Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπολογισμος θερμιδων καλοριφερ-μποιλερ


louki louk

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φοβάμαι πολύ τήν μεγάλη σόμπα, που δεν θα έχει θερμοδοχείο, αν δεν προσέξουμε και την "γκαζώσουμε" πολύ.....(να την "ξυλώσουμε" σωστότερα, αλλά δεν λέγεται..) :???:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν εχω ιδεα τι ειναι μονοσωλήνιο ή δισωλήνιο... χαχαχαχα

Το καθε σωμα καλοριφερ το οποιο δε ξερω αν ημουν λεπτομερης...δεν ειναι τα παλια με τις φετες...ειναι καινουριου τυπου,απλα απο μεσα φαινεται αν εχουν δυο η τρεις στηλες....

Το καθε σωμα λοιπον εχει δικη του σωληνωση απο και προς τον λεβητα. Οι σωληνωσεις δε πανε απο σωμα σε σωμα...

Δε ξερω αν βοηθαω.....

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν είναι τύπου φετες αλλα τύπου πάνελ (ενα λευκό στενό παραλληλόγραμμο που ανάμεσα στις εξωτερικές επιφάνειες υπάρχει ενα ή δύο κυματοειδές μεταλλίκό έλλασμα που λέγεται μαίανδρος)

 

συνεπώς τελείως λάθος οι υπολογισμοί που σου έδωσα

το μόνο που ισχύει, είναι οι θερμίδες για το boiler (~7500)

για τα σώματα, πρέπει να δεις τη μαρκα είνα γιατί σ' αυτό το είδος σωμάτων, κάθε εταιρεία δίνει δικά της στοιχεία για θερμίδες

 

όσο για το σύστημα είναι μονοσωλήνιο (μόνο που ο υδραυλίκός σου σε ''ξετήναξε'' στο χαλκοσωλήνα)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται το εκανε ετσι να ειναι αυτονομο το καθε σωμα για καλυτερη οικονομια.....

Τωρα απο μαρκες δεν αναγραφουν κατι επανω...αν βρω καμια αποδειξη αγορας εχει καλως....

Τελικα καλυτερα το μονοσωληνιο;;;;

Φιλε antloukidis να φοβαμαι και εγω για κατι;;;;;; :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

''οικονομία'' στο χρόνο δουλειάς του, οχι σε σένα που σε έβαλε να πληρώσεις ''τον πατέρα και τη μάνα σου'' για τα μέτρα χαλκοσωλήνα

 

γιατί αυτός απο τα περισσότερα μέτρα χαλκοσωλήνα, έβγαλε σχεδόν μισό μηνιάτικο δικό σου (που δεν ξέρω τι αμοιβές έχεις)

 

σταματάω εδω γιατί δεν θέλω να γίνω περισσότερο κακκός ..... με τον ''φίλο σου'' υδραυλικό

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται το εκανε ετσι να ειναι αυτονομο το καθε σωμα για καλυτερη οικονομια.....

Τωρα απο μαρκες δεν αναγραφουν κατι επανω...αν βρω καμια αποδειξη αγορας εχει καλως....

Τελικα καλυτερα το μονοσωληνιο;;;;

Φιλε antloukidis να φοβαμαι και εγω για κατι;;;;;; :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μονοσωλήνιο και δισωλήνιο έχει καθένα τα σύν και πλήν.

Δεν συμφωνώ με το συνάδελφο ότι έχεις μονοσωλήνιο.

Η ξυλόσομπα δεν ξέρω τι αυτοματισμούς ασφαλείας θα έχει και πώς θα εγκατασταθεί πάντως ο φόβος είναι να μη ξεμείνει από νερό και αρχίσουν οι ατμοποιήσεις.

 

Υ.Γ. Προς moderators Συγνώμη για το διπλό post.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω φοβαμαι με τις σομπες τετοιου τυπου αλλα δεν εχω αλλο οικονομικοτερο τροπο θερμανσης.

Με τις περσυνες τιμες πετρελαιου εδινα ανα 25 ημερες 500 ευρω για 500 λιτρα...τα οποια με θερμαιναν για 4-5 ωρες ανα ημερα και με τα μισα σωματα κλειστα....

Εδωσα 2500 ευρω δηλαδη συνολο.Οποτε καταφευγω σε τετοιες λυσεις. Τωρα δε ξερω περα απο το οτι μου φαγε πολλα χρηματα για ολο αυτο....να φοβαμαι οτι δεν κανω και οικονομια ετσι τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η σόμπες νερού ιδίως φτηνές που δεν είναι επώνυμες και πιστοποιημένες είναι για κλοτσιές.

Κλέβουν κατά πολύ.

Dib....

Τα δισωλήνια δαπέδου σώμα και πίσω είναι κανόνας στην βόρεια Ελλάδα.

Εκει μονοσωλήνια δεν υπάρχουν και σπάνια υπήρξαν.

Οπως είπε και ο antouklidis το κάθε σύστημα έχει τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα του.

Στην Αθήνα έχει αρχίσει πλέον να είναι όλο και πιο διαδεδομένο στο σύστημα σώμα και πίσω.

Προσωπικά προτιμώ το μονοσωλήνιο αλλά αυτό θέλει συζήτηση...

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πως έβγαλες έτσι αβίαστα ότι ο υδραυλικός του το έκανε για να τον χρεώσει παραπάνω.

Οι μισές εγκαταστάσεις πλέον είναι σώμα και πίσω και η χρέωση δεν γίνεται με το μέτρο.

Σχετικά με τα σώματα που ρωτάς φίλε μου louki μην τρελαθούμε τώρα που δεν μπορούν να σου τα βγάλουν.

Είναι το πιο απλό πράγμα.

Το μπόιλερ πλέον δεν τα λαμβάνουμε υπόψη μας....

Τώρα το κατ πόσο τα σώματα είναι ένδειξη των απωλειών και της ζητούμενης ισχύς του λέβητα ο θεός και η ψυχή τους.

louki χρειάζεσαι θερμομηχανολόγο.

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.