Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συστήματα grid tied


raftopoua

Recommended Posts

Αν θέλει μπορεί και να παράγει υδρογόνο όταν θα έχει περίσσεια και να το χρησιμοποιεί ως καύσιμο για τον αεριοστρόβιλο όταν η ζήτηση ηλεκτρικής ενέργειας είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Από τεχνικής πλευράς θα μπορούσε να είναι ένα απλό διασυνδεδεμένο Φ/Β σύστημα το οποίο όμως θα ήταν συνδεδεμένο στην πλευρά των καταναλώσεων.

Τυπικά ΔΕΝ είναι αποδεκτό ένα τέτοιο σύστημα αφού όταν η ισχύς των Φ/β θα ήταν μεγαλύτερη απ΄αυτή της κατανάλωσης, η πλεονάζουσα ενέργεια θα διοχετευόταν προς το δίκτυο, χωρίς όμως να έχουμε ενημερώσει την ΔΕΗ και να έχουμε άδεια για κάτι τέτοιο.

Με ένα απλό διασυνδεδεμένο Φ/Β σύστημα δεν μπορούμε να διασφαλίσουμε ότι δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο.

 

 

 

 

Γεια σας και απο μενα

Διαβαζοντας τα παραπάνω μου γεννηθηκαν ερωτησεις. Αν φτιαξω μια εγκατάσταση ΦΒ πχ 2kw και την εχω συνέχεια συνδεδεμένη με το δικτυο της ΔΕΗ οσο οι καταναλωσεις μου θα ειναι μεγαλύτερες απο 2kw τοτε ο μετρητής της ΔΕΗ θα μετρα την ενεργεια που θα καταναλώνω μετα απο τα 2kw που θα εχω ως παραγωγή απο τα ΦΒ, σωστα; Τωρα αν οι καταναλώσεις μου θα ειναι μικρότερες απο τα 2kw τοτε ο μετρητής θα περιστρέφεται αναποδα και θα αφαιρει Kwh απο τα καταμετρημένα ως τωρα;

1) τι το κακο εχει μια τέτοια εγκατασταση;

2) αφου οταν δεν βλέπει ταση δικτυου ο Inverter κοβει την παροχη ρευματος προς το δικτυο, υπαρχει αλλη περίπτωση να γινει ατύχημα;

3) τι το κακό κανει μια τέτοια εγκατάσταση και πρεπει να εχει άδεια λειτουργίας

Edited by mkiris1
Link to comment
Share on other sites

1) Αν πληρούνται οι απαραίτητες τεχνικές προδιαγραφές και προδιαγραφές ασφαλείας, κανένα.

2) Στην αγορά υπάρχει πληθώρα inverter για διασύνδεση Φ/Β με το δίκτυο, δεν πληρούν όμως όλα τις προδιαγραφές ασφαλείας που έχει θεσπίσει ως ελάχιστες (και έχει πιστοποιήσει σχετικά) ο διαχειριστής του δικτύου. Θα πρέπει να έχει λάβει γνώση για το μηχάνημα που χρησιμοποιείται. Δεν είναι κάτι που μπορεί να το αφήσει στην τύχη.

3) Οι Α.Π.Ε. είναι πηγές ενέργειας με απρόβλεπτη διαθεσιμότητα και πάνω από κάποιο ποσοστό συμμετοχής σε ένα σύστημα υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει το σύστημα ασταθές. Ο διαχειριστής λαμβάνει υπόψη και αυτήν την παράμετρο προκειμένου να επιτρέψει ή όχι την εγκατάσταση και λειτουργία ενός σταθμού Α.Π.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.