Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταναλωση Καυστήρα Αερίου


Nidoc69

Recommended Posts

Αγαπητοί Φίλοι,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την κατανάλωση αερίου από αντίστοιχο (επιτοίχιο αυτόνομο) καυστήρα.

Αν οι θερμοκρασίες του καυστήρα και του θερμοστάτη του σπιτιού είναι σταθερές,η κατανάλωσή αερίου ή οι μονάδες που θα καταγράφει ο μετρητής, είναι ίδιες για το ίδιο χρονικό διάστημα είτε ο καυστήρας λειτουργεί για 5 είτε για 10 σώματα καλοριφέρ?

Ή διαφορετικά να το θέσω: τον ίδιο χώρο με τον ίδιο καυστήρα, από πλευράς κατανάλωσης αερίου συμφέρει να τον ζεσταίνεις με 1 ή 2 σώματα καλοριφέρ?

Και μια τελευταία ερώτηση: το μπόιλερ που έχω(από τότε που είχαμε πετρέλαιο),με δεδομένο ότι ζεσταίνει νερό για χρήση όταν ζεσταίνονται τα καλοριφέρ,τώρα που έχω καυστήρα αερίου συμφέρει να το καταργήσω (και να έχω ζεστό νερό για χρήση μόνο από τον καυστήρα αερίου)?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ένα χώρο τον ζεσταίνεις καλύτερα ποιοτικά με όσο το δυνατόν περισσότερα σώματα, γιατί έτσι έχεις παντού ίδια θερμοκρασία και δεν έχεις ψυχρές περιοχές. (Γιαυτό η ενδοδαπέδια θέρμανση είναι η καλύτερη ποιοτικά)

Η κατανάλωση καυσίμου, από την στιγμή που έχεις σταθερή θερμοκρασία στο χώρο, εξαρτάται από την θερμοκρασία του εξωτερικού περιβάλλοντος. Όσο πιό πολύ κρύο έξω τόσο μεγαλύτερες απώλειες άρα τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου. Επίσης εξαρτάται από τη θερμομόνωση του χώρου.

Σίγουρα το boiler συμφέρει να το καταργήσεις. Και οικονομικά αλλά και ποιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση :) Το ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός αλλά η ερώτηση είναι ως εξής: Αν όλες οι συνθήκες είναι ίδιες (εξωτερική θερμοκρασία,θερμοκρασία καυστήρα,θερμοκρασία εσωτερικού θερμοστάτη κτλπ), ο ίδιος καυστήρας αν λειτουργήσει για το ίδιο χρονικό διάστημα (πχ για 10 λεπτά) θα καταναλώσει το ίδιο αέριο, δηλαδή θα καταγράψει τις ίδιες μονάδες ο μετρητής, είτε τα σώματα καλοριφέρ είναι 2 είτε 3 είτε 4?Σε αυτο δε βρίσκω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο καυστήρας λειτουργεί ώς ότου η θερμοκρασία του νερού της εγκατάστασης να φτάσει την θερμοκρασία ρύθμισης του. Όσο λιγότερο νερό τόσο λιγότερο λειτουργεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το καύσιμο που καταναλώνεται είναι απολύτως ανάλογο του χρόνου λειτουργίας του καυστήρα, δηλαδή του χρόνου που έχουμε φλόγα στον λέβητα.

Για να πιάσει όμως ο λέβητας την θερμοκρασία που είναι ρυθμισμένος ο θερμοστάτης, χρειάζεται περισσότερο χρόνο αν το νερό του δικτύου είναι περισσότερο.

Νομίζω πάντως ότι ένας χώρος με σταθερές απώλειες και σταθερή θερμοκρασία, με όσα σώματα και αν θερμαίνεται θα έχει σχεδόν ίσες απαιτήσεις καυσίμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καυστήρας λειτουργεί ώς ότου η θερμοκρασία του νερού της εγκατάστασης να φτάσει την θερμοκρασία ρύθμισης του. Όσο λιγότερο νερό τόσο λιγότερο λειτουργεί.

Ok, αλλά ο καυστήρας σβήνει από την ώρα που θα σβήσει ο εσωτερικός θερμοστάτης, ο οποίος εξαρτάται από τη θερμοκρασία του χώρου στον οποίο βρίσκεται.Αν ζητάμε δηλαδή από τον θερμοστάτη να σβήσει όταν φτάσει σε μια θερμοκρασία Χ ο χώρος στον οποίον βρίσκεται, τότε θα σβήσει και ο καυστήρας,άσχετα από τη θερμοκρασία του νερού.Βέβαια, για να φτάσει ο χώρος στη θερμοκρασία Χ που του ζητάει ο θερμοστάτης,θα πρέπει να έχει ανάλογη θερμοκρασία και το νερό,άρα ο καυστήρας θα έχει να ζεστάνει περισσότερο νερό από τη στιγμή που έχει να ζεστάνει δυο σώματα και όχι ένα.Ωστόσο,νομίζω ότι αν έχουμε τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς, τη θερμοκρασία αυτή θα την πιάσει πιο εύκολα (πιο γρήγορα ή και στον ίδιο χρόνο) ο χώρος με δύο σώματα παρά με ένα, άσχετα από τη θερμοκρασία του νερού.

 

Το καύσιμο που καταναλώνεται είναι απολύτως ανάλογο του χρόνου λειτουργίας του καυστήρα, δηλαδή του χρόνου που έχουμε φλόγα στον λέβητα.

Για να πιάσει όμως ο λέβητας την θερμοκρασία που είναι ρυθμισμένος ο θερμοστάτης, χρειάζεται περισσότερο χρόνο αν το νερό του δικτύου είναι περισσότερο.

Νομίζω πάντως ότι ένας χώρος με σταθερές απώλειες και σταθερή θερμοκρασία, με όσα σώματα και αν θερμαίνεται θα έχει σχεδόν ίσες απαιτήσεις καυσίμου.

Έτσι νομίζω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα αν κατάλαβα σωστά απο αυτά που διάβασα εδώ http://kapouranis.eu...asp?Code=000093 κάνει αναλογική καύση.

Συνήθως τα μηχανήματα που κάνουν αναλογική καύση όταν φτάνουν κοντά στη θερμοκρασία του θερμοστάτη (αν δεν έχουμε αντισταθμηση)ή του set point (όταν έχουν αντιστάθμιση) ρίχνουν την ισχύς τους για να διατηρούν μία μικρή διαφορά της τάξεως των 2-3 βαθμών.

 

Οσο για το μπόιλερ, η χρήση του εναλλάκτη του επίτοιχου, είναι πιο συμφέρουσα, αφού η παραγωγή νερού είναι άμεση χωρίς αποθήκευση αλλά με μειονεκτήματα την μικρή καθυστέρηση,αν το μηχάνημα είναι μακριά και της περιορισμένης παροχής, αν ζητάνε παράλληλα δύο βρύσες και άνω.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.