Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπολογισμος θερμιδων καλοριφερ-μποιλερ


louki louk

Recommended Posts

Τώρα που η ώρα είναι πιό κατάλληλη να αναλύσω τους λόγους που φοβάμαι την υπερδιαστασιολόγηση της ξυλόσομπας.

Το σύστημα ξυλόσομπα - δίκτυο σωλήνων - θερμαντικά σώματα είναι ένα σύστημα που έχουμε παραγωγή θερμότητας από το "κυρίως μηχάνημα" και απαγωγή της από το δίκτυο και σώματα τα οποία στην ουσία είναι το "ψυκτικό υποσύστημα" της εγκατάστασης.

Σε οποιοδήποτε τέτοιο σύστημα, πλην κεντρικής θέρμανσης με λέβητα πετρελαίου ή αερίου, τον "αέρα", την υπερδιαστασιολόγηση δηλαδή την κάνουμε στο σύστημα ψύξης για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας, όταν οι σωλήνες και τα σώματα παληώσουν και αποκτήσουν επικαθήσεις κλπ.

Στα συστήματα κεντρικής θέρμανσης αντιθέτως, συνήθως υπερδιαστασιολόγημένος είναι ο λέβητας, όμως είναι "φορτωμένος" με

  • θερμοστάτη ή θερμοστάτες χώρου
  • θερμοστάτη λειτουργίας καυστήρα
  • θερμοστάτη ασφαλείας καυστήρα
  • και αν έχουμε και αντιστάθμιση αισθητήριο εξωτερικής θερμοκρασίας και νερού

Δεν αναφέρω τα εξαρτήματα ασφαλείας που θα έχει και η ξυλόσομπα (βαλβίδα ασφαλείας, δοχείο διαστολής και θερμοστάτη κυκλοφορητή.

 

Όλα αυτά αποτρέπουν την υπερθέρμανση και στη συνέχεια ατμοποίηση του νερού, που σε ένα σπίτι είναι καταστροφικά.

 

Η ξυλόσομπα που δεν έχει όλα τα ανωτέρω θέλει προσεκτική χρήση και επειδή, όλοι ξέρετε τον νόμο του Μέρφυ, αλλά και την "συγγένεια" του διαβόλου με την σαρανταποδαρούσα :smile:, καλό είναι η ξυλόσομπα να είναι υποδιαστασιολόγημένη σε σχέση με τα σώματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω τι εχω ρε παιδια;Μαλλον δισωλήνια ε; :grin:

Τωρα για το θεμα σομπας με χετε αποθαρυνει καπως... Δε θελω να εκτιναχθω στα ουρανια..... Παντως κατι σομπες που ειδα εχουν και βαλβίδες ασφαλείας και δοχείο διαστολής και θερμοστάτη κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι εχω ρε παιδια;Μαλλον δισωλήνια ε; :grin:

 

'Αν είσαι σίγουρος ότι κάθε σώμα έχει δικές του σωλήνες από και προς το λέβητα, δηλαδή δεν υπάρχει σωλήνα από σώμα σε σώμα, τότε έχεις δισωλήνιο.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

εχουν και βαλβίδες ασφαλείας και δοχείο διαστολής και θερμοστάτη κυκλοφορητή.

Όπως λέω και παραπάνω όλες οι ξυλόσομπες πρέπει να τα έχουν αυτά και δοχείο διαστολής κατα προτίμηση ανοικτό στην ταράτσα.

Link to comment
Share on other sites

συνλαδελφε θα ήθελα να μάθω πως βγάζεις αυτό το συμπέρασμα οτι έχει δισωλήνιο ?

 

εγω είμαι της άποψης οτι έχει μονοσωλήνιο σύστημα με κλολλεκτέρ, δηλαδή σώμα και κύκλωμα και γι' αυτό έγραψα οτι ''πλήρωσε τον πατέρα του και τη μάνα του'' στο χαλκοσωλήνα

 

αυτό έχω καταλάβει απο τα λεγόμενα του louki louk

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανασυζητηθεί και αλλού, αλλά εν ολίγοις, όταν το κάθε σώμα παίρνει νερό κατευθείαν από το λέβητα (ίδιας θερμοκρασίας), τότε το σύστημα είναι δισωλήνιο. Στο μονοσωλήνιο υπάρχουν δύο ή τρία σώματα στη σειρά που το καθένα παίρνει στην είσοδό του το νερό που βγαίνει από το προηγούμενο, δηλαδή νερό χαμηλότερης θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω ποιό ειναι το μονοσωλήνιο και ποιό το δισωλήνιο, αλλα να σου υπενθυμίσω οτι υπάρχει και το μονοσωλήνιο σύστημα που είναι σώμα και κύκλωμα (η χαρα του κάθε υδραυλικού) μέσω κολλεκτέρ, όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα

 

τέλος πάντων, ας το διευκρινήσει ο louki louk

Link to comment
Share on other sites

Το σώμα και κύκλωμα, το λέει και ο "αιθυλένιο" πιό πάνω, έχει ειπωθεί και παλαιότερα σε άλλο post, είναι δισωλήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωθηκαμε τωρα που θα το διευκρινισω εγω... :mrgreen: Θα προσπαθησω....

Σε ενα σημειο του τοιχου μου καναμε πινακα με βανες....πανω 8 βανες με κρυο νερο και κατω 8 βανες με ζεστο.... Καθε βανα και εν συνεχεια ο σωληνας της, καταληγουν σε ενα ενα σωμα,ξεχωριστα.Καθε σωμα εχει απο δυο σωληνες.

Τωρα για το ''μπαμ'' που με ανυσηχει.... αυτο το ''μπαμ'' μπορει να γινει στο δοχειο διαστολης μονο; η και γενικα στην ιδια την σομπα;

Πω πω...μου φαινεται με παπλωματα θα την βγαλω....

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωθηκαμε τωρα που θα το διευκρινισω εγω... :mrgreen: Θα προσπαθησω....

Σε ενα σημειο του τοιχου μου καναμε πινακα με βανες....πανω 8 βανες με κρυο νερο και κατω 8 βανες με ζεστο.... Καθε βανα και εν συνεχεια ο σωληνας της, καταληγουν σε ενα ενα σωμα,ξεχωριστα.Καθε σωμα εχει απο δυο σωληνες.....

 

άρα ο πίνακας με βάνες, είναι μονοσωλήνιο (σώμα και κύκλωμα), άσε τι λέει ο aithilenio (χωρίς να αγνοώ τις γνώσεις του που είναι όντως πάρα πολύ καλές)

 

όσο αφορά τη σόμπα, αναφισβήτητα πρέπει να έχει θερμοδοχείο, δεν το συζητάω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.