαλε δε θα έχει υπόψη του την προαναφερθείσα ΥΑ.

Link to comment
Share on other sites

εχω 3 αγροτεμαχια 3 στρεματων σε διαφορετικα μερη τι εγκατασταση φ/β μπορω να κανω

 

επισης μπορει η εταιρεια που θα αναλαβει την εγκατασταση να χρηματοδοτησει τελειως το εργο και εγω απλα να της νοικιαζω τον χωρο και να περνω καποιο ποσοστο χωρις να δωσω φραγκο και χωρις να βγαλω δανειο στο ονομα μου?

 

Όχι να σου δώσουν χρήματα αλλά να τους δώσεις κίολας να τα πάρουν και να τα ξεφορτωθείς φίλε, έχει να πέσει τρελό χαράτσι και στις πέτρες,,, Καλά δεν ακούτε ειδήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.